ЗІЗОД (засоби індивідуального захисту органів дихання) - обов'язкова складова екіпіровки при проведенні робіт, коли є загроза проникнення в легені повітря з частинками, небезпечними для життя і здоров'я людини. Захист органів дихання необхідний в будівництві, на виробництві, в хімічних лабораторіях, а також при аварійних ситуаціях.

Коли доводиться працювати при великому скупченні пилу в повітрі, аерозолів, хімічно шкідливих речовин, необхідно забезпечити належний захист органів дихання. Для цього використовуються спеціальні засоби, які дозволяють людині комфортно дихати, при цьому у вдихуваному повітрі немає небезпечних для здоров'я частинок. Залежно від ступеня концентрації шкідливих речовин і їх походження, вибирається індивідуальний захист органів дихання.

Респітатор - засіб захисту органів дихання у вигляді напівмаски на гумці, яка одягається на обличчя так, щоб була закрита нижня його частина - рот і ніс. Залежно від використовуваних матеріалів, забезпечується захист органів дихання від різних речовин. У зв'язку з цим виділяють наступні види респіраторів:

  • Протипилові респіратори - мають фільтри з волокнистих матеріалів на основі полімерів, які добре затримують будівельний пил від різних матеріалів (бетону, шпаклівки, цегли та інших). Найчастіше такі засоби захисту одноразові, у міру забруднення їх потрібно міняти. Найпростіше респіратор протипиловий купити в наборі, щоб однієї упаковки вистачило на кілька робочих змін.

  • Протигазові - здатні захистити легені людини від вдихання парів з вмістом різних токсичних речовин, що містяться в лакофарбових речовинах, розчинниках, добривах і інших матеріалах. Також є респіратори, здатні запобігти отруєнню сірководнем, аміаком, парами ртуті.

  • Газопилозахисні - такі засоби захисту органів дихання поєднують у собі функції протипилових і протигазових виробів.

 

Респіратор протипиловий ГОСТ щільно прилягає до обличчя, тому повітря забирається тільки через систему фільтрів, це може бути тканий матеріал самої маски або ж спеціальні клапани з фільтруючими патронами.