Сили спеціальних операцій - еліта сучасної армії

Ареал сучасних конфліктів продовжує розширюватися за рахунок гібридних бойових дій, що охоплюють як традиційні загрози, включаючи регулярні війська, які застосовують загальновизнану тактику, так і нетрадиційні загрози, які використовують асиметричну тактику.

Для сил спеціальних операцій (ССО) багатьох країн світу, які, як правило, першими покликані реагувати на подібні загрози, це означає необхідність постійного розширення кола своїх професійних навичок та компетенцій, які сприяють виконанню різних бойових завдань по боротьбі з державними і не державними «гравцями». Сучасні конфлікти в Україні, Африці (Буркіна-Фасо, Чад, Малі, Мавританія і Нігер), Азіатсько-Тихоокеанському регіоні (спірна територія Джамму і Кашмір між Індією і Пакистаном, продовження операції в Афганістані і на Близькому Сході (Лівія, Сирія та Ірак) дозволяють чітко визначити поточні вимоги, що пред'являються до підрозділів ССО. Все більша кількість країн в даний час визнає їх як засіб підвищення бойових можливостей, здатного виконувати широкий спектр завдань, включаючи боротьбу з повстанцями, швидке реагування, спеціальну розвідку і військову допомогу. Втім, ці традиційні можливості в даний розширюються у зв'язку з особливою увагою до інформаційних операцій, включаючи психологічні та кібернетичні війни.

ССО - еліта сучасної армії (фото) - фото 2
ССО - еліта сучасної армії (фото) - фото 2За словами представника Університету спільних спеціальних операцій (JSOU) американського командування спеціальними операціями, ССО стали одним із основних воєнних інструментів» для урядів багатьох країн, так як вони опановують їх у «невизначеній бойовій обстановці». Далі Він зауважив: «Це відображає перехід від використання традиційних сил до широкого використання ССО. Як краще повинні бути задіяні ССО для цілей національної безпеки? Яка ефективність СЗГ: їх роль, їх застосування в якості стратегічного інструменту ведення військових дій та їх здатність відповідати вимогам безпеки міжнародної спільноти?»

ССО - еліта сучасної армії (фото) - фото 3
ССО - еліта сучасної армії (фото) - фото 3

На 2016 і наступні роки Університет JSOU визначив список потреб, яким будуть необхідні безперервні інвестиції, дослідження і розробки для того, щоб утримати перевагу ССО над своїми супротивниками. Ці потреби включають широкий діапазон технологій і обладнання, необхідних ССО, а також ключові напрямки досліджень JSOU у поточному році щодо роботизації, автономності, мініатюризації, тривимірного друку і масового застосування нежилих платформ. У цих дослідженнях університет JSOU особливу увагу приділяє застосуванню технології готових комерційних продуктів Commercial-Off-The-Shelf (COTS). «Інновації не обмежуються оборонною промисловістю; держава могла б поглянути і на цивільний ринок у пошуках проривних технологій (з метою допомогти адаптувати цю технологію під потреби сил спеціальних операцій)», – продовжив представник університету.

ССО - еліта сучасної армії (фото) - фото 4
ССО - еліта сучасної армії (фото) - фото 4Крім подібних технологічних проблем особливо важливим для структур ССО є ліквідація поточного браку можливостей і кваліфікації, оскільки майбутній оперативний простір буде характеризуватися підвищеною активністю недержавних гравців, як на полі бою, так і поза ним. «В даний час ССО, що готуються діяти в цьому просторі, пов'язані фінансовими обмеженнями, скорочуваними ресурсами й обмеженнями в живій силі в протилежність епосі зростання потреби в ССО. У той час як тактичні прийоми, методи і способи ведення бойових дій в цьому просторі продовжать свій розвиток, які ще навички, поки не представлені в співтоваристві спеціальних операцій, оцінюються як необхідні для успіху?» – запитує представник Університету спеціальних операцій.

