Життя заради лайків: як підлітки підміняють реальність на соцмережі

Видаватись успішним у соцмережах для сучасної людини стає не менш важливим, аніж бути таким насправді. Особливо гостро ця проблема стоїть перед підлітками, тому їх часто абсолютно серйозно хвилює проблема набрати якомога більше лайків і друзів, підписників. До того ж часто байдуже, якими методами. У чому ж полягає небезпека такого бачення?

«Усе, що я вам показувала, – брехня»

Мабуть, найяскравіше продемонструвала всю фальшивість умовно ідеального віртуального життя історія Ессени О’Ніл.

19-річна австралійська модель та блогерка мала понад півмільйона підписників в Інстаграмі. Та одного чудового дня дівчина видалилася з усіх соцмереж: Instagram, YouTube і Tumblr. Перед тим як видалитися з Instagram, дівчина змінила свій нік на Social Media Is Not Real Life (Соцмережі – то не справжнє життя) й видалила майже всі фото. Іронія в тому, що після цього кроку кількість її підписників зросла на 300 тис. осіб.

До фото, які залишились, Ессена змінила коментарі. Суть їх тепер полягала в історії, яка супроводжувала фото, – продемонструвати одяг за гроші, полаятися із сестрою через гарний знімок, робити одне фото кілька годин чи діставати радість лише від кількості лайків.

«Я перепробувала 100 поз у пошуках ракурсу, у якому мій живіт мав би кращий вигляд. Здається, того дня я навіть нічого не їла. А ще кричала на сестру, щоб вона зробила фото, яке мені нарешті сподобається. Так, усе настільки погано», - пише в коментарі Ессена.

«Із 16 до 19 я намагалася сконструювати себе, щоб стати схожою на цю яскраву спортивну дівчину в мережі, яку я показувала вам. Я хочу, щоб дівчата знали: це віртуальне життя несправжнє, не круте й не таке, що надихає. Це абсолютно фальшива досконалість», - каже Ессена у своєму прощальному відео.

 «Я переконала себе, що популярність у мережі зробить мене щасливою. Мені здавалося, що, якщо мені багато людей поставить лайк, то багато й полюбить у реальному житті. Дівчата захочуть зі мною дружити, а хлопці – зустрічатися», - у цьому признанні Ессени акумульовано погляди всіх тих підлітків, які міняють реальне життя на гонитву за лайками та фоловерами.

Як працюють програми для накрутки друзів і лайків

Віртуальний світ - це своєрідна паралельна реальність, що дає змогу «підкоригувати» власне життя, зробити його більш соціально прийнятним, «красивішим», щоправда, тільки на власній сторінці, а в реальності залишається дещо інша картинка... Бути соціально визнаним і схваленим у соцмережах значно легше, аніж у житті. Тому діти й підлітки, ба іноді й дорослі, уважають, що накрутка голосів, лайків, шерів і просто велика кількість друзів у соцмережах робить їх крутішими.

Цьому сприяють і деякі рекламні меседжі на сайтах, які пропагують програми накрутки друзів та голосів. Одні з найпопулярніших і начебто безкоштовних – FvСheat и Vkobmen, ViKing Botovod. Ось головні меседжі-аргументи, розраховані на підлітків, на одному з російськомовних сайтів.

  • Якщо у вас буде багато друзів у ВК, то навколишні, безсумнівно, до вас ставитимуться з більшою повагою.
  • Люди підписуються лише на цікаві сторінки цікавих людей. Якщо у вас буде багато підписників, то для відвідувачів вашої сторінки ви автоматично видаватиметеся дуже популярною й цікавою людиною.
  • Якщо у ваших фото й дописів буде багато лайків, то в навколишніх створиться враження, що ваші фото (зовнішність або події, які з вами відбуваються) багато кому подобаються та що ви популярні, а  ваші дописи дуже цікаві. І навколишні почнуть вас цінувати більше.
  • За перемогу в опитуванні «Хто найкраща людина на світі» вам, імовірно, не дадуть корону «Міс Усесвіт», але навколишні, побачивши це, почнуть значно більше вас поважати й цінувати, адже ви зробили те, що іншим не до снаги.

Доросла людина скептично поставиться до таких аргументів, але для підлітків це сильні аргументи, які спонукають накручувати свою популярність у соцмережах. Цілком передбачувано, що такий сайт далі пропонує скачати «абсолютно безпечну програму для накрутки голосів». Деякі з них платні, інші – безплатні. Спільне в усіх таких програм – потреба ввести свій пароль і логін. Тож користувач добровільно віддає свої дані входу невідомій програмі – навіть не треба намагатися зламувати його сторінку.

