Життя заради лайків: як підлітки підміняють реальність на соцмережі

Видаватись успішним у соцмережах для сучасної людини стає не менш важливим, аніж бути таким насправді. Особливо гостро ця проблема стоїть перед підлітками, тому їх часто абсолютно серйозно хвилює проблема набрати якомога більше лайків і друзів, підписників. До того ж часто байдуже, якими методами. У чому ж полягає небезпека такого бачення?

«Усе, що я вам показувала, – брехня»

Мабуть, найяскравіше продемонструвала всю фальшивість умовно ідеального віртуального життя історія Ессени О’Ніл.

19-річна австралійська модель та блогерка мала понад півмільйона підписників в Інстаграмі. Та одного чудового дня дівчина видалилася з усіх соцмереж: Instagram, YouTube і Tumblr. Перед тим як видалитися з Instagram, дівчина змінила свій нік на Social Media Is Not Real Life (Соцмережі – то не справжнє життя) й видалила майже всі фото. Іронія в тому, що після цього кроку кількість її підписників зросла на 300 тис. осіб.

До фото, які залишились, Ессена змінила коментарі. Суть їх тепер полягала в історії, яка супроводжувала фото, – продемонструвати одяг за гроші, полаятися із сестрою через гарний знімок, робити одне фото кілька годин чи діставати радість лише від кількості лайків.

«Я перепробувала 100 поз у пошуках ракурсу, у якому мій живіт мав би кращий вигляд. Здається, того дня я навіть нічого не їла. А ще кричала на сестру, щоб вона зробила фото, яке мені нарешті сподобається. Так, усе настільки погано», - пише в коментарі Ессена.

«Із 16 до 19 я намагалася сконструювати себе, щоб стати схожою на цю яскраву спортивну дівчину в мережі, яку я показувала вам. Я хочу, щоб дівчата знали: це віртуальне життя несправжнє, не круте й не таке, що надихає. Це абсолютно фальшива досконалість», - каже Ессена у своєму прощальному відео.

 «Я переконала себе, що популярність у мережі зробить мене щасливою. Мені здавалося, що, якщо мені багато людей поставить лайк, то багато й полюбить у реальному житті. Дівчата захочуть зі мною дружити, а хлопці – зустрічатися», - у цьому признанні Ессени акумульовано погляди всіх тих підлітків, які міняють реальне життя на гонитву за лайками та фоловерами.

Як працюють програми для накрутки друзів і лайків

Віртуальний світ - це своєрідна паралельна реальність, що дає змогу «підкоригувати» власне життя, зробити його більш соціально прийнятним, «красивішим», щоправда, тільки на власній сторінці, а в реальності залишається дещо інша картинка... Бути соціально визнаним і схваленим у соцмережах значно легше, аніж у житті. Тому діти й підлітки, ба іноді й дорослі, уважають, що накрутка голосів, лайків, шерів і просто велика кількість друзів у соцмережах робить їх крутішими.

Цьому сприяють і деякі рекламні меседжі на сайтах, які пропагують програми накрутки друзів та голосів. Одні з найпопулярніших і начебто безкоштовних – FvСheat и Vkobmen, ViKing Botovod. Ось головні меседжі-аргументи, розраховані на підлітків, на одному з російськомовних сайтів.

  • Якщо у вас буде багато друзів у ВК, то навколишні, безсумнівно, до вас ставитимуться з більшою повагою.
  • Люди підписуються лише на цікаві сторінки цікавих людей. Якщо у вас буде багато підписників, то для відвідувачів вашої сторінки ви автоматично видаватиметеся дуже популярною й цікавою людиною.
  • Якщо у ваших фото й дописів буде багато лайків, то в навколишніх створиться враження, що ваші фото (зовнішність або події, які з вами відбуваються) багато кому подобаються та що ви популярні, а  ваші дописи дуже цікаві. І навколишні почнуть вас цінувати більше.
  • За перемогу в опитуванні «Хто найкраща людина на світі» вам, імовірно, не дадуть корону «Міс Усесвіт», але навколишні, побачивши це, почнуть значно більше вас поважати й цінувати, адже ви зробили те, що іншим не до снаги.

