• Головна
  • Вимоги банків: Кому в Україні дадуть кредит
19:15, 4 червня 2016 р.

Вимоги банків: Кому в Україні дадуть кредит

Краще перестрахуватися, ніж недобачити - це ключовий принцип українських банків при кредитуванні на поточний момент. Не тільки щодо кредитування бізнесу, але при роботі з населенням аналогічно.

Від своєї супер обережності втрачають як самі банки, втрачаючи додатковий заробіток, так і позичальники, потреба кредитування яких помітно зросла, пише ubr.

Як відзначають фінанси, враховуючи падіння доходів громадян, їх мінливість, почастішали звернення людей за кеш-кредитами або картковими позиками не під покупки, а для перекредитування, позичання грошей до зарплати. "Купівельна спроможність низька. Як правило, беруть кредити до зарплати. Враховуючи розміри комунальних платежів і те, що вони будуть ще рости, то, напевно, половина бажаючих просить позики під комуналку.

За новим законодавством, за такі борги можуть виселити з квартири. Простіше взяти кредит, ніж мати ризик виселення. Левову частку таких заявок ми відхиляємо, розуміючи, що позика до зарплати, а значить, є високий ризик неповернення", - зазначив UBR.ua директор банкнотної банкінгу АТ "Артем-Банк" Андрій Львів. За рівнем кредитування, відзначають фінансисти, система повернулася до 2009-2010 років, коли банкам України було легше відмовляти, розуміючи, що 80% - це неповернення. При зрості потреби кеш - та карткових кредитів в 2-3 рази, кількість задоволених заявок знизилася в чотири рази більше.

Сьогодні з 10 поданих запитів банки позитивно оцінюють документи тільки одного, максимум двох осіб. Серед решти без позик, 5-6 вже закредитовані іншими банками або за ними тягнеться шлейф шахрайських дій. Ще 2-3 отримують відмову через низький дохід, недостатності документів, що доводять фінансову спроможність, або на підставі "інтуїції". "Посилюються внутрішньобанківські вимоги до позичальника. Умови можуть містити тільки пункти за паспортом та ідентифікаційним кодом. Але працюють внутрішні процедури українських банків щодо оцінки фінансового стану, пов'язаних з ним ризиків, інших параметрів. Розкривати процедуру оцінки - не в інтересах фінустанов. Клієнт не бачить цих процедур. Якщо, умовно, рік або півроку тому він міг отримати кеш-кредит або відкрити кредитну карту, то сьогодні - ні", - розповів UBR.ua директор департаменту розвитку роздрібного бізнесу "Комерційного індустріального банку" Дмитро Федоров.

Незважаючи на заяви проспектів, сайтів про спрощений доступ до кредитів (іноді навіть без довідки про доходи) наявність документів, понад необхідного пакету, бажано. Крім паспорта, коду, даних про зарплату, підтвердити вірогідність і бажання розрахуватися в майбутньому за боргами допоможуть довідки про фінансові можливості членів сім'ї, про додаткові прибутки, рух за рахунками в інших українських банках, наявність інших активів. Як вже писав UBR.ua кредитори можуть попросити дані за закордонним паспортом або іншими документами, що посвідчують особу. "Зрозуміло, що за кеш - або картковими кредитами офіційно поруки або даних інших осіб (як приклад) немає. Але українські банки намагаються такі дані теж долучати. Якщо людина дійсно зацікавлена, ми бачимо, що він активно видає запитувану інформацію, будемо уважно дивитися на такого клієнта", - зазначив UBR.ua директор роздрібного бізнесу "Агрокомбанку" Ігор Львов. Повна ідентифікація стосується не тільки позичальника, його автентичності документів, кредитів від інших організацій, наявності іншого майна, можливого обтяження на ньому. Оцінювати можуть місце роботи претендента, наявність заявленого підприємства в реєстрі, сфера, рід його діяльності та, по можливості, фінансове становище (щоб спрогнозувати ймовірність затримки платежів). Чим більше доказова база по фінансовій спроможності претендента, тим вище його шанс отримати потрібну суму позики. "Йде повна ідентифікація. Заповнюється заявка, аж до пояснення, під що планується зазначена сума. Ми повинні зрозуміти, що можливості відповідають відповідного рівня. Як правило, видається кредит на суму, що не перевищує 2 місячні зарплати", - уточнив Андрій Львів. При всіх підтвердних документах отримати кредит на споживчі потреби, ще місяць-два тому можна було при білій зарплаті розміром 4 000 грн. Але сума при такому доході не могла перевищувати 6-8 тис., в дуже рідкісних випадках - 10 тис. грн., щоб погашення тіла та відсотків було доступним для бюджету. Жорсткої методики сумірності кредиту і заробітку, що застосовується, наприклад, при іпотеці, в дрібному кредитуванні немає. Але негласне правило у банків існує: щомісячне погашення не повинно перевищувати половини доходу. "Принцип розумності відповідальними українськими банками жорстко дотримується. Якщо хочете взяти 50-100 тис. грн., зарплата повинна бути не менше 12-15. Якщо 4-5 тис., не просіть більше 10 000 грн. Перш порахуйте. За середньою ставкою 48% щомісячні платежі складуть 1200-2000 гривень при термінах 6 або 12 місяців. Яка сума залишиться на проживання? Банки змушені враховувати цей фактор", - зауважив Ігор Львов.

