• Головна
  • Ніч на Івана Купала - 2016: дата, обряди і повір'я, багаття, купання і ворожіння
08:56, 5 липня 2016 р.

Ніч на Івана Купала - 2016: дата, обряди і повір'я, багаття, купання і ворожіння

Християни готуються відзначити Різдво одного з найбільш шанованих попередників Ісуса Христа - пророка Іоанна Хрестителя, або, як його ще називають Іоанна Предтечі. У народно-християнської слов'янської традиції Іоанна Хрестителя називають Іван Купала. З днем ​​Івана Купали пов'язано багато обрядів, повір'їв та ворожінь.

Коли відзначається Різдво Іоанна Хрестителя

Православна церква відзначає Різдво Івана Хрестителя 24 червня, тобто за прийнятим в даний час літочисленням цей день припадає на 7 липня. Відповідно, знаменита ніч напередодні Івана Купали - це ніч з 6 на 7 липня.

2

Церковне святкування Різдва Іоанна Предтечі

У православ'ї Різдво Іоанна Предтечі відноситься до числа великих свят і святкується рівно за шість місяців до Різдва Христового. Це свято завжди припадає на Петрів піст.

Як Іоанн Хреститель перетворився в Івана Купала

День Івана Купали (Іванів день) - це народне свято східних слов'ян, присвячений літньому сонцестоянню, найвищому розквіту природи, річному покосу. У зв'язку з давньою «плутаниною» календарів він відзначається не 24 червня, що було б логічно, а 7 липня, разом зі святом Різдва Іоанна Предтечі. Назва Купала походить від того, що одне з імен пророка Іоанна - «Хреститель» перекладається з грецької як «купатель, занурювач». Термін «Хреститель» був пов'язаний з ритуальному обмиванням, очищенням, яке, як правило, проводилося у відкритих водоймах. Тому вода, купання так важливі для цього свята.

1

У народній традиції Купальська ніч, тобто ніч напередодні Івана Купали з 6 на 7 липня, навіть важливіше, ніж саме свято.

Купальські обряди

Народні дійства, що здійснюються в ніч напередодні Івана Купали, становлять складний обрядовий комплекс, що включає в себе збір трав і квітів, плетіння вінків, прикрашання зеленню будівель, розпалювання вогнищ, стрибки через багаття, купання, ворожіння, нічні безчинства і т.д.

У цей день в сільській місцевості було прийнято підперізуватися перев'язами з квітів, надягати на голову вінки з трав, водити хороводи, співати спеціальні обрядові пісні, розводити багаття, через які стрибали, купатися голяка і творити інші не заохочувані церквою дійства. Церква ще з часів Трульського собору (692 рік) вважала народні обряди в переддень Різдва Іоанна Хрестителя пережитками язичництва і бісівщиною, проте в народі ці традиції сильні досі.

Повір'я в ніч напередодні Івана Купали

Ніч на Івана Купала наповнена обрядами, пов'язаними з водою, вогнем і травами. Основна частина купальських обрядів проводиться вночі. За народною традицією вважалося обов'язковим напередодні свята ще до заходу сонця скупатися, бажано у відкритому водоймищі.

Ближче до заходу на височинах або у річок розпалювалися багаття. Перший вогонь намагалися добути древнім способом - тертям дерева об дерево, такий вогонь вважався «живим».

У ніч на Івана Купала вибиралися «суджені» (деколи, на одну ніч), які здійснювали різні шлюбні обряди: стрибали через багаття, взявшись за руки, змінювалися вінками, разом шукали таємничий цвіт папороті, разом купалися у водоймах або в ранковій росі.

У східних слов'ян вважалося, що до Іванова дня жінкам не можна їсти ніяких ягід, інакше у них будуть вмирати діти. Також вважалося, що в ніч на Івана Купала з'являються «івановські черв'ячки» - світлячки.

Обряди, пов'язані з водою

Обов'язковою звичаєм Іванова дня і купальської ночі було масове купання. Вважалося, що з цього дня з водойм йде вся нечисть, тому аж до Ільїна дня (2 серпня) можна купатися без побоювань. Також вважалося, що вода в купальську ніч має магічні і лікувальні властивості. Якщо відкриті водойми були непридатні для купання або вважалося, що там небезпечно через русалок, люди купалися в «святих джерелах» і звідти ж набирали «чарівну» купальську воду.

Ворожіння в купальську ніч

Перед купальської ночі потрібно сплести вінок з польових і лісових трав. Увечері, перед самим заходом сонця, треба загадати бажання, опустити вінок на воду і спостерігати за ним:

  • якщо вінок поплив далеко - бажання збудеться;
  • якщо вінок швидко прибився назад - бажання не збудеться;
  • якщо вінок пристав до протилежного берега - значить, доля на тій стороні;
  • якщо вінок поплив на середину водойми - значить, рік буде без особливих проблем;
  • якщо вінок відразу потонув - значить, або суджений заміж не візьме, або обдурить або змінить;
  • якщо вінок у воді розплітався - значить, в цьому році заміжжя не світить;
  • якщо вінок поплив далеко - до швидке весілля.

Купальські ворожіння можна проводити і іншими способами: за кольорами (найвідоміше - по ромашці); по колам на воді (кинути камінчик і вважати - якщо парне кількість кіл - бажання збудеться, непарне - немає); по купальському вогнищу (кидати вінки в багаття - чий перший догорить, та першої і заміж вийде), і т.п.

4

Купальське вогнище

Головний атрибут купальської ночі - очищаюче багаття з величезної кількості хмизу, який укладався у вигляді високої піраміди, а в центрі ставили жердину, на яку насаджувалося просмолене колесо. Багаття розпалювали пізно ввечері «живим вогнем» і палили до ранку.

До вогню повинні були вийти всі жінки села, тих, хто не вийшов, вважали відьмами. Навколо багаття водили хороводи, танцювали, співали купальські пісні, через нього стрибали: хто вище і краще стрибне - тому і щастя. Дівчину, яка не перестрибнула через вогнище, називали відьмою, «нечистою» і карали: обливали водою і били кропивою. Дівчата і хлопці стрибали через багаття попарно: якщо руки під час стрибка не ​​розчепилися - значить, парі бути разом.

Купальський вінок

Купальський вінок був обов'язковим атрибутом дійства, його виготовляли заздалегідь з диких трав і квітів. Під час свята хлопці та дівчата мінялися вінками, з ними проводили і інші обряди, а в кінці купальської ночі їх найчастіше знищували або викидали подалі: кидали в воду, спалювали в вогнищі, закидали на дерево або дах будинку, несли на цвинтар і т.п.

Ритуальні безчинства

У купальську ніч, як і під час зимових святок, у східних слов'ян було прийнято влаштовувати ритуальні безчинства: молоді люди шуміли і лякали селян, крали дрова, закидали вози на дах, замазували вікна і т.п.

6

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Івана Купала #2016 #дата #обряди і повір'я #багаття #купання #ворожіння
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Останні новини
Оголошення
live comments feed...