• Головна
  • В Україні скасовують трудові книжки
13:04, 21 березня 2017 р.

В Україні скасовують трудові книжки

Пенсійний фонд ініціює перехід до цифрового обліку праці працівників.

Вже в цьому році в Україні може початися заміна паперових трудових книжок електронними. Технологію їх впровадження днями презентував голова Пенсійного фонду Олексій Зарудний. Що зміниться для працівників, з'ясувала "Сьогодні".

НОВОВВЕДЕННЯ. Як роз'яснив Зарудний, Пенсійний фонд планує всім працюючим видати електронні посвідчення, які замінять паперові трудові книжки. Для цього вже модернізовано реєстр застрахованих осіб (які працюють офіційно і за них роботодавець платить страхові внески в ПФ) — тепер він єдиний по всій країні. До речі, скасувати паперові трудові книжки Мінекономрозвитку пропонував ще в листопаді 2015 року, але тоді говорили лише прo створення єдиної бази даних. Видавати працівникам ID-картки не планувалося. Але тоді законопроект відкликали без пояснення причин.

Зараз, для того щоб реєстр повністю замінив паперову трудову книжку, в нього треба додатково внести дані прo посаду працівника. В ПФ обіцяють, що всі технічні питання вирішать у другій половині року, і перші ID-картки замість паперових книжок планують видавати вже до кінця року.

ЯК ПРАЦЮЄ. E-книжка виглядає як пластиковий паспорт або водійські права: фото, Ф. І. П. і підпис власника, термін дії і назва "Посвідчення застрахованої особи". На підставі кількості років сплати страхових внесків розраховується трудовий стаж, що дає право на пенсію, який внесуть в e-книжку (нагадаємо, сьогодні чоловікові для отримання пенсії потрібно офіційно відпрацювати 35 років, жінки — 30 років). Далі вже кадровики будуть зобов'язані вносити і до реєстру, і в e-книжку всі дані прo працівника: коли прийнятий, на яку посаду, коли переведено на іншу посаду або звільнений, за якою статтею.

"Але так як реєстр сплати страхових взносів ведеться тільки з 1 липня 2000 р., повністю відмовитися від паперових книжок зможуть лише ті, хто почав офіційно працювати після цієї дати. Іншим при розрахунку трудового стажу поки доведеться пред'явити і паперову книжку", — пояснив нам експерт Віктор Колбун.

Але, на його думку, через пару років ПФ варто зажадати від усіх роботодавців оцифрувати дані паперових трудкнижок і внести в реєстр, запевнивши e-підписом кадровика. Це послужить для ПФ захистом від шахрайства, бо зараз трудові книжки вільно продаються, і внести завірений печаткою запис прo нібито роботу до 2000 р. (коли не вівся облік сплати страхових взносів) якоїсь зниклої фірми для шахраїв не складе праці. Також звільненому за "погану" статтю Кзпп (втрата довіри, порушення дисципліни) не вдасться "втратити" трудову книжку, аби приховати цей факт.

Плюси і мінуси нововведення

Головним плюсом від введення е-книжок Колбун називає достовірність і збереження даних прo працівника, а також зниження витрат роботодавця на утримання штату HR-служби.

Так, довідку прo зарплату можна буде отримати в мережі.

HR-співробітник великого холдингу Тетяна Шевцова додає: "Якщо е-реєстр запрацює, то кадровикам стане зрозуміліша трудова біографія працівника, за якою статтею він був звільнений. Це дозволить не брати на роботу потенційних прогульників і нечистих на руку. Але поки що я бачу складний і тривалий перехідний період і зростання витрат роботодавця на покупку і установку програмного забезпечення, навчання HR-персоналу".

Експерт з ринку праці Тетяна Пашкіна побоюється помилок кадровиків при внесенні запису до реєстру, які складно виявити і виправити: "Якщо в паперовій трудовій книжці людина легко може помітити неточність і попросити її виправити, то з e-книжкою це складніше. Виправити неточність у реєстрі можна тільки через суд. А вона впливає на страховий стаж і пенсію. Як вихід — видача на руки паперових довідок c печаткою, які фактично стануть ерзац-книжкою".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Так, потрібно повернути історичну назву нашому місту
19,6%
Ні, у цьому не немає необхідності
80,4%
#Трудовікнижки #реєстр #Пенсійнийфонд #роботодавець #ID-картки #законопроект
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Останні новини
Оголошення
live comments feed...