Якщо не враховувати банки і фінансові компанії, які працюють в одній зв'язці, не потребують даних про доходи, що видають дуже швидкі гроші під захмарні ставки, то людина з вулиці зможе отримати в нормальному українському банку тільки кеш позичку, а не кредитну картку з лімітом та пільговим періодом користування. Такі інструменти доступні лише постійним клієнтам або перебувають на обслуговування за зарплатним проектом. Їм можуть відкрити ліміт на карті середнім об'ємом 20-50 тисяч гривень з пільговим періодом погашення 40-60 днів і ефективною ставкою 35-55%. Людям же з вулиці дадуть тільки кеш-позику під ставки в 1,5-2 рази вище. "Кредитні картки не для людини з вулиці. Він не відомий банку. Це закладається в ставку. Вартість карти в рази нижче. Це до 40-60% річних понад пільгового періоду. Кеш-кредит - це 100% і вище. Є 200-250% річних і більше по банкам України, що працюють через фінкомпанії", - стверджує Дмитро Федоров. Під величезні відсотки беруться 1-4 тис. грн. на 1-3 місяці, але гасяться вони швидше із-за дорожнечі. "Такі кредити видають і на більш тривалий період, але ті, хто хоче їх гасити, платять швидше. Занадто дорого. Це альтернатива ломбардам", - уточнює директор департаменту розвитку роздрібного бізнесу "Комерційного індустріального банку". Усереднено, за оцінкою банкіра, самий затребуваний кеш-продукт на поточний момент - під 100% річних. Суми позики під такий відсоток становлять 10-15 тис. грн. на 36 місяців, але термін виплати люди найчастіше зводять до 2 років. Також, відзначають фінансисти, позичальники скоротили термін обслуговування з 8 до 5 місяців за цільовими кредитами, що отримуються в торговельній мережі на придбання товару. "Саме для цільових кредитів на побутову техніку, ремонти, телефони - ми спостерігаємо найвищий рівень погашення. Найвищий показник прострочення фіксується при кредитуванні готівкою. Головним чином це пов'язано з великою кількістю шахраїв у цьому сегменті, які беруть позику, розуміючи, що віддавати його не збираються. Звідси дорожнеча кеш-кредитів", - підкреслив UBR.ua голова правління "Forward Bank" Андрій Кисельов.

Рівень проблемних клієнтів за кредитними картками і торговельним мережам становить 5% відповідного портфеля, тоді як за кеш-позиках вище подвійно - 10% (за окремим банкам з агресивною стратегією - ще вище). "5/10 відсотків - це у хороших установ. Але ці показники умовні. Багато банків України це ховають шляхом перерозподілу портфеля за іншими партнерами-фінкомпаніями", - додав Дмитро Федоров. Незважаючи на фінансові складнощі з доходами клієнтів, труднощами для самої системи, пов'язаної з її чищенням, виведенням банків з ринку, кількість установ в роздробі з початку року не зменшилася. З'явилися нові гравці. Насамперед - українські банки з іноземним капіталом, які претендують на звільнену нішу. Але їх поява, наявний обсяг ресурсів не вплинули на послаблення процентної політики в споживчому і до кінця року навряд чи зроблять це. "Зниження ставок виключено. Погоду визначають ризики плюс вже наявні проблемні портфелі. Загальна тенденція зниження ставок в цьому сегменті виглядає сумнівною. Поки відсотки залишаються на рівні. Може бути, коли сильніше впадуть депозити... Але, швидше за все, з хорошим клієнтам ще можуть бути запропоновані більш лояльні умови. По клієнтам з ринку - навряд чи", - зазначив Ігор Львов. А з урахуванням майбутнього зниження рівня достатку громадян з-за подорожчання комуналки через пару місяців і при відсутності позитивних тенденцій в економіці, соцстандарти, банкіри не виключають подальшого посилення процедур при споживчому кредитуванні. Першочергово це торкнеться видаються банками України сум - вони можуть продовжити скорочення.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Як Ви збираєтеся провести літо?
проголосувало 57 відвідувачів
Піду у відпустку і поїду на курорт
31,6%
Буду багато часу проводити на дачі
15,8%
Робота і тільки робота
33,3%
Ще не вирішив (-ла) варіантів багато
19,3%
#Україна #банк #кредит #відсотки #застава
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...