Планування вагітності означає усвідомлений підхід до батьківства, створення максимально сприятливих умов для здоров'я майбутньої мами та її дитини. Важливу роль у медичному аспекті планування вагітності грає гінеколог як лікар, який контролює здоров'я жіночої репродуктивної системи. Наскільки частим має бути контакт лікаря та майбутньої мами на етапі планування?AD_4nXcdUU6sidFjNceWjh9gf3kSs9ypi06CE4SKthnN8bRX5BTAuMkfmLVGLAmE4L1JRV6hKVGp3tJ6XT44ivn8E7NQ8nFb_fEi62nbVRW1vBnXd5c-G1rsMo6q0J1tzh2jzRNLkx1W9wQSVL5IDLVuxQ?key=i4QoeNmc2pFHiCa3G_zCGw

Коли розпочинати планування вагітності

Розпочинати заходи щодо планування вагітності рекомендовано за кілька місяців до передбачуваного зачаття, бажано не менш як за 2–3. Цей час знадобиться для комплексної підготовки організму, виявлення можливих проблем та їх усунення. До речі, гінекологія в Житомирі може з цим допомогти. 

Перший прийом у гінеколога

Почати планування слід із консультації у гінеколога. Під час консультації лікар з'ясовує акушерську історію, особливості менструального циклу, контрацепцію. Щоб отримати уявлення про здоров'я репродуктивної системи, він виконує гінекологічний огляд та призначає обстеження. Базове обстеження охоплює УЗД органів малого таза, аналізи крові та сечі для виявлення інфекцій, визначення загального стану здоров'я та гормонального статусу, якщо в цьому є потреба.

Другий прийом у гінеколога

Під час другого прийому лікар оцінює результати обстеження. Якщо результати показують, що жінка здорова, гінеколог може дати рекомендації щодо вакцинації, способу життя та приймання вітамінів, а саме фолієвої кислоти, яка захищає майбутній плід від дефектів нервової трубки. ЇЇ бажано починати приймати за три місяці до спроб зачаття.

Ця консультація у гінеколога може бути останньою на етапі підготовки. Наступний прийом лікар призначить вже після настання вагітності, зазвичай десь за 10 днів після позитивного тесту на ХГЛ. Візит потрібен для діагностики вагітності. Лікар призначає, наприклад, УЗД при вагітності у Житомирі. У ході дослідження переконуються, що вагітність не позаматкова та визначають кількість плодів у порожнині матки. 

Скільки потрібно візитів до гінеколога на етапі підготовки

Якщо результати дослідження виявляють відхилення, швидше за все будуть потрібні додаткові прийоми у гінеколога: для призначення лікування, контролю проміжних етапів та оцінки результату після завершення. Не можна назвати точну кількість візитів, оскільки вона залежить від типу патології та від того, наскільки ефективним буде лікування.

Якщо вагітність не настає

Ще одна ситуація, коли потрібні додаткові консультації, — це коли попри задовільні результати обстеження та проведену підготовку вагітність не настає. Часто пари запитують, коли можна запідозрити проблеми з фертильністю? Вважається, що протягом року регулярного статевого життя без контрацепції вагітність має настати. Зрозуміло, тут слід враховувати безліч чинників, наприклад, чинник стресу чи втоми, тож не завжди відсутність вагітності протягом року говорить про безплідність. Проте, жінці рекомендовано звернутися до гінеколога, а її партнеру проконсультуватися з урологом або андрологом. На цьому етапі парі рекомендують заходи щодо підвищення шансів на зачаття: навчають діагностиці овуляції та визнання періоду, коли настання вагітності найбільш ймовірне. Якщо це не допомагає, рекомендовано консультацію у репродуктолога, фахівця з лікування безпліддя.

Отже, здоровій жінці на прийом до гінеколога на етапі підготовки до вагітності потрібно прийти двічі з інтервалом близько тижня. Що ж до частоти візитів до гінеколога у разі наявності проблеми з боку репродуктивного здоров'я, то тут все індивідуально — навряд чи хтось, включно із самим лікарем, зможе заздалегідь оцінити частоту відвідувань.

Автор: Григор’єва Мар’яна Ігорівна — акушер-гінеколог, репродуктолог.

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8
  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а
  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83
  • Київ, вул. Ірпінська 62-Б