Доросла людина скептично поставиться до таких аргументів, але для підлітків це сильні аргументи, які спонукають накручувати свою популярність у соцмережах. Цілком передбачувано, що такий сайт далі пропонує скачати «абсолютно безпечну програму для накрутки голосів». Деякі з них платні, інші – безплатні. Спільне в усіх таких програм – потреба ввести свій пароль і логін. Тож користувач добровільно віддає свої дані входу невідомій програмі – навіть не треба намагатися зламувати його сторінку.

Принцип роботи таких додатків зазвичай єдиний: взаємність користувачів додатку. Тобто ті, що ними користуються, бачать виставлені завдання-прохання вподобати певний допис чи підписатись на сторінку. І роблять це для незнайомої людини з огляду на те, що отримають таку ж послугу. Це принцип дії, притаманний «ВКонтакте» та «Одноклассникам». Інші типи додатків автоматично шукають і лайкають фото чи дописи за певними параметрами, спонукаючи людей віддячити їм так само. Цей варіант більше використовують для накрутки підписників в Instagram.

Однак небезпека ще й в тому, що під час скачування таких програм часто завантажується немало додаткових плагінів, а часом і вірусного програмного забезпечення.

Отримати лайк = з’їсти шоколадку?

Саме такими були результати дослідження групи вчених Каліфорнійського університету, які виявили, що в підлітків, коли вони дивляться на кількість лайків під фото, активними стають ті самі частини мозку, що й під час споживання шоколаду або під час виграшу грошей.

Участь у дослідженні взяли 32 підлітки від 13 до 18 років, яким запропонували переглянути соцмережу фото, на кшталт Instagram. За 12 хвилин психологи показали їм на екрані 148 фото, серед яких було й 40 фото, які завантажував у соцмережі цей підліток. Під кожним фото було видно кількість лайків, які начебто ставили підліткам їхні однолітки. За реакцією стежили, послуговуючись функціональною МРТ.

 «Коли підлітки бачили власні фото з великою кількістю лайків, вони пожвавлювалися. І активізувалась та частина кори головного мозку, що й під час виграшу грошей чи під час споживання шоколаду», - каже Лорен Шерман, одна з учених, які здійснювали дослідження.

До речі, зауважують автори дослідження, підлітки значно охочіше лайкають ті пости й фото, які вже мають більше лайків. Бо вони по-різному реагують на одну й ту саму інформацію залежно від того, наскільки її «залайкали», тобто схвалили однолітки, нехай і незнайомі.

Популярність = кількість друзів в Instagram

Доктор Естер із Каліфорнійського університету в Ріверсайді у своєму блозі,присвяченому хворобливій гонитві підлітків за кількістю фоловерів, зауважує всеосяжність цієї тенденції. Він зазначає, що сьогодні навіть у разі поверхового знайомства з людьми вони додають їх до кола друзів у соцмережах. І не стільки тому, що хочуть тримати зв’язок із людиною, а просто щоб мати більше фоловерів. У своїх роздумах він згадує, як видалив незнайомих людей з Instagram, коли зрозумів, що й сам став заручником гонитви за кількістю фоловерів, і коли зрозумів, що чужі люди стежать за ним у соцмережі й знають дуже багато про його життя.

«Молодь сьогодні вимірює свою популярність кількістю фоловерів в Instagram. Чим більше підписників у вас є, тим, уважають, більшій кількості людей ти сподобався, більшу повагу й захоплення викликаєш у своїх колег чи однолітків, – констатує доктор Естер. - Коли я навчав підлітків і чув їхні розмови, то не було жодного дня без бесід між ними про те, хто кого зафоловив, у кого скільки фоловерів, та без інших бесід про Instagram і Snapchat. А мені було смішно, що учні витратили стільки часу, зусиль, витратили енергію й навіть гроші, дбаючи про кількість фоловерів у соціальних медіа».

