• Головна
  • Кого залишить без житла закон про "вибивал"
22:33, 4 липня 2016 р.

Кого залишить без житла закон про "вибивал"

Президент України Петро Порошенко підписав закон, який надає права приватним виконавцям "вибивати" заборгованості і забирати майно за борги. Тепер у разі заборгованості позбавити права власності на житло зможе не тільки державна виконавча служба (як правило, вкрай неповоротка), але і приватні компанії - в народі поголовно іменовані колекторами. Але чи всіх приватних виконавців можна називати колекторами, і чи обов'язково за борги у вас відберуть квартиру? За допомогою юристів "Страна" відповідає на головні питання про новий "колекторський" закон.

1. Колектори і приватні виконавці - це одне і теж?

Колекторські фірми - це приватні компанії, які за певну винагороду займаються поверненням боргів. Банки, які не хочуть самостійно вирішувати проблеми неплатежів, звертаються за допомогою до колекторів. У деяких випадках банки можуть створювати спеціальні підрозділи в структурі самої фінустанови або перекладати ці функції на служби внутрішньої безпеки.

Колекторські компанії здебільшого не зацікавлені у зверненні до судової системи і рідко доводять справу до суду. Вони вважають за краще діяти більш жорсткими методами - від листів, телефонних дзвінків і смс - до психологічного тиску на боржників через їхніх родичів і навіть прямих погроз.

Приватні виконавці, яких інституалізує новий закон, формально - зовсім інше явище.

"Державна виконавча служба, а отже і приватні виконавці, займаються виконанням рішень судів. Припустимо, суд виніс рішення стягнути борг, але при цьому право власності на борг не переходить до виконавця. З колекторами ситуація інша. Колектори викуповують борг у кредитора з дисконтом. наприклад, є борг в 10 тисяч гривень, колектор купує його за 3 тисячі грн, і потім, вже будучи власником боргу, пред'являє його безпосередньо боржникові. Ось в чому різниця між виконавцем і колектором. Виконавець виконує судове рішення, в тому числі про стягнення боргу. Колектор ж - це вже власник боргу, тому що викупив у кредитора ваш борг, і на цьому намагається заробити ", - пояснює директор ГО "Громадський аудит "Максим Гольдарб.

2. Якими методами будуть "вибивати" борги?

Якщо приватні виконавці судових рішень - це не колектори, то чому ж навколо цього закону стільки шуму і страху?

Тому що багато хто побоюється, що вилучати майно і активи за рішенням суду приватні виконавці будуть відверто бандитськими методами. Мовляв, у нас інакше не можуть. Тим більше, що виконавча служба за статистикою виконує не більше 15% рішень судів та її працівників дуже часто можуть залякати люди, які бояться розлучатися зі своїм майном. І виконавці не наполягають на своєму, а йдуть у своясі. Приватники, як правило будуть куди більш наполегливими і "виб'ють" будь-якими методами те, що наказав суд. А суд, при певній мотивації, може у нас наказати все що завгодно. Від вилучення квартири у бідній сім'ї за борги по комуналці, до контрольного пакета акцій підприємства.

Наскільки обгрунтовані такі побоювання?

"Приватні виконавці не будуть нікого садити в тюрму або викидати на вулицю за борги. Інструментарій у приватних виконавців буде не ширше, ніж у державних. Вони точно так само будуть діяти на підставі рішення суду. Вони не зможуть прийти до вас в будинок і сказати - вимітайтеся ", - заспокоює юрист Юрій Мельник.

А ось Максим Гольдарб, навпаки, побоюється, що приватні виконавці будуть зловживати повноваженнями так само, як і колектори, і вселять в населення такий же страх. За його словами, в колекторській діяльністі самої по собі нічого не законного немає. Інша справа - якими методами колектор "вибиває" покладений йому борг. Якщо шляхом вимагання - людини кидають в багажник і вивозять в ліс, - це незаконно. Якщо вриваються в квартиру, хоча не мають на це права - це незаконно.

"Те ж саме, я так розумію, буде і з приватними виконавчими структурами. Їх завдання - залякати. А раз так, все повинно бути хамськи, грубо, нахабно, щоб у інших людей не виникло бажання не платити за новими грабіжницьким комунальними тарифами", - переконаний Гольдарб.