Принцип роботи таких додатків зазвичай єдиний: взаємність користувачів додатку. Тобто ті, що ними користуються, бачать виставлені завдання-прохання вподобати певний допис чи підписатись на сторінку. І роблять це для незнайомої людини з огляду на те, що отримають таку ж послугу. Це принцип дії, притаманний «ВКонтакте» та «Одноклассникам». Інші типи додатків автоматично шукають і лайкають фото чи дописи за певними параметрами, спонукаючи людей віддячити їм так само. Цей варіант більше використовують для накрутки підписників в Instagram.

Однак небезпека ще й в тому, що під час скачування таких програм часто завантажується немало додаткових плагінів, а часом і вірусного програмного забезпечення.

Отримати лайк = з’їсти шоколадку?

Саме такими були результати дослідження групи вчених Каліфорнійського університету, які виявили, що в підлітків, коли вони дивляться на кількість лайків під фото, активними стають ті самі частини мозку, що й під час споживання шоколаду або під час виграшу грошей.

Участь у дослідженні взяли 32 підлітки від 13 до 18 років, яким запропонували переглянути соцмережу фото, на кшталт Instagram. За 12 хвилин психологи показали їм на екрані 148 фото, серед яких було й 40 фото, які завантажував у соцмережі цей підліток. Під кожним фото було видно кількість лайків, які начебто ставили підліткам їхні однолітки. За реакцією стежили, послуговуючись функціональною МРТ.

 «Коли підлітки бачили власні фото з великою кількістю лайків, вони пожвавлювалися. І активізувалась та частина кори головного мозку, що й під час виграшу грошей чи під час споживання шоколаду», - каже Лорен Шерман, одна з учених, які здійснювали дослідження.

До речі, зауважують автори дослідження, підлітки значно охочіше лайкають ті пости й фото, які вже мають більше лайків. Бо вони по-різному реагують на одну й ту саму інформацію залежно від того, наскільки її «залайкали», тобто схвалили однолітки, нехай і незнайомі.

Популярність = кількість друзів в Instagram

Доктор Естер із Каліфорнійського університету в Ріверсайді у своєму блозі,присвяченому хворобливій гонитві підлітків за кількістю фоловерів, зауважує всеосяжність цієї тенденції. Він зазначає, що сьогодні навіть у разі поверхового знайомства з людьми вони додають їх до кола друзів у соцмережах. І не стільки тому, що хочуть тримати зв’язок із людиною, а просто щоб мати більше фоловерів. У своїх роздумах він згадує, як видалив незнайомих людей з Instagram, коли зрозумів, що й сам став заручником гонитви за кількістю фоловерів, і коли зрозумів, що чужі люди стежать за ним у соцмережі й знають дуже багато про його життя.

«Молодь сьогодні вимірює свою популярність кількістю фоловерів в Instagram. Чим більше підписників у вас є, тим, уважають, більшій кількості людей ти сподобався, більшу повагу й захоплення викликаєш у своїх колег чи однолітків, – констатує доктор Естер. - Коли я навчав підлітків і чув їхні розмови, то не було жодного дня без бесід між ними про те, хто кого зафоловив, у кого скільки фоловерів, та без інших бесід про Instagram і Snapchat. А мені було смішно, що учні витратили стільки часу, зусиль, витратили енергію й навіть гроші, дбаючи про кількість фоловерів у соціальних медіа».

Психолог: Лайки – це лише ілюзія власної значущості

«У підлітка соціальні контакти з однолітками виходять на перше місце, відсуваючи в бік стосунки в родині, - каже Наталія Гаєвська, кандидатка психологічних наук, членкиня Онтарійської спілки психологів. – Бажання самоствердитися серед свого оточення, бути прийнятим або, іншими словами, бути своїм серед своїх для підлітків є гіперважливим».

Тож на допомогу їм приходять соціальні мережі, адже тут значно легше, як у реальному житті, здобути авторитет: достатньо набрати велику кількість лайків під своїм фото або постом: чим більше лайків, тим більшою є популярність. «А це вже самоствердження: мною цікавляться, мене лайкають, а отже, мене приймають, оцінюють мою значущість, я не є аутсайдером, я – частина зграї»,- каже пані Гаєвська.