Психолог: Лайки – це лише ілюзія власної значущості

«У підлітка соціальні контакти з однолітками виходять на перше місце, відсуваючи в бік стосунки в родині, - каже Наталія Гаєвська, кандидатка психологічних наук, членкиня Онтарійської спілки психологів. – Бажання самоствердитися серед свого оточення, бути прийнятим або, іншими словами, бути своїм серед своїх для підлітків є гіперважливим».

Тож на допомогу їм приходять соціальні мережі, адже тут значно легше, як у реальному житті, здобути авторитет: достатньо набрати велику кількість лайків під своїм фото або постом: чим більше лайків, тим більшою є популярність. «А це вже самоствердження: мною цікавляться, мене лайкають, а отже, мене приймають, оцінюють мою значущість, я не є аутсайдером, я – частина зграї»,- каже пані Гаєвська.

З психологічної точки зору це стає важливим моментом подальшої соціалізації підлітка, процесом сепарації від батьківської сім'ї. На жаль, соціальні мережі часто замінюють реальне спілкування, яке є надзвичайно важливим і не лише в підлітковому віці, створюючи сурогат реального світу. Адже, щоб заробити лайк, тобто схвалення й прийняття в реальному житті, часом треба добряче постаратися, для прикладу, бути ерудованим і хорошим співрозмовником або ж мати цікаве хобі тощо. У віртуальному світі цього не потрібно: достатньо вдалого фото на тлі «чогось крутого» на цей момент у підлітковому середовищі, поста на популярну тему, що збере велику кількість лайків.

«Однак це лише ілюзія власної значущості, яка часто вводить підлітків в оману, –зауважує Наталія Гаєвська. –  Небезпека криється в тому, що, вийшовши в реальний світ, вони також очікують лайків від свого оточення, практично нічого для цього не роблячи, не розвиваючи своїх особистісних рис. Це призводить до конфліктів, часто до відчуження в спілкуванні з однолітками, і не лише з ними. Як результат - повернення у віртуальний світ, де реальні контакти замінюються величезною кількістю "друзів" та їхніми лайками, які дещо компенсують проблеми в спілкуванні з реальними людьми».

Як долати проблему?

Вихід із ситуації очевидний. Батьки мають пояснити дітям, що віртуальний світ усього лише не завжди об'єктивна проекція реального світу та що вона ніколи не зможе задовольнити потреб у спілкуванні, визнанні, повазі, які є можливими тільки в реальному світі. Для того щоб віртуальний світ не засмоктував і щоб не з'явились залежності від лайків, треба налагоджувати контакти й спілкування з реальними людьми.

Одними розмовами не допоможеш, тому слід пропонувати альтернативу - гуртки, книжки, активний відпочинок, секції. Підлітку треба допомогти знайти визнання своїх умінь, талантів, характеру серед реальних людей. Лише тоді є надія, що він усвідомить різницю між справжнім визнанням та віртуальною накруткою голосів і друзів.

І ще один аспект, про який слід пам’ятати в разі активного віртуального життя в соцмережах. Друзі, додані заради кількості, можуть виявитися зовсім не друзями. На тому боці за мирною аватаркою можуть опинитися збоченці або шахраї, які будуть лайкати пости й збирати інформацію про підлітка, і наслідки можуть бути невтішними.