Він наполягає, що за тим, як поводяться колектори, і як будуть вести себе приватні виконавці, потрібно стежити - можливо, ввести якийсь Кодекс поведінкової етики, який буде чітко прописувати, як далеко "приватники" можуть заходити, вимагаючи погашення боргу, і які санкції спричинить за собою перевищення ними своїх повноважень.

3. Починаючи з якої суми боргу боржник може втратити житло?

Відповідно до закону "Про виконавче провадження", суд може вирішити продати житло лише за умови, що борг перевищує 10 мінімальних зарплат (сьогодні мінімальна зарплата це 1450 грн.). Тобто, якщо ваш борг за квартиру досягає 14 500 грн, вас можуть виселити. Але тільки за умови, що у боржника немає іншого майна. Для добровільного виселення у боржника є 7 днів, для примусового - до 15 днів. При цьому різницю між сумою боргу і ціною, по якій була продана квартира вам повинні повернути (хоча з урахуванням абсолютної непрозорості процесу реалізації арештованого майна, можуть і не повернути нічого).

Але стягнення на нерухоме майно накладається тільки тоді, коли немає інших джерел доходу. "Наприклад, якщо у вас зарплата 2 тисячі гривень, а борг - 10, то з вашої зарплати просто щомісяця будуть стягувати по 400 гривень протягом близько 1,5 років. Так що необов'язково, якщо є борг, то за його погашення вас позбавлять квартири ", - пояснює юрист Юрій Мельник.

Крім того, якщо в квартирі є неповнолітні діти, виселити сім'ю стає дуже складно. "Поки дітей не поселять, поки не знайдуть їм нове житло, виселити їх із займаного житла практично неможливо", - пояснює експерт.

4. Чи обов'язково виселять з квартири, якщо є борг?

Сама наявність виконавчого провадження зовсім не означає, що у людини можуть забрати майно.

За словами адвоката Тетяни Монтян, за допомогою законних правових інструментів боржники можуть затягувати виконавче провадження до нескінченності: "Весь цей арсенал механізмів прописаний в Законі" Про виконавче провадження" - можна нескінченно оскаржувати будь-яку постанову виконавців. І просунуті боржники дуже активно цим користуються. Складно буде у таких боржників щось вилучити і продати, якщо у них є час, натхнення і гроші на адвоката". Крім того, будь-який виконавче провадження можна призупинити через суд.

Це підтверджує і Юрій Мельник: "Боржники точно так само можуть оскаржити дії приватного виконавця, як і державного. Тут взагалі проблем немає. Якщо приватний виконавець виходить за рамки своїх повноважень, порушує вимоги закону, його можна притягнути до відповідальності".

5. Так є добрим чи поганим "колекторський" закон?

На думку адвоката Тетяни Монтян, закон не такий вже й поганий. "Є купа кредиторів, які були б щасливі, якби хтось їм допоміг вибити гроші з усіх неправедних боржників", - говорить вона. Але проблема в тому, що поки невідомо, як будуть розподілятися виконавчі провадження між державними і приватними виконавцями, а також приватними виконавцями між собою.

За прогнозами Монтян, приватники будуть конкурувати за "жирні" справи один з одним і з державними судовими виконавцями, щоб отримати з продажу майна більший відсоток.

"Яке діло швидше візьме приватний виконавець? Піти продати за мільйони заарештований завод або стягнути 300 гривень аліментів з Васі Пупкіна? І те, і те виконавче провадження. Чому Іванов повинен йти продавати завод, а виконавець Петрова повинна йти стягувати аліменти з Пупкіна? Як ці справи будуть розподілятися? За жеребом, по лотереї - як? Поки що цього алгоритму немає. Як тільки він буде, можна буде говорити про практичні перспективи нового закону. А поки що цей закон - лише декларація про наміри ", - переконана Монтян.

А ось Максим Гольдарб оцінює закон не настільки оптимістично: "Завдання у цього закону одна: змусити людей через страх платити з останніх сил за злодійськими комунальними тарифами".

За словами експерта, якби закон мав на меті розвинути саме поняття виконання судових рішень, з цим би впоралася і існуюча державна виконавча служба. "Її штат по всій країні, якщо не помиляюся, близько 7 тисяч чоловік, в цілому штат органів Мін'юсту - більше 15 тисяч. Могли б розвивати, якби хотіли", - вважає він.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Стягнення богу #приватні судові виконавці #колектори #арешт майна
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...