Якщо ви подивитесь на етикетку пляшки з дезінфікуючим засобом для рук, ви, скоріш  за все, побачите в списку її інгредієнтів етиловий або ізопропіловий спирт.

Обидва види спирту є ефективними засобами для знищення мікробів і широко використовуються у якості дезінфікуючих та антисептичні засобів. Дослідження показали, що обидва спирти найбільш ефективно знищують мікробів, якщо їх розбавити водою до концентрації у приблизно 70 відсотків. Що цікаво, і більша і менша концентрації працюють гірше за 70-ти відсоткову.

Тому, коли ви купуєте дезінфікуючий засіб для рук, краще спочатку перевірити етикетку, щоби переконатися, що розчин містить мінімум 60 відсотків спирту. 

Зверніть увагу, що на імпортних заосбах етиловй спирт може бути вказано як “alcohol” або просто “alc”.

У свою чергу, ізопропіловий спирт може відображатися на етикетках також  як «2-пропанол».

Етиловий спирт – це те ж саме, що ізопропіловий спирт?

Ні. Етиловий та ізопропіловий спирти мають дуже схожі молекули, але мають різні хімічні структури. Тому й їх взаємодія з живими організмами помітно відрізняється.

Що ми знаємо про етиловий спирт?

Етиловий спирт, також відомий як етанол, мабуть, найвідоміший із спиртів взагалі. Бо саме його вже багато століть люди споживають в алкогольних напоях. Хімічна формула етанолу - C2H5OH.

У природних умовах етанол є продуктом бродіння, що відбувається під час ферментації цукру дріжджами та деякими бактеріями. Винайдені людьми технології дистиляції та ректифікації дозволили отримувати великі кількості якісного етанолу. 

Цей спирт має дуже широке використання. Крім споживання в напоях, він використовується в медицині як антисептик і дезінфікуючий засіб, є поширеною добавкою до моторного палива і т.д. і т.п.

Що ми знаємо про ізопропіловий спирт?

Молекула ізопропилового спирта дуже схожа на молекулу етилену, але в ній більше на одну молекулу вуглецю та на дві молекули водню, ніж у етиловому спирті. Тому його формула записується як C3H7OH.

Як і етанол, ізопропіловий спирт зазвичай використовується у якості антисептика і дезінфікуючого засобу. Він також міститься в лосьйонах, косметиці та засобах для миття обличчя.

Цей спирт більш (майже вдвічі) токсичний, ніж етилен і тому, при внутрішньому вживанні може призводити до алкогольного отруєння при значно менших дозах. За оцінками спеціалістів, доза у близько 250 мілілітрів ізопропілового спирту є смертельною для людини. Зазначається, що у деяких випадках навіть 100 мілілітрів ізопропілового спирту можуть нанести значну шкоду здоров'ю.

Але вживання дезінфікуючих засобів для рук та інших алкогольних продуктів, не призначених для вживання, може призвести до серйозних наслідків для здоров’я або смерті, навіть якщо на етикетці зазначено «етиловий спирт». Дезінфікуючі засоби для рук, виготовлені за межами України, можуть містити інший високотоксичний спирт, який називається метанол. 

Проте, оба види спирту цілком безпечні при зовнішньому використанні. Рекомендується лише стежити за тим, щоби дезинфікуючі засоби не потрапляли на слизові оболонки. Також рекомендовано давати дезінфікуючі засоби дітям до 6 років лише під наглядом дорослих. Бо усім відома пристрасть маленьких дітей тягнути усе до свого рота.

Наскільки ефективні етиловий та ізопропіловий спирти у якості дезінфікуючих засобів?

Етиловий спирт ефективно знищує більшість бактерій та навіть вірусів. Але до цього списку на жаль не входять гепатит А чи вірус поліомієліту.

Ізопропіловий спирт не дуже ефективний проти вірусів, що називаються вірусами без оболонки, але ефективний у знищенні вірусів з оболонкою. 

Вірус, що викликає COVID-19, є вірусом з оболонкою. Обидва види спирту ефективні для його знищення, але етиловий може бути дещо ефективнішим.

Інформація надана сайтом - https://spirt-opt.site/uk/