Володіння мовами ніколи не завадить, не важливо, яку саме мови ви вивчаєте. Зупинимося на польській, тому що багато українців прагнуть її вивчити задля майбутнього навчання у польському виші чи задля працевлаштування у Польщі. Розглянемо особливості, які стануть у пригоді, тим, хто бажає вивчити польську мову та вільно нею спілкуватися.

Польська мова так само, як і українська, належить до слов'янської групи мов, тому на слух він здається таким же рідним і зрозумілим, як український чи білоруський. Треба сказати, що польською мовою говорять не тільки близько 40 мільйонів громадян Польщі. По всьому світу (особливо в США і Канаді) існують польські громади, в яких іммігранти прагнуть зберегти традиції, тому віддають дітей на курси польської, видають періодику рідною мовою, відкривають національні магазини. Також польська мова є однією з офіційних мов Європейського союзу.

Приступити до його вивчення можна як самостійно, так і на курсах польської мови в лінгвістичній школі або з репетитором. Незважаючи на використання латиниці, читати по-польськи легко, багато слова збігаються, але ця уявна легкість часто заводить учнів у глухий кут (дивіться список "хибних друзів" перекладача). Все-таки польський належить до групи західнослов’янских мов і має свої особливості і в фонетиці, і в граматиці.

Наприклад, у польській мові, як і в російській, іменники змінюються за відмінками, а дієслова відмінюються. Якщо англійцю в принципі складно пояснити, що таке відмінювання, у нас тут питань не виникає. Існує тільки одне "але": у польській мові одинадцять відмінків, коли в російській мові лише два. Однак, якщо не йти в нетрі філології, у відмінюванні цілком можна розібратися з навчальних таблиць. Інші складні розділи польської граматики - вживання минулого і майбутнього часу, вживання кількісних і збірних числівників, присутність особливих форм дієслова для позначення узагальнено-особового і невизначено-особистого значення.

Звернемося до фонетиці польської мови. Головна особливість - наявність великої кількості шиплячих звуків, які передаються на письмі буквосполученнями SZ (ш), CZ (ч), CH (x), RZ (ж). Їх прийнято називати диграфами (якщо дві літери), триграфи (три літери) та тетраграфи (чотири літери). Складність також представляють діакритичні знаки - це додаткові значки, які впливають на вимову. Наприклад, ó читається як [у] в російській мові, а просто "о" - це звук [про]. Наголос у польській мові динамічне, але зазвичай падає на передостанній склад.