• Головна
  • 1С під санкціям: Що буде з українським бухобліком
10:44, 18 травня 2017 р.

1С під санкціям: Що буде з українським бухобліком

Московський розробник програм 1С потрапив під санкції проти російських компаній. Це вже спровокувало хвилю обговорень на рахунок того, чим же тепер будуть користуватися бухгалтери. Рішення 1С було монополістом на ринку систем бухобліку з часткою близько 80%. Тому доступну дешеву і до того ж локалізовану альтернативу, можливо, буде складно знайти.

Редакція LIGA.net постаралася відповісти на це питання і довідалася, що думають з цього приводу представники різних сторін: як влади, так і бізнесу.

Почнемо з початку

Спочатку слід розібратися, що з себе представляє 1С в Україні. Його не продає потрапивша під санкції російська компанія з Москви. На чолі мережі, що складається з близько 500 місцевих партнерів, розповсюджують софт 1С на умовах франшизи, стоять дві українські компанії ДП Єврософтпром і Скайлайн Софтвер. Перша є власником авторських прав на 1С в нашій країні, друга - координує обслуговування, доопрацювання і поширення програми. Обидві теж потрапили під санкції.

Як уточнює керівник Скайлайн Софтвер Вадим Мазур, їх партнер ДП свого часу оформив на себе авторські права на 1С в Україні, які дозволяють допрацьовувати технічну платформу. Права ці, за його словами, були куплені у кіпрської компанії. Як її назва? На це питання Мазур не зміг відповісти. Мазур вважає, що у їх не має нічого спільного з російським 1С, так як з моменту покупки прав вийшло вже 20 місцевих релізів програми. І, мовляв, ніяк не залежить від компанії 1С в Москві. "Тому ми вважаємо, що потрапляння в санкційний список - це просто помилка", - каже Мазур.

Хто кому належить?

Структура власності двох українських компаній дає більш розширене уявлення про те, про яких кіпріотах-продавців авторських прав йдеться. Скайлайн Софтвер зареєстрована на Мазура. З Єврософтпром все набагато цікавіше. Її власником є якась CHEMLERO HOLDINGS LIMITED, зареєстрована на Кіпрі в 2015 році. З доменом 1С.иа, який використовує Єврософтпром, все більш очевидно. Його зареєструвала компанія 1С з Москви.

Права на ТМ 1С (без яких не можна отримати домен в зоні .ua) та її продукти (Підприємство, Бухгалтерія, Зарплата) в Україні оформлені ще на один кіпрський офшор - ASTOLEREM INVESTMENTS LIMITED. Він зареєстрований на Кіпрі за тією ж адресою, що й перший офшор, має тих самих директорів.

Санкції РНБО тепер не дозволяють Еврософтпрому і Скайлайн Софт продавати софт 1С своїм партнерам по франшизі. А партнери відповідно не можуть продавати його українським користувачам. Мазур оцінює, що в Україні 1С використовують понад 300 000 підприємств. В основному малий і середній бізнес. А також держоргани. Річний оборот Скайлайн, за його словами, - близько 100 млн грн. Оборот українського ринку софта 1С, який поширюється франчайзинговими партнерами, у кілька разів більше.

Заборони бізнесу немає

Але як повідомляє Єврософтпром, Програма 1С:Підприємство в Україні, як і раніше повністю працездатне, технічна підтримка працює в штатному режимі. Тобто ті бізнеси, які вже придбали рішення, мають право продовжувати користуватися ним. У Приватбанку вже заявилм, що продовжать співробітництво "у рамках 1С онлайн з українськими власниками франшизи на програмні продукти на базі 1С, які є українськими продуктами". Але нові угоди укладати вже не вийде.

Заступник начальника департаменту інформбезпеці СБУ Юлія Лапутіна заявила вчора під час круглого столу в Ліга.Закон, що приватного сектора заборона на використання 1С дійсно не стосується. “Ми не можемо впливати на приватний сектор і щось нав'язувати. Ми можемо тільки рекомендувати звернути увагу на те, що дані, які отримуються від ваших, скажімо, бізнес-структур, підприємств обробляються в Російській Федерації. В умовах війни це ненормально. Але це ваше право, користуватися чи ні", - уточнила вона. Зовсім інша ситуація з держорганами - вони обов'язково повинні перейти на інший софт до кінця року.

