Сьогодні музика супроводжує нас скрізь: ми слухаємо її, коли прокидаємося, і сонної рукою вимикаємо будильник, слухаємо її по дорозі на роботу, якщо їдемо в транспорті або йдемо в навушниках, слухаємо її в офісі або, відвідавши магазин, слухаємо її будинку, коли відпочиваємо або дивимося фільми, граємо у відеоігри. Насправді, подумайте, скільки зараз залишилося моментів абсолютної тиші? І якщо вже музика займає таке місце в нашому житті, то знати її вплив на організм нам просто необхідно.

Розуміння сили пісень і впливу певної музики на людину прийшло до людей ще в давнину, звичайно, головним чином у військових цілях. Підняття бойового духу, прилив крові і агресії в результаті запеклих барабанних партій, або прилив гордості або безстрашності в результаті народних войовничих мотивів - стали історичним фактом, однак той же Піфагор говорив, що і в мирному житті «милозвучні хорові або сольні співи з обов'язковим супроводом під арфу» благотворно впливають на здоров'я.

Більш конкретно механізм впливу музики в кінці XIX століття досліджував І.Р.Тарханов, учень видатного російського фізіолога І.М. Сеченова. У петербурзькому журналі в 1893 році з'явилася його стаття "Про вплив музики на людський організм". У ній він наголошував на тому, що гармонійна класична музика дуже добре впливає на функціонування серцево-судинної, дихальної, травної систем. Також позитивний ефект інструментальні оркестри надають на підвищення працездатності або ж призводять розслабленню, в залежності від жанру.

Видатний психіатр В.М. Бехтерєв на початку ХХ століття досліджував вплив колискових пісень на дітей і знайшов, що вони сприяє профілактиці неврозів, збільшуючи шанс їх блокування в ранньому дитячому віці. Всім відомі поради майбутнім мамам слухати музику ще до пологів, адже людина починає сприймати музичні ритми ще на 5 місяці внутрішньоутробного розвитку. Дослідники Аучер, Оден і Бертін виявили, що прослуховування Моцарта або Баха, особливо інструментальних і фортепіанних концертів, призводить до набагато більшої динамізації нервової системи. Народжена згодом дитина володіла поліпшеними рефлексами, підвищеної адаптацією до зміни обстановки і великими комунікативними навичками.

Повертаючись до робіт Бехтерева можна сказати, що вчений відзначав навіть вплив простого ритму на людський організм. Відбиття паличкою або монотонна гра на барабані здатна збільшити частоту пульсацій крові. Кожна людина має свій індивідуальний ритм, який змінюється разом з психічним станом, і якщо музика здатна впливати на цей ритм, значить, вона здатна змінити не тільки настрій людини, але і його фізіологічні цикли. Таким чином, безсумнівно, що звукові коливання і музичну терапію можна використовувати в лікувальних цілях, що і практикують з успіхом в тому ж США, починаючи з 1993 року.

Примітивний і грубий ритм музики, особливо переривчастий, здатний завдати шкоди. Дисонанс, нерегулярність ритмів, а також гучність концертної музики перевищує сто децибел можуть спровокувати непритомність. Якщо довго слухати клубну музику або тектонік, з високою частотою ударів в хвилину, можна завдати шкоди серцево-судинній системі, на перших порах не відчутно, але накопичується свій ефект при регулярному прослуховуванні.

Взагалі ЧСС здатне підлаштовуватися під музику, сповільняться або прискорюючись відповідно. Сердечникам звичайно навряд чи потрібно слухати «швидкі ритми молодості», так як пам'ять і організм все ще асоціюють цю музику з тим, що зараз почне м'язова активність, а значить потрібно прискорити роботу серця, і відповідно, все відбувається все з точністю до навпаки в результаті прослуховування релаксирующих мелодій.

Також можна відзначити вплив розслаблюючій музики на гормональний рівень людини. Рівень гормону стресу знижується в рази, тоді як адренокортикотропний гормон, лютеотропного гормон і гормон росту, навпаки, можуть підвищитися.

Всього 15 хвилин прослуховування класики можуть впорядкувати рух лімфи і іншої міжклітинної рідини, циркуляція крові підвищується, і усувається одна з найголовніших проблем - нестача кисню в крові - головна причина ослаблення імунітету і розвитку дегенеративних захворювань. Класичні композитори підвищують рівень інтерлейкіну-1 (IL-1) в крові з 12,5 до 14%, і таким чином, вироблення тромбоцитів і стимуляція лімфоцитів підвищується.

На завершення теми можна розповісти про вкрай цікаве твердження, яке засноване на дослідженні вченого Роберта Монро. Він висловив припущення, що при прослуховуванні музики певного типу і ритму, мозок людини розвивається і розумнішає. Справа вся в тому, що людина здатна відчувати бінуральні ритми, коли одне вухо чує звук з чистотою 150Гц, а інше 157Гц, то обидві півкулі мозку починають працювати синхронно. Ці ритми утворюють нереальний звук, а «фантом» потужністю в 7Гц. Щоб вловити і обробити таке явище природи міжпівкульні нервові зв'язки починають взаємодіяти між собою на межі можливостей, змушуючи «прокачувати» звивини і покращувати синхронну роботу, підвищуючи ККД головного мозку в два рази.