• Головна
  • Цікаві факти про Новоград: Що поєднує наше місто з чехами, словаками та американцями?
09:48, 1 лютого 2018 р.

Цікаві факти про Новоград: Що поєднує наше місто з чехами, словаками та американцями?

Новоград-Волинський

Новоград-Волинський

Як відомо, сучасне місто Новоград-Волинський, раніше перебувало у складі Речі Посполитої під назвою Звягель, а після поділу Речі Посполитої в 1793 році, Звягель (в складі східної Волині) відійшов до Російської імперії. Указом Катерини ІІ від 5 липня 1795 року Звягель перейменовано в Новоград-Волинський і призначений губернським центром новоствореної Волинської губернії. До сьогоднішнього дня він має дану назву. Хоча є прихильники перейменування міста у Звягель, досить багато людей не бажають щоб змінювалася назва. Опитування, які проводилися неофіційно у певних спільнотах в соціальних мережах та ресурсах розділили людей порівну.

Серед мешканців міста досить поширена скорочена назва міста – «Новоград». Вкрай рідко у буденній розмові, хтось добавлятиме «Волинський».

Досить часто у мешканців міста виникає необхідність написання назви міста латиницею. Пишуть по-різному і Novohrad-Volyns'kyy, і Novograd-Volynskiy (передаючи російську транслітерацію) і Nowograd-Wolynsk (наслідуючи польський правопис) чи Nowohrad-Wołynśkyj. Але за встановленими правилами транслітерації українського алфавіту латиницею правильно писати Novohrad-Volynskyi. У скороченій формі – Novohrad.

До речі, серед слов'ян дане слово також вживалося щодо позначення географічних назв. Новоград (Novohrad) є одним з історичних регіонів Словаччини.

Novohrad.jpg

Novohrad.jpg

Сьогодні цей регіон не утворює окрему адміністративну одиницю, назва Новоград використовується як неофіційна назву регіону. На території Словаччини Новоград у даний час охоплює практично весь район Лученек, близько 2/3 району Полтар, південну частину району Зволенскіх, південну частину району Детва, невеликої частини району Рімавська. Сьогодні Новоград є одним із найбідніших словацьких регіонів, де рівень безробіття становить майже 30%. Найважливішим центром Новограду є Лученець та Велкі Кртіш.

Також Новоград (Novohrad) згадується як містечко у штаті Техас у США. З відкритих джерел відомо, що Норманн Вудс, що пережила вбивство Доусона, отримала землю тут як грант, коли Техас був ще республікою.

Новоград-Т.Г. - Новоградська школа

Новоград-Т.Г. - Новоградська школа

Місто було розташоване на старій дорозі Ла-Байя, магазин і джин були побудовані в 1880 році, і в місті навіть була дитяча кімната.

Територія графства Техас Грева, округ Лавака

Територія графства Техас Грева, округ Лавака

Чеські іммігранти й дали назву місту Novohrad (Новоград). Місто отримало поштове відділення у 1894 році (закрите в 1905 році).

Лавака Техас 1907 Пошт. Карта

Лавака Техас 1907 Пошт. Карта

Бавовна була основою економіки громади Новограда. У перші роки  місто мало окрему школу, в якій викладали як чеську, так і німецьку мови. Населення у 1950 році було всього 25 чоловік. Після Другої світової війни підприємства закрилися, а люди переїхали до Моултона.

Новоград, штат Техас - духовий оркестр Lone Star

Новоград, штат Техас - духовий оркестр Lone Star

Як бачимо, слов'яни (чехи, словаки) писали свої географічні назви як Novohrad, та й у сучасній українській транслітерації Novohrad-Volynskyi пишеться на «європейський» лад. Нам усім також необхідно позбавлятися російської кальки з "Новоград-Волынский" у транслітерації на латиницю Novograd-Volynsky, і усіх її похідних у вигляді Novograd.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Позитивно, але потрібно було визнати ще в 2014 році
76,4%
Позитивно, своєчасне рішення
3,6%
Негативно, погіршаться відносини і сподіватися на мир не варто
8,4%
Негативно, це нічого не змінить
9,3%
Мені все одно
2,3%
#Новоград #Новоград-Волинський #Novohrad #Novograd #Novohrad-Volyns'kyy #Novograd-Volynskiy #Nowograd-Wolynsk #Nowohrad-Wołynśkyj #назва #місто
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...