Сірий ринок

Що буде далі? “Коли у клієнтів закінчиться термін підтримки продуктів (1С - Авт.), вони просто перестануть їх оновлювати, але продовжать користуватися. Обслуговувати їх зможуть невеликі компанії або підприємці. Тобто, з'явиться ринок сірого 1С, як це вже було у 90-х", - прогнозує директор департаменту корпоративних продажів компанії ІТ-Інтегратор Іван Сидоренко. За його словами, сьогодні швидко замінити продукти 1С нічим, так як серед аналогів є тільки нішеві рішення і більш дорогі промислові системи (наприклад SAP або Oracle - Авт.), які не по кишені середньому і малому бізнесу.

Ще одна проблема, яку озвучила радник міністра фінансів Олена Макеєва - гострий дефіцит бухгалтерських кадрів, здатних працювати з такими програмами. За її словами, навчання вимагає значних інвестицій грошей і часу - професія вимагає повного переозброєння.

“Я не вірю, що українські компанії відмовляться від використання 1С, тільки тепер користувачі будуть це робити в обхід. Як варіант - орендувати сервера за кордоном з софтом від 1С", - додає директор хмарного оператора UCloud.ua Денис Бурдук.

Місцевий софт підростає

Як каже Іван Сидоренко, згодом український ринок знайде заміну російських продуктів. “Звичайно, для українських IT-компаній це рішення (санкції - Авт.) є позитивним, так як воно захищає інтереси вітчизняного бізнесу та надає йому додаткові можливості", - говорить він.

Liga.net поспілкувалася з українським розробником альтернативного програмного рішення для звітності та бухгалтерії iFin. Його керівник Олег Беретехин підтверджує, що одна місцева компанія навряд чи зможе комплексно замінити функціонал всього 1C, але в нішах рішення є. За його словами, кілька сотень тисяч вже користуються їх рішенням для бухгалтерії, та декілька десятків тисяч - рішенням для бухгалтерії. Ціни на вирішення стартують від 1000 грн, що в рази дешевше, ніж 1С.

При цьому Беретехин вважає, що малі та середні компанії, які продовжують використовувати 1С, можуть змусити прийняти рішення поміняти сервіс, хіба що, новинний фон про санкції. Також він думає, що цілком можуть з'явитися посередники, які продають ту ж 1С під назвою, скажімо, 1У, щоб не відлякувати покупців.

Охочіше, на його думку, від 1С будуть відмовлятися великі компанії, в яких більше грошей на альтернативу і які більше дбають про імідж. Що стосується держави, то як вважає Беретехин, або вони до наступного року змайструють щось своє, або доведеться закладати більше грошей у бюджет на перехід на рішення типу SAP.

Є і негативні прогнози від українських розробників. “Ми витратили не один рік, щоб створити і підтримувати зручний продукт для дуже вузької ніші Фопів на спрощеній системі. І ми розуміємо, що ємність ринку бухгалтерських продуктів для України за світовими мірками мізерно мала, а вартість роботи програмістів, які з таким же успіхом можуть писати продукти для Європи і США, дуже висока", - пише у Facebook розробник ще одного українського альтернативного сервісу Смарт Бухгалтерія Данило Негрієнко. Тому, він вважає, що навряд чи хтось візьметься створювати з нуля аналог комплексного вирішення 1С для юросіб на загальній системі оподаткування. Такий бізнес навряд чи окупиться. “В якості альтернативи варто розглянути аутсорсинг бухгалтерських послуг. Звичайно, ця послуга дорожче штатного бухгалтера", - радить Олена Макеєва. Але, в умовах збільшення попиту, як вона вважає, такий сервіс буде дешевшати.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Поїду за кордон
9,2%
Буду відпочивати в Україні
19,1%
На роботі
16,4%
Буду вдома, бо нема грошей
47,4%
Ще не знаю
7,9%
#1С #бізнес #директор #санкціїРНБО #офшор #франшиза #бухгалтерія
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...