• Головна
  • Завтра православні та греко-католики зустрічають одне з найбільш шанованих свят року — Покрова Пресвятої Богородиці: що треба робити в цей день
09:22, 13 жовтня 2016 р.

Завтра православні та греко-католики зустрічають одне з найбільш шанованих свят року — Покрова Пресвятої Богородиці: що треба робити в цей день

Наші предки вірили, що з цього свята наступають справжні холоди, а тому завершували всі польові роботи, утепляли свої будинки і готувалися до шлюбів.

Завтра, 14 жовтня, православні та греко-католики зустрічають один з найбільш шанованих свят року — Покрова Пресвятої Богородиці. Наші предки говорили, що з цього дня починається зима: «На Покрову до обіду осінь, по обіді — зима». У старовину Покрова завжди був днем українського козацтва. Мужні воїни вірили, що Діва Марія оберігає їх від ворожих куль і шабель, а також дарує мудрість. В цей день відзначається і річниця створення Української повстанської армії (УПА). Не випадково саме 14 жовтня ми тепер святкуємо День захисника України. Відповідний указ підписав у 2015 році президент Петро Порошенко.

До Покрови Богородиці закінчували роботи в полі, з пасовищ виганяли корів та овець, а також утеплювали на зиму хатини. Крім того, 14 жовтня (1 жовтня за старим стилем) вважався найкращим подінемо для сватання. Згідно традиції давати молодому гарбуза в таке велике свято не було, так як всі знали: «Покрова накриває траву листям, землю — снігом, воду — льодом, а дівчат — шлюбним вінцем».

Наші предки знали, яким би теплим і тривалим не було літо, а з Покрови почнеться зима: «Прийшла Покрова — всохла діброва». В цей час приступали до активної підготовки своїх будинків до холодів. Мазали і білили хати, утеплювали вікна та двері. Щоб тепло трималося в будинку всю зиму, вночі на Покрову господині перший раз розтоплювали піч, примовляючи: «Прийшов Покров — не нагрієш хату без дров!»

А ще у давнину вірили, що це свято — найкращий день у році, щоб переселитися в новий будинок і влаштувати новосілля: завжди під покровом будеш. Природно, в будинок в'їжджали не просто так, а дотримуючись безліч обрядів. Наприклад, напередодні переїзду ввечері в хату пускали півня. Існувало повір'я, що птах візьме на себе всі нещастя і неприємності, які могли б впасти на сім'ю в новому житлі. Цей звичай зберігся й донині в західних областях України, але зазнав деяких змін. Зараз перед новосіллям в квартирі або будинку на ніч залишають у холодильнику тушку курки. До речі, у давнину, навіть якщо міняти хату не збиралися, на Покрову до порога дому прибивали нову підкову: щоб той, хто вночі коні сідлати любить, у хату не пхався (ім'я нечистого намагалися не згадувати навіть у приказках).

А ще на Покрову закладали фундамент церкви. Одна з київських легенд розповідає про те, що Богородиця допомогла ченцям побудувати собор Києво-Печерської лаври. В пам'ять про цю подію і по сей день в містах і селах, де є церкви, зведені на честь Покрови Пресвятої Богородиці, влаштовуються пишні храмові свята.

Свято Покрови завжди було днем милосердя. Готуючись до зимових холодів, наші предки допомагали бідним родичам і сусідам. Зазвичай напередодні торжества чоловіки цілими артілями ходили по дворах і лагодили дахи будинків, де жили самотні люди похилого віку, вдови і сироти: щоб щастя їх частку від біди накрило. Жінки несли діткам тепле взуття і тканини на сорочки. Козаки справляли для дітей загиблих побратимів зимовий гардероб: купували чобітки, кожух і шапку. Існувало повір'я, що у того, хто на Покрову одягне сироту, діти і онуки в сорочці (щасливими) народяться.

Дівчата і хлопці також допомагали нужденним: кололи дрова, поправляли паркани, носили воду, мазати печі. Справедливості заради варто відзначити, що з боку молоді турбота про бідних не була абсолютно безкорисною. Адже після Покрови закінчувалися вечірні посиденьки у дворах, взимку влаштовувалися вечорниці в будинках у самотніх людей. Так що святкова допомога сприяла переговорам про те, де незабаром будуть збиратися хлопці та дівчата.

Але головне, що Покров Пресвятої Богородиці вважався найкращим днем для сватання. З почестями приймали всіх старост. І навіть якщо наречений не подобався, його не проганяли, а просто зволікали з відповіддю, очікуючи кращих сватів.

Напередодні свята дівчата із-за хвилювання практично не спали. Мало хто попросить руки... Молили Богородицю послати чоловіка молодого, красивого і заможного. Дівчата виходили за поріг батьківської хати і казали: «Свята Покровонько, покрий мені голівоньку!»

Щоб дізнатися, яким буде майбутній чоловік, іноді вдавалися до ворожіння. Професію чоловіка і сьогодні можна з'ясувати, використовуючи старовинний спосіб ворожіння. Ввечері, напередодні Покрови потрібно вийти на вулицю, сісти біля порога свого будинку і взяти з-під лівої ноги жменю землі. Якщо в руці виявиться чиста земля, значить, її посватає хлібороб (міські панночки вважали, що це буде продавець нерухомості чи великий землевласник), тріски і гілочки обіцяють дружина-тесляра або різьбяра по дереву (а зараз, напевно, директора меблевого магазину), клаптик папірця обіцяє чоловіка, що з паперами має справу (нині — викладача, юриста, банкіра або навіть депутата), гострі предмети говорять про те, що чоловік буде військовим (або поліцейським).

Святковий ранок починався зі зборів сім'ї в церкву. Особливо поспішали дівчата, щоб першими прийти в храм і подарувати Пресвятій Богородиці рушничок: «Матінко Господня, на тобі від мене, дай мені від себе. Як я тобе покриваю, так i ти мене покрий». Особливо старалися ті що засиділися в дівках:
«Свята Покровонько!
Покрий мені голівоньку
Хоч онучою,
Бо дуже дівкою надокучило,
Та прикрий паляницею,
Шоб я була молодицею!»
Після відправи родина поспішала додому, щоб отримати від матері благословення на весь рік. Діти ставали на коліна, а мати притуляла до голові кожної дитини ікону Богородиці і тричі повторювала: «Як покривом на Покрову накривала Матір Божа землю від усіляких бід, так i я приступаю до своєї дитини. Як Матір Божа, Цариця Господня, покрила усю землю, так i я плід лона свого накриваю від всякої напасті. В ім'я Отця, i Сина, i Святого Духа. Амінь». Після дітей жінка хрестила іконою і чоловіка. А потім, несучи перед собою образ, йшла на кладовище до могили матері і просила: «Благословіть, мамо, бо ви там, а там більше права i більше до закону».

Ось тепер можна було приступати до святкового обіду. Покровський стіл завжди був багатим. Господині випікали багато калачів, булок і пироги з різною начинкою. Крім того, смажили м'ясо, ліпили вареники, варили капусняк чи борщ зі свининою та грибами. Страв готували багато, адже було ухвалено не тільки влаштовувати застілля з кумами і, якщо пощастить, зі сватами, але і пригощати бідних. До речі, в цьому році Покрова припала на пісний день — п'ятницю, тому у віруючих людей на столі замість м'ясних страв будуть рибні.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Facebook
58,0%
Twitter
3,0%
Одноклассники
13,0%
ВКонтакте
23,0%
Інша
3,0%
#ПокроваПресвятоїБогородиці #свято #прикмети #традиції #предки #церква
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Останні новини
Оголошення
live comments feed...