 

Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Культура
25 лютого 2020 року українська та світова громадськість відзначає 149-річчя з дня народження видатної української письменниці, поетеси, перекладача та культурного діяча Лариси Петрівни Косач, відомої як Леся Українка. Цього дня на батьківщині всесвітньо відомої поетеси, у місті Новограді-Волинському, представники міської влади, творчої інтелігенції та молоді, поціновувачі таланту культової української письменниці, зібралися на площі Лесі Українки, аби покл...
Суспільство
Вірші Лесі Українки (справжнє ім’я Лариса Петрівна Косач-Квітка) – це джерело невичерпної мудрості та незламної сили духу. У своїх поезіях Леся Українка, попри важку хворобу, ніколи не нарікала на свою долю, а продовжувала боротися. Зібрали для вас найкращі твори поетеси про Україну та особисте! Найвідоміші вірші Лесі України має знати кожен українець, адже її слова стали “стрілами”, що влучали в саме серце несправедливості: викривали всі жахливі діяння вл...
Пригоди
Другу добу поспіль у Хорошівському районі триває розшук юнака. До заходів залучені місцеві поліцейські, придані сили із сусідніх районів та обласного главку, кінологи та нацгвардійці, місцева громада. Правоохоронці звертаються до громадян із проханням повідомляти будь-яку інформацію про можливе місце перебування хлопця.  Про зникнення 16-річного сина до Хорошівського відділення поліції повідомила жителька с. Теренців надвечір 23 лютого. За словами жінки, ю...
Суспільство
24 лютого в Житомирі відбулася Координаційна зустріч "Стан, проблеми та перспективи розвитку жіночого політичного лідерства в Україні на національному і місцевому рівнях».  Організатором заходу є Всеукраїнська громадська організація "Ліга жінок-виборців України 50/50", що є в рамках проекту "Відстоювання прав жінок у політиці та процесі прийняття рішень" за допомогою підтримки Посольства Королівства Нідерландів в Україні. ‌Щоб взяти участь в обговоренні на...
Кримінал
Співробітники Служби безпеки України затримали працівника структурного підрозділу Департаменту кіберполіції Нацполіції України, підозрюваного у вимаганні неправомірної вигоди за закриття кримінального провадження. Про це сайту Новограда-Волинського 04141 повідомила пресгрупа Управління СБ України в Житомирській області.  За версією слідства, кіберполіцейський вимагав від місцевого мешканця $5 тисяч за не притягнення його до передбаченої законодавством відп...
Суспільство
Перемогу в І (обласний) турі Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів музеїв закладів освіти «Край, в якому я живу» здобув новоград-волинець. Нещодавно на базі Комунального закладу позашкільної освіти «Обласний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді» Житомирської обласної ради відбувся І (обласний) тур Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів музеїв закладів освіти «Край, в якому я живу». Віртуальну екскурсію художньо-мистецького музею Новоград-Волинсь...
Суспільство
У місті Новограді-Волинському помітна тривожна тенденція до скорочення кількості населення. Сайт Новограда-Волинського 04141.com.ua зробив порівняльну таблиця на основі офіційних відомостей оприлюдненими Головним Управлінням статистики в Житомирській області. З нищенаведеної таблиці видно, що станом на 1 лютого 2018 року наявне населення міста становило 56297 чоловік, а вже на аналогічну дату поточного року - 55790, тобто менше на 507 чоловік. Постійне нас...
Спорт
21 березня 2020 року о 12.00 годині на базі дитячо-юнацької спортивної школи відбудеться I етап фестивалю «Мама, тато, я – спортивна сім`я» з нагоди Всесвітнього дня здоров`я. Тому міський Центр фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» запрошує спортивні сім’ї Новограда-Волинського взяти участь у фестивалі «Мама, тато, я – спортивна сім`я», які після І етапу поїдуть захищати наше місто на ІІ етап – фінал обласного етапу Фестивалю який відбудеться 02 к...
Спорт
Відбіркові етапи до півфіналу обласного чемпіонату відбулись в Житомирській області 14-16 лютого і 21-23 лютого 2020 року. Змагання з шахів серед чоловіків та жінок були в 4 етапи. В Житомирі, Коростишеві, Коростені та Новоград-Волинському відбіркові турніри завершились і вже відомо, які учасники вибороли путівки до півфіналу обласного чемпіонату з шахів. Загалом, в 4-х етапах відбору до півфіналу взяли участь 77 учасників. Гравці були з Коростишева, Корос...