Ми дізналися, як себе повинен вести водій, пасажир чи свідок ДТП.

Що варто і не варто робити, на яке законодавство посилатися, розповів адвокат, який спеціалізується по ДТП в Новограді-Волинському Шишак Володимир Олексійович.

Закони, що регулюють правила поведінки при ДТП

Правила дорожнього руху та поведінку учасників ДТП регулюється статтею 63 Конституції України (особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких),

Статтею 124 КУпАП (порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна),

Правилами дорожнього руху (постанова Кабміну),

Статтями 135 (залишення в небезпеці), 136 (ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані) і статтею 286 Кримінального кодексу (кримінальна відповідальність при ДТП), Законом України "Про дорожній рух", інструкцією поліції.

Що робити, якщо потрапив в аварію

Згідно із законом водієві заборонено залишати місце аварії до приїзду патрульних. В іншому випадку порушника чекає більш серйозна відповідальність.

«В першу чергу водій повинен викликати патрульну поліцію  і «швидку», якщо є постраждалі. Обов'язково включити «аварійку». Патрульним потрібно представитися, назвати адресу події, номери учасників ДТП. Також варто обов'язково зателефонувати в страхову компанію і попередити про те, що сталося», - розповів новоград-волинський адвокат по ДТП Володимир Олексійович.

Перевірити страховий поліс можна самостійно, вбивши номера потерпілого авто в базу Моторного (транспортного) страхового бюро України.

Страховка покриває витрати на лікування на 200 тисяч гривень. Тільки потерпілому обов'язково потрібно зберігати чеки, де вказана вартість лікування.

Також водій повинен сфотографувати місце ДТП і пошкоджений автомобіль з різних сторін. Відео з відеореєстратора і фото потрібно зберегти.

«Якщо водій - винуватець ДТП, то він не зобов'язаний надавати запис з відеореєстратора. Спочатку запис повинен побачити адвокат. При цьому водій може посилатися на статтю 63 Конституції України, відмовляючись давати показання», - зазначив фахівець.

Якщо ДТП обійшлося без постраждалих або потерпілий отримав легкі тілесні ушкодження, то адміністративний протокол за статтею 124 КУпАП оформляє патрульна поліція. ДТП з постраждалими оформляє слідчо-оперативна група.

За словами фахівця, давати письмові свідчення на місці події не варто. Через нерви водій може дати невірні показання.

Коли в результаті аварії є загиблі і водій зник з місця події, то його можуть звинуватити за статтею 135 ККУ. У такому випадку максимальне покарання винному - від 3 до 8 років позбавлення волі.

Потерпілий або свідок ДТП повинен також сфотографувати місце аварії і транспорт. Потерпілому варто дочекатися поліцію і обов'язково дати свідчення.

На місці поліцейські малюють схему аварії, опитують учасників, складають докази, встановлюють провину. Адмінпротокол направляють до суду, де і встановлюють вину учасника.

«Якщо сталося ДТП за участю громадського транспорту, тоді в будь-якому випадку збиток відшкодовує винуватець», - зазначив адвокат.

Тобто якщо аварія сталася з вини водія громадського транспорту, тоді фінансова відповідальність лягає на підприємство. Якщо аварія сталася з вини автомобіліста, тоді він відшкодовує збитки.