• Головна
  • У Новоград-Волинському районі державні виконавці продали квартиру за борги
15:54, 28 травня 2016 р.

У Новоград-Волинському районі державні виконавці продали квартиру за борги

Життя стрімко дорожчає, в тому числі комунальні послуги, і тим, хто з якихось причин не оформив субсидію, оплачувати платежі досить складно. Борги швидко утворюються і ростуть, якщо їх не реструктуризувати і не почати погашати, хоча б частинами, кредитори можуть подати в суд. А якщо борг досяг 14,5 тисяч гривень, боржник може втратити і дах над головою.

Великий резонанс у країні викликав нещодавній випадок у Луцьку, коли суд постановив виселити з квартири матір-пенсіонерку з сином, які заборгували 25 тисяч гривень за комунальні послуги. Вони не реструктуризували свої борги і не зверталися за субсидією. Мешканців багато разів просили погасити борги за воду та опалення, але вони цього не зробили, в надії на те, що до виселення справа не дійде... Проте, дійшло. Тепер квартира продана на аукціоні, а матері з сином потрібно шукати інше житло.

Боржники по комунальних платежах є в кожному будинку, і кожен сам шукає шляхи вирішення своєї проблеми. Хтось намагається погашати борги частинами, хто ховається від представників комунальних служб, але є й такі, які просто не звертають уваги на платіжки і не бажають ні за що платити.

— В Житомирській області 99% боргів по комунальним послугам – це борги населення, – розповідає в.о. начальника управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області Дмитро Фещенко. — Йдеться про 45 мільйонів гривень. Станом на 1 травня у нас у виконанні знаходиться майже 11 тисяч рішень судів по стягненню боргів з населення, а по стягненню з юридичних осіб – всього сто з гаком рішень.

Як пояснив Дмитро Миколайович, після рішення суду про стягнення боргу, державний виконавець перевіряє наявність банківських рахунків боржника та джерела його доходів. Якщо виявляються рахунку, вони арештовуються, і якщо сума боргу не перевищує 4,35 тисячі гривень, то в першу чергу утримується в рахунок погашення боргу 20% доходів від зарплати, пенсії і так далі.

Якщо ж у боржника немає ні банківських рахунків, ні доходів, виконавча служба шукає майно, за рахунок якого можна погасити борги. Із рухомого майна-це різна техніка: автомобіль, комп'ютер, телевізор, пральна машина, а ще велосипед, меблі і так далі. Але є перелік майна, яке не підлягає опису — це холодильник, якщо він один на всю сім'ю, а також особиста білизна, одяг, посуд і меблі (наприклад, ліжко) – все з розрахунку на кожного члена сім'ї.

Якщо встановлюється, що за боржником рахується авто, місце знаходження якого невідоме, а господар приховує сам факт існування машини, виноситься постанова про розшук транспортного засобу. Ухвала надсилається в МРЕВ, співробітники якого виявляють і затримують автомобіль. Дуже часто буває так, що боржник з родиною вирушає на відпочинок, і тут по дорозі машину затримують і відправляють на штрафмайданчик. Потім виконавцем проводиться опис, оцінка та реалізація автомобіля. Хоча найчастіше саме під час оцінки машини, коли боржник розуміє, що ось-ось втратить улюблене авто, він швидко знаходить гроші на погашення боргу...

Якщо борг перевищує 10 мінімальних зарплат, що на сьогоднішній день дорівнює 14,5 тисяч гривень, то в рахунок погашення боргу може бути реалізоване його нерухоме майно – будинок або квартира. Найчастіше буває так, що у людини накопичується багато різних боргів: перед банком за іпотеку, перед комунальними службами за несплату їх послуг, за порушення правил дорожнього руху і так далі. Позови всіх кредиторів об'єднуються державним виконавцем в єдине провадження виноситься рішення про реалізацію нерухомості боржника для сплати всіх боргів. Таких випадків чимало. Наприклад, не так давно в Новоград-Волинському районі державні виконавці продали квартиру, яка перебувала в іпотеці.

У кого не можна забрати квартиру за борги?

Станом на 1 травня у Житомирській області було оцінено і передано на реалізацію 99 одиниць майна, в тому числі і нерухомого. Однак дуже часто в момент оцінки майна боржники розуміють, що безповоротно втрачають житло, і роблять все, щоб погасити борг до його реалізації.

— За законом не можна забрати і реалізувати квартиру або будинок, якщо вона єдина у сім'ї (якщо, звичайно, борг не досяг 14,5 тисяч гривень), а також якщо там прописані неповнолітні діти, — пояснює Дмитро Миколайович. — Якщо квартира єдина, але там прописані діти, державний виконавець повинен звернутися до органу опіки та піклування для отримання дозволу на реалізацію нерухомого майна, і якщо такий дозвіл буде отримано, житло буде продано за борги. А якщо служба не дасть «добро», то арешт на квартиру буде накладено, але вона не буде реалізована.

Якщо говорити про комунальних боржників, то в суд подає ЖЕК і всі комунальні служби: водоканал, теплокомуненерго та інші. Строк позовної давності по таких справах – три роки. Тобто кредитор, який звернувся до суду, може стягнути борг тільки в межах цього строку. Але якщо з моменту утворення боргу вже пройшло 3,5 роки, то суд стягне борг тільки за 3 роки, а за решту півроку – ні. Зрозуміло, що відповідач може оскаржувати судове рішення у вищій інстанції, але коли рішення вступає в силу, за роботу береться державний виконавець.

Наостанок Дмитро Миколайович повідомив, що на кожного державного виконавця Житомирської області припадає по тисячі справ. Навантаження величезне, а робота досить нервова. Буває, боржник після рішення суду ні за що не відкриває виконавцю двері і не впускає в будинок, доводиться це робити примусово за рішенням суду. Двері зламується, навіть якщо господарів у цей момент немає вдома.

Якщо боржник злісно ухиляється від сплати боргу, незважаючи на судове рішення, виконавець звертається до суду про встановлення тимчасової заборони на виїзд боржника за межі України – до повного виконання рішення суду, і тоді відпочинок боржника за кордоном вже неможливий.

У будь-якому випадку, якщо є рішення суду, боржнику вже не вдасться уникнути спілкування з виконавцями, тому треба або змиритися зі своєю долею, або постаратися знайти кошти для погашення боргів...


Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Водопровідну
24,7%
Бюветну
13,6%
Бутильовану
9,9%
Джерельну
51,9%
#Новоград-Волинський район #виконавча служба #борги #арешт #нерухомість
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...