• Головна
  • Сьогодні відзначають День Петра і Павла
13:15, 12 липня 2019 р.

Сьогодні відзначають День Петра і Павла

Сьогодні відзначають День Петра і Павла

У п'ятницю, 12 липня, православні відзначають одне з головних свят літа - День Петра і Павла, найближчих сподвижників Христа. Дата цього свята незмінна і відзначається завжди в один день.

Хто такі Петро і Павло

Петро і Павло - двоє з дванадцяти апостолів, які по-різному прийшли до віри. Незважаючи на відмінності в їх характері, вони стали головними проповідниками християнської віри. Петро був простим рибалкою, без освіти, а Павло - заможний римлянин зі знатної родини, учень відомого вчителя фарисейства Гамалиїла. І якщо перший був вірним учнем Христа з самого початку, то Павло - його найлютіший ворог, який розпалював ненависть до християн.

Петро тричі відрікався від Христа, але незабаром покаявся. Такою ж була доля і Павла - він довгий час чинив опір правді господньої, а після - настільки ж праведно увірував. За християнські проповіді обидва були страчені в Римі в один день - 12 липня, прийнявши святе мучеництво. Вони більше за інших потрудилися в проповіді християнства, тому церква називає їх первоверховними апостолами. У слов'ян апостол Петро належав до числа найбільш шанованих святих угодників. У переказах він фігурував під ім'ям апостола-ключника.

Традиції і прикмети 12 липня

Напередодні свята прийнято проводити в будинку генеральне прибирання. Віруючі ходять в храм, щоб помолитися апостолам. Служби в цей день в київських храмах починаються з 6:30 і проходять до вечора. Працювати в цей день не забороняється, однак всі домашні клопоти пов'язані з богоугодними справами і турботою про ближніх, а не фізичною працею. Протягом усього дня не слід лаятися, думати про погане або тим більше бажати поганого оточуючим. Сім'я зазвичай збирається за святковим столом, для якого заздалегідь готують сирні страви або страви з риби (оскільки Петро був рибалкою і вважається покровителем рибалок). Згідно з повір'ям, така трапеза обіцяє мир і міцну сім'ю. Однак слід уникати занадто гучних застіль і надмірного розпивання алкоголю.

Не рекомендується в цей день купатися. Рибалки могли молиться на хороший улов, висвітлювали воду, але в річку не заходили, щоб вона «не забрала їх у жертву».

У народі існує думка, що «Петрівка проходить - половина літа йде», «Петро і Павло день збавив». Тобто світловий день з цієї дати йде на спад.

Також є багато прикмет, пов'язаних з погодою. Якщо 12 липня йде дощ - до багатого врожаю. Спека на Петров день - обіцяє морозне Різдво. Якщо Петрівки холодні - рік має бути голодний. Якщо зозуля кує після 12 липня зима буде пізньою. Але якщо пташка замовкає за тиждень до Петра і Павла, то чекають ранніх заморозків і снігу.

В Петрів день закінчуються «купальські святкування» і починається період літніх весіль (зазвичай з 13 липня). Після свята починаються активні роботи в полі. Це перша прополка, а також підготовка до сінокосу і жнив. Петрів день традиційно тривав протягом 3 днів - до 14 липня включно.

У деяких регіонах України існувало повір'я, що святий Петро зберігав ключі від землі на протязі всього року, до настання осені. Також Петру і Павлу моляться про зцілення від гарячки та пропасниці. Існував звичай на Петров день влаштовувати «гулянки Петрівки», палити багаття, водити хороводи і гойдатися на гойдалках.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Петро і Павло #свято #прикмети #звичаї
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...