Перше вересня ознаменувалось черговим підвищенням тарифів на житлово-комунальні послуги. На тлі цього, почала своє зростання й вартість оренди житла. Це цілком виправдано, особливо якщо врахувати, що з кінця літа через закінчення сезону відпусток та канікул стала користуватися підвищеним попитом не тільки оренд квартир, але й нерухомість Харкова та інших великих міст України, котра виставлена на продаж.

 Однак ціни на оренду квартир не можуть рости з такою ж швидкістю, як і тарифи, оскільки орендарів, здатних виплачувати такі досить значні суми стає все менше. У зв'язку з цим власники житла змушені йти на компроміси з потенційними мешканцями - одним з них є домовленість, відповідно до яких оплату комунальних послуг передбачається проводити спільно. Найчастіше орендар платить за електрику, воду, інтернет і, якщо стоїть лічильник, то також за газ. Господар же бере на себе зобов'язання оплачувати всі інші витрати.

Але проблема полягає в тому, що поки досить складно точно підрахувати загальну вартість комунальних послуг. Багато з жахом чекають початку опалювального сезону, природно, велику стурбованість він викликає у того, на кого відповідно до договору було покладено обов'язок сплачувати за опалення. А недосвідченість орендарів, які дешево зняли на перший погляд пристойну квартиру, може вилитися в значну переплату за електроенергію, оскільки в будівлі виявиться погана теплоізоляція і на додачу квартира кутова і дуже холодна. І доведеться мешканцям грітися електрокалорифером, а всі заощаджені кошти будуть йти на оплату дорогої електрики.

Але якщо при укладенні договорів оренди після введення в дію нових тарифів сторони ще хоч якось можуть домовитися без зайвих нервів, то зміни тарифів у разі вже давно чинного договору часто є причиною конфліктів між власником квартири та його квартиронаймачем. Іноді вдається досягти компромісу і укласти нову угоду з іншими умовами та ціною оренди. Проте досить поширені випадки, коли орендар просто вирішує знайти нове житло, а господар змушений терміново шукати іншого пожильця.

В особливо небезпечне становище потрапили орендодавці та орендарі, в яких у договорі не врахована можливість підвищення вартості оренди з огляду на зміну тарифів ЖКГ. І тут вже тільки два останніх місяці цього року зможуть показати реальний стан справ - чи не доведеться квартиронаймачам взимку в терміновому порядку шукати нове житло, і чи не понесе збитки власник квартири через вимушену відсутність мешканця.