• Головна
  • Українцям вимкнуть соцмережі. Навіщо затіяли інтернет-блокаду
09:38, 21 лютого 2017 р.

Українцям вимкнуть соцмережі. Навіщо затіяли інтернет-блокаду

Влада вже готує законодавствo для заборони небажаних ресурсів. Експерти кажуть: технічно це складно, але можливо Президент доручив Кабміну розробити низку законів, які дозволять швидко і без проблем блокувати сайти.

Водночас, як вже писали «Вісті», наближені до влади спікери запустили дискусію про заборону в Україні російських соцмереж — «ВКонтакте» і «Однокласники». Експерти кажуть: розкручується маховик, який призведе до суттєвого обмеження доступу в інтернет і свободи слова. Закон допомогу Докладний техзавдання для Кабміну виписано в рішенні РНБО.

Частина указу засекречена, але у відкритій частині є норма про те, що Кабмін зобов'язаний впровадити блокування провайдерами за рішенням суду певного інформаційного ресурсу або сервісу.

Встановлено термін: законопроект повинен з'явитися в середині травня. Аналогічний законопроект готується і в Раді. «Народний фронт» готує радикальний законопроект, спрямований на знищення соцмереж і незалежних сайтів. Вони будуть контролювати або на певний період переривати їх роботу, а продавати товариству цей закон так само, як продали план «Шатун», мовляв, вони несуть загрозу Україні», — сказав «Вістям» нардеп від БПП Сергій Каплін.

Експерти констатують: перший крок до блокування сайтів вже зроблено. «У законопроекті про українську мову (він зареєстрований у січні депутатською групою з різних фракцій. — Авт.) є норма про те, що всі сайти в країні повинні на ньому працювати. Якщо норма буде порушена, сайт зможуть закрити на законних підставах», — каже політолог Дмитро Раімов.

Правозахисник Марина Калініна звертає увагу ще на один пункт указу президента: «Правоохоронні органи повинні отримати повноваження видавати приписи для провайдерів про фіксування і зберігання (від 90 днів до трьох років) даних, необхідних для розкриття злочину». «Мова йде про те, щоб під виглядом боротьби з терористичною загрозою внести зміни до КПК і дозволити поліції переглядати всю нашу переписку в електронній пошті, месенджерах і зобов'язати провайдерів видавати ці дані і IP-адреси», — сказала вона «Вістям».

Втім, є думка, що механізм блокування ресурсів все ж повинен бути. «Ми вели багато судових процесів стосовно сайтів, що публікують персональні дані, але не змогли з ними нічого зробити, — каже представник уповноваженого з прав людини Михайло Чаплига. — Ні в Нацполіції, ні у СБУ немає повноважень і законодавчих підстав для того, щоб домогтися заборони».

Найгучніша історія була з сайтом «Миротворець», який займається радник голови МВС Антон Геращенко. На ньому публікуються особисті дані людей, яких нібито звинувачують у сепаратизмі, крім того, на ньому були вивішені списки журналістів, акредитованих на підконтрольних територіях. З-за цього вибухнув величезний скандал, навіть світове співтовариство вимагало заблокувати ресурс, не кажучи вже про те, що після публікації на ньому даних про письменника Олеся Бузини та екс-нардепа Олега Калашникова обох вбили. Але сайт дивним чином вижив. Адвокат Іван Ліберман впевнений, що новий механізм блокування пошириться на неугодні ресурси. «Це перші свідчення того, що почалося тотальне обмеження свободи слова. Будь-який виступ на ток-шоу, де прозвучать критичні по відношенню до влади заяви, стане дорогою до кримінальної справи про держзраду з передачею в суд. Будь-яке слово можна розцінити як заяву, що підриває авторитет держави або посягає на інформаційну безпеку», — сказав Ліберман. За його даними, в СБУ з'явився відділ, який буде займатися інфорь безпекою, за нашими даними, посилили моніторинг інформпростору і в Адміністрації президента.

"Вконтакте" — перша ластівка Вже після президентського указу з'явилася пропозиція радника глави МВС Зоряна Шкіряка про те, що потрібно заблокувати російські соцмережі «ВКонтакте» і «Однокласники». Вони лідирують за популярністю в Україні — охоплення складає 67% і 51% відповідно, за даними factum group. Та й привід вдалий з'явився: в останні два тижні не проходить і дня, щоб не нагадали про те, що через «ВКонтакте» поширюються ідеї «груп смерті». «Ажіотаж навколо «китів» з'явився синхронно з інформацією про заборону. Не можна виключити, що це спецоперація: нагнітається ситуація, і під цю лавочку можна ввести обмеження — і у суспільства не виникне питань, навіщо», — говорить Марина Калініна.

«У «ВКонтакте» є групи, які ведуть пропаганду проти України, набирають бойовиків. Але чому про це мовчали три роки? Адже при грамотному підході можна використовувати соцмережі для викриття небезпечних груп і створення власних, які допоможуть створити позитивний імідж України», — погоджується голова асоціації «Телекомунікаційна палата україни» Тетяна Попова. На її думку, якщо блокування і запустять, то знайдуться шляхи обходу: «У Росії намагалися блокувати «Рутрекер», а через два дні вони написали інструкцію, як обійти обмеження, і трафік не втратили». Інші експерти також впевнені, що точково заблокувати сайти не вийде. «У нас або є механізм блокування сайтів, або ні. Якщо починаємо будувати «великий китайський фаєрвол», то на це може піти до сотні бюджетів України, але результат буде нульовий — начебто стіни Яценюка», — говорить глава холдингу «Інтернет Інвест» Олександр Ольшанський. Шукають виконавця Втім, в колах блогерів заяву Шкіряка сприйняли як пробна куля. «Прощупується, як інформпростір сприйме цю ідею, не буде збурень», — вважає Олександр Барабошко, відомий в соцмережах як Krus Krus. Політологи впевнені, що блокування можливо, і навіть якщо хтось знайде спосіб обійти заборону, все одно аудиторія соцмереж з російською пропискою сильно скоротиться. «Досить визначити, який орган буде наділений повноваженнями блокувати сайти. У Росії це Роскомнадзор, в Україні може стати Держкомітет з питань телерадіомовлення, — каже Раімов. — Неясно, як випишуть закон, але якщо створять стартовий механізм, у підсумку зможуть накрити всю соцмережа». За його словами, влада може обійтися і без закону: якщо зрозуміють, що його буде складно провести через Раду, уряду достатньо буде видати постанову для Держкомтелерадіо, обов'язкове для виконання: «Нагорі з'явився страх втратити владу — йде тиск на медіа, під яке потрапило і Радіо Вести. Все частіше озвучують ідеї, які допоможуть взяти ЗМІ під контроль, і блокування соцмереж — ланка цього ланцюга». Порошенко і поліція є в "ВКонтакте" Поки готується база для заборони соцмереж, ними активно користуються представники держорганів.

Своя сторінка в «ВКонтакте» є у президента Петра Порошенка — там дублюються офіційні повідомлення з поправками на молодіжну аудиторію. Користуються «ВКонтакте» та регіональні відділення Нацполіції. На своїх сторінках вони розповідають про свої успіхи і використовують їх як майданчик для спілкування. Наприклад, бажаючі вступити в поліцію дізнаються у майбутніх колег про екзамени, а діючі співробітники обговорюють нюанси трудового законодавства.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Указ #Президент #соцмережі #«ВКонтакте» #«Однокласники» #журналісти #блокування #ресурси
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...