Випускникам саме час замислитися над тим, де вони будуть отримувати вищу освіту. Університети Польщі для українців завжди відчинені. Як у них вступити, а також інші важливі моменти розберемо в цій статті.

Система освіти

У Польщі діє Болонська система освіти. Відповідно до її стандартів, навчання ділиться на кілька ступенів. Перший — бакалаврат, другий — магістратура. Навчання на бакалавра триває 3 роки, а на магістра — ще 2 додаткові.

Крім того, існує таке поняття, як «неподільна магістратура». Воно застосовується до складних спеціальностей, які вимагають поглиблених знань, наприклад психологія, медицина, право. Навчання триває 5 років. По його завершенні видається диплом магістра.

Болонська система освіти має цілу низку переваг:

  • Студент може стажуватися у ВНЗ, які приєдналися до Болонського процесу, а також перевестися до іншого навчального закладу без втрати балів.
  • Студент може вибирати предмети, які йому необхідні та цікаві.
  • У ході навчання акцент робиться на здобуття професійних практичних навичок.

Всі ці фактори говорять про те, що навчання у польських ВНЗ ефективне, воно дає якісні та поглиблені знання з обраної спеціальності.

Щоб було зрозуміло, слід розглянути основні відмінності між польською та українською системою освіти. Вони зводяться до наступного:

  • Кожен польський студент має обліковий запис в електронній системі USOS. У ній фіксуються всі оцінки.
  • Навчальний рік починається у жовтні, а не у вересні. Тому у студентів є більше часу на відпочинок та подорожі.
  • Як мовилося вище, студенти вправі самостійно визначити перелік предметів навчання. Проте також є обов'язкові дисципліни, які відповідають вибраній спеціальності.
  • Викладачі до початку навчального процесу оголошують, скільки пар потрібно обов'язково відвідати від загальної кількості. Тобто деякі заняття студент можете пропустити і йому за це нічого не буде.

Попри всі переваги, вартість навчання в Польщі обійдеться не набагато дорожче, ніж в Україні. А якщо порівнювати з іншими європейськими країнами, то навіть дешевше.

Мова навчання

Здобувати освіту в Польщі можна двома мовами: польською або англійською. Між цими програмами навчання є ключова відмінність. Диплом з відміткою про викладання польською мовою дозволяє отримати роботу у Польщі чи Україні. А от якщо навчання було пройдено англійською, то можна претендувати на отримання роботи в Європі чи Америці, оскільки мова є міжнародною.

Володіти польською мовою необхідно на рівні В1 для приватних університетів та на рівні В2 для державних. Отримати сертифікат про володіння польською можна на мовних курсах.

Вимоги до знання англійської інші. Незалежно від типу навчального закладу, її необхідно знати на рівні В2.

Особливості вступу 

Приймальна кампанія у польських університетах проходить двічі на рік. Це зручно, тому що, якщо не вдалося подати документи влітку, це можна зробити вже за кілька місяців.

При успішному вступі потрібно буде оформити візу категорії D. Для її отримання необхідно до посольства країни надати довідку про зарахування до університету та оплати навчання. Також потрібно буде оформити медичну страховку.