ССО - еліта сучасної армії (фото) - фото 5
ССО - еліта сучасної армії (фото) - фото 5


Це не просто форма зобов'язань і частота застосування ССО, які збільшилися в останні роки. Підрозділи ССО у всьому світі є свідками зростаючої потреби діяти в різній бойовій обстановці, борючись з противником самого широкого спрямування. Наприклад, у минулому десятилітті під час проведення військових операцій США і НАТО в Афганістані і Іраку партнери по коаліції «по вуха» загрузли в боях проти повстанців проти відносно слабко екіпірованих, але високо мотивованих і здатних до імпровізації супротивників, які змогли завдати значної шкоди істотно більшим силам.

ССО - еліта сучасної армії (фото) - фото 6
ССО - еліта сучасної армії (фото) - фото 6


Географія також надає значний вплив на вимоги, що пред'являються до ССО, оскільки вони розгортаються в оперативних районах з екстремальними погодними умовами, що варіюються від Полярного кола, пустель Близького Сходу до джунглів Екваторіальної Африки. Крім того, участь ССО в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні і на Близькому Сході дозволило виявити стійку тенденцію зростання кількості операцій в морських умовах, а також у міських районах, що пред'являє до ССО досить специфічні вимоги.

Намагаючись вирішити проблеми і виклики, порушені вище, уряди багатьох країн в даний час вкладають значні кошти в розвиток своїх ССО з метою розгортання невеликих груп по всьому світу, зосередившись на бойовий підготовці національних сил при одночасному забезпеченні штатними можливостями підвищення бойової ефективності всіх ешелонів.

ССО дають своїм країнам самі елітні бойові можливості, але сучасна оперативна обстановка змушує цих солдатів діяти в даний час істотно тонше і розумніше. Спорядження і технології спрямовані на вирішення цього питання, але з фундаментальної точки зору вибір правильних людей для проходження служби в цих підрозділах забезпечить найкращу бойову перевагу над нинішніми та майбутніми супротивниками.

ССО - еліта сучасної армії (фото) - фото 6


Важливо пам'ятати, що стандарти військової служби не можуть і не будуть знижуватися, тому підвищення можливостей солдат, по всій видимості, є єдиним шляхом вперед. Безумовно, так і надходить командування USSOCOM, вирішуючи виклики міського бою зі своєї бойової екіпіровкою (TALOS Tactical Assault Light Operator Suit) – роботизованим экзоскелетом, який може бути готовий до розгортання в спецпідрозділах в наступні п'ять-десять років.

Втім, тут є і свої підводні камені. Уряди можуть екіпірувати солдата такими новітніми комп'ютерами, озброєнням і захистом, але якщо у нього відсутня кмітливість, прагнення до нового і самодисципліна, то їх ефективність знижуватиметься до нуля.

Але палиця в двох кінцях, і оборонні відомства повинні дотримуватися обережності стосовно будь-якої можливої інформаційної перевантаження, оскільки можливості майбутніх сил спеціальних операцій будуть рік від року тільки розширюватися.

укр
укр

Нагадаємо, що 20 квітня 2015 року начальник Управління спеціальних операцій Генштабу Сергій Кривонос повідомив, що у Генеральному штабі ЗСУ підтримали пропозицію створити окрему структуру Сил спеціальних операцій, котра підпорядковуватиметься Міністерству оборони України.

5 січня 2016 року Міністр оборони призначив командувачем Управління Сил спеціальних операцій (ССО) генерал-майора Ігоря Луньова, який раніше був першим заступником командувача Високомобільних десантних військ. Чинний начальник Управління спеціальних операцій Генштабу Сергій Кривонос призначений першим заступником командувача ССО.

Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Суспільство
Важкий біль стискає серце…  11 липня у Києві провели в останню дорогу загиблого військовослужбовця, солдата Шило Олега Олеговича, який загинув 08 липня від ворожої кулі на Луганщині. Йому було всього 29…  До 30 ОМБр Олег прийшов служити в грудні 2019 року. Для нього це була перша ротація в зону бойових дій.  Попрощатися з Олегом Шило прийшли його рідні, друзі, знайомі, побратими, місцева громада, представники районної влади, командувач військ оперативного...
Реклама
Окрім традиційних готелів та санаторів, курортний Трускавець багатий віллами – мальовничими пам’ятками архітектури, що мають багату історію та вишуканий дизайн. Однією з таких є вілла «Моцарт», яка по праву вважається однією з найкрасивіших будівель курорту. Тут - унікальна архітектура, відмінний сервіс та смачна кухня. Вілла «Моцарт» розташована в самому серці Трускавця, безпосередньо біля центральної площі міста, за 100 метрів від бювету мінеральних вод....
Суспільство
Пам’ятаєте Захара Ліскового, українського хлопчика зі США, який виправив помилку в енциклопедії, вказавши у своєму відео-блозі, що Ан-225 «Мрія» є саме українським, а не російським літаком? Поки цього року наша «Мрія» подорожувала світом, доставляючи в різні країни, зокрема, і на Американський континент, надважливе медичне обладнання для протидії пандемії коронавірусу, команда Antonov Company передала подарунки для Захара. Про це повідомляє Посольство Укра...
Суспільство
В рамках підготовки до нового навчального року в закладах освіти проводяться поточні та капітальні ремонти Триває процес підготовки до нового навчального року. 10 липня високопосадовці міста здійснили об’їзд об’єктів галузі освіти, де наразі проходять капітальні та поточні ремонти. Протягом тривалого часу початкова школа в селі Майстрів потребувала капітального ремонту. Після приєднання Майстрівської сільської ради до Новограда-Волинського, з міського бюдж...
Влада
До 27 липня на полігоні твердих побутових відходів встановлено тимчасові обмежувальні заходи 10 липня в.о. міського голови Оксана Гвозденко проінформувала місцеві засоби масової інформації про заходи, які вживаються з метою недопущення екологічної небезпеки на полігоні твердих побутових відходів в урочищі Ржатківка. Нагадаємо, що 7 липня на ім’я в.о. міського голови Оксани Гвозденко надійшла доповідна записка від начальника управління ЖКГЕ та КВ міської ра...
Суспільство
Через загострення епідемічної ситуації на території Городницької селищної ради, до стабілізації ситуації щодо поширення коронавірусної хвороби (COVID-19) з 13.07.2020 припиняє роботу дві чергові групи ДНЗ "Калинонька".
Суспільство
Зважаючи на підвищений температурний режим в області, рятувальники посили профілактичну роботу щодо попередження пожеж у природних екосистемах та загибелі і травмування людей під час відпочинку на водоймах. З початку купального сезону в області вже загинуло 8 осіб, із них 1 дитина. Основними причинами таких трагедій на водоймах традиційно залишаються купання людей у нетверезому стані, порушення правил безпечної поведінки, невміння плавати та безконтрольніс...
Суспільство
Сьогодні, 10 липня, у Житомирській ОДА відбулася робоча нарада з питання подальшого існування притулку для ведмедів «Біла Скеля» (с.Березівка Житомирського району).    Нараду провів заступник голови ОДА Віктор Градівський за участю директора департаменту культури, молоді та спорту ОДА Максима Обшти, представників департаменту агропромислового розвитку та економічної політики ОДА, Житомирської РДА, Березівської сільської ради, а також власників території, н...
Кримінал
Дорожньо-транспортна пригода трапилась 9 липня у с. Запілля. У результаті наїзду вантажівки не сумісні з життям травми отримав місцевий житель. За вказаним фактом відкрито кримінальне провадження. Близько 10:30 ранку на спецлінію «102» надійшло повідомлення про ДТП із загиблим. До села виїхали працівники групи реагування ПП Лугинського відділення поліції, які забезпечили охорону місця ДТП до прибуття  слідчо-оперативної групи Головного управління Нацполіці...