Вітамін Д – одна з найважливіших біологічно активних речовин, що впливає на правильний розвиток та здоров’я з самого народження. Хоча більшість людей знає про речовину як головний спосіб профілактики рахіту, спектр дії речовини значно ширший. Вона бере участь майже у всіх фізіологічних процесах, чинить вплив на кісткову систему, імунітет, нервову діяльність, а також роботу серця і судин.
Важливо знати, в яких продуктах найбільше вітаміну Д і чому потрібно стежити за його рівнем в крові в дитячому віці. За рекомендаціями терапевтів, дітям до 1 року призначають 600 МО (міжнародних одиниць) вітаміну Д на добу, а старшим 1000 МО. Точне дозування має визначити лікар, враховуючи вік, вагу, сезон та індивідуальні особливості дитини, тож не займайтесь самолікуванням, а зверніться до лікаря для отримання консультації.
Роль вітаміну Д в дитячому організмі
Головна функція вітаміну D – регулювання обміну кальцію й фосфору, двох ключових мінералів, необхідних для здорових і міцних кісток. У дітей перших років життя інтенсивно формується скелет, зуби та суглоби. При недостатній кількості вітаміну Д кальцій просто не засвоюється, кісткова тканина залишається м’якою, що призводить до деформацій та ризику розвитку рахіту. Також вітамін Д впливає на розвиток м’язів. Його дефіцит часто супроводжується слабкістю, млявістю, затримкою в опануванні основних навичок (це сидіння, стояння, повзання та ходьба).
Вітамін D впливає на стан імунітету – вродженого і набутого. Дослідження доводять, що діти з нормальним рівнем цього вітаміну менше хворіють на застудні та вірусні інфекції, мають менший ризик розвитку аутоімунних станів, зокрема діабету 1 типу. Також вітамін Д допомагає організму знижувати загальний рівень запалення, знижує ймовірність ускладнень після ГРВІ або грипу. Останні дослідження показують прямий вплив речовини на стан та роботу мозку. Вітамін бере участь у дозріванні нейронів, передачі імпульсів, впливає на емоційний стан і поведінку. Його дефіцит може проявлятись у:
- підвищенні тривожності;
- порушеннях сну;
- постійній дратівливості;
- зниженні здатності до навчання.
Хоча серцево-судинні захворювання частіше асоціюються з дорослими, розвиток системи закладається ще в дитинстві. Від вмісту вітаміну Д в крові залежатиме тонус судин, показники артеріального тиску, ризики розвитку вроджених аномалій.
Як зрозуміти, що щось не так
Головний спосіб визначити вміст вітаміну Д в крові – зробити лабораторний аналіз крові. Також на дефіцит речовини вказують:
- надмірна пітливість (особливо голови);
- затримка розвитку рухових навичок;
- поганий сон, висока дратівливість;
- пізнє закриття тім’ячка;
- деформації ніжок, грудної клітки;
- м’які кістки.
Сонячне світло – основне природне джерело вітаміну Д. Ультрафіолетові промені активують його синтез у шкірі, але за умови значних дефіцитів природного випромінювання буде недостатньо. Також ми отримуємо його разом з продуктами.
Продукти, які допоможуть запобігти дефіциту вітаміну D
Збалансований раціон – простий дієвий спосіб отримувати достатню кількість речовини для підтримки здоров’я у будь-якому віці. Основне джерело вітаміну Д – жирні сорти риби, а саме сардини, скумбрія, лосось, оселедець і тунець. Жовток курячого яйця – ще одне доступне джерело нутрієнта, тому варто ввести його до щоденного раціону.
У вершковому маслі, жирному молоці, сметані та сирі міститься невелика кількість вітаміну Д. Проте продукти з підвищеним вмістом жиру забезпечують кращу його засвоюваність, особливо в дитячому раціоні. Рекомендація: обирайте якісні фермерські або збагачені вітаміном продукти. Багато речовини у печінці тріски. Її зазвичай вживають у вигляді консервів, додають до салатів, мажуть на хліб як пасту.
Для дітей з першого року життя основне джерело вітаміну – грудне молоко або адаптована суміш. Оскільки оцінити вміст речовини у молоці матері важко, педіатри часто рекомендують профілактично додавати вітамін Д до раціону (наприклад, Олідетрим Кідс). Після введення прикорму дитина може отримувати вітамін з яйцем, рибою, кашами.