З психологічної точки зору це стає важливим моментом подальшої соціалізації підлітка, процесом сепарації від батьківської сім'ї. На жаль, соціальні мережі часто замінюють реальне спілкування, яке є надзвичайно важливим і не лише в підлітковому віці, створюючи сурогат реального світу. Адже, щоб заробити лайк, тобто схвалення й прийняття в реальному житті, часом треба добряче постаратися, для прикладу, бути ерудованим і хорошим співрозмовником або ж мати цікаве хобі тощо. У віртуальному світі цього не потрібно: достатньо вдалого фото на тлі «чогось крутого» на цей момент у підлітковому середовищі, поста на популярну тему, що збере велику кількість лайків.

«Однак це лише ілюзія власної значущості, яка часто вводить підлітків в оману, –зауважує Наталія Гаєвська. –  Небезпека криється в тому, що, вийшовши в реальний світ, вони також очікують лайків від свого оточення, практично нічого для цього не роблячи, не розвиваючи своїх особистісних рис. Це призводить до конфліктів, часто до відчуження в спілкуванні з однолітками, і не лише з ними. Як результат - повернення у віртуальний світ, де реальні контакти замінюються величезною кількістю "друзів" та їхніми лайками, які дещо компенсують проблеми в спілкуванні з реальними людьми».

Як долати проблему?

Вихід із ситуації очевидний. Батьки мають пояснити дітям, що віртуальний світ усього лише не завжди об'єктивна проекція реального світу та що вона ніколи не зможе задовольнити потреб у спілкуванні, визнанні, повазі, які є можливими тільки в реальному світі. Для того щоб віртуальний світ не засмоктував і щоб не з'явились залежності від лайків, треба налагоджувати контакти й спілкування з реальними людьми.

Одними розмовами не допоможеш, тому слід пропонувати альтернативу - гуртки, книжки, активний відпочинок, секції. Підлітку треба допомогти знайти визнання своїх умінь, талантів, характеру серед реальних людей. Лише тоді є надія, що він усвідомить різницю між справжнім визнанням та віртуальною накруткою голосів і друзів.

І ще один аспект, про який слід пам’ятати в разі активного віртуального життя в соцмережах. Друзі, додані заради кількості, можуть виявитися зовсім не друзями. На тому боці за мирною аватаркою можуть опинитися збоченці або шахраї, які будуть лайкати пости й збирати інформацію про підлітка, і наслідки можуть бути невтішними.

 

Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Виклад
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
16 жовтня 2019 року в м.Новограді-Волинському вже вчетверте відбулося урочисте вручення стипендій міського голови кращим учням за підсумками 2018-2019 навчального року. Цьогоріч було змінено формат заходу: з цієї особливої нагоди представники міської влади, освітяни, обдаровані діти зустрічалися під час урочистих лінійок у закладах освіти міста. Лунали музика, оплески, сміх… Стипендіати розповідали про свої досягнення та ділилися планами на майбутнє, а так...
Кримінал
Домашнє насильство - тема не нова, але вона, на жаль, не перестає бути актуальною. Більшість жертв насильства, які просто вважають за краще не виносити сміття з хати. Новоград-волинські поліцейські провели досудове розслідування та направили обвинувачення до суду для притягнення 35-річного чоловіка до кримінальної відповідальності за вчинення домашнього насильства. Чоловікові визначено покарання у вигляді 3-місячного арешту. Протягом 2018 та 2019 років від...
Екологія
У період з 9 по 11 жовтня Житомирський рибоохоронний патруль провів рейд у Новоград-Волинському районі. У результаті виявлено 8 порушень правил рибальства. Для прикладу, 9 жовтня на р. Случ, поблизу с. Івашківка викрито громадянина, який ловив водні біоресурси за допомогою забороненого знаряддя лову – ятера. 10 жовтня під час проведення рибоохоронних заходів на р. Случ, поблизу смт Городниця виявлено двох громадян, які ловили сітками вбрід. Риби зловити во...
Суспільство
З 15 жовтня 2019 року в місті Новограді-Волинському у приміщені міського палацу культури (пл. Лесі Українки, 9) проходить свою роботу "Ярмарок від українських виробників", на якому представлені товаровиробники з Новоград-Волинського, а також інших регіонів України. Організатором універсальної виставки є рекламне агентство «DAIGA», яке 2005 року проводить подібні заходи у нашому місті. Серед виставлених на ярмарку товарів, ви можете придбaти укрaїнські суве...
Суспільство
Комунальне підприємство Новоград – Волинської міської ради «Виробниче управління водопровідно – каналізаційного господарства» ставить Вас до відома, що з  19 жовтня 2019 року по 21 жовтня 2019 року буде проводитися  планове хлорування - промивка водопровідної мережі міста : - з 2 год. 19 жовтня 2019 року до 12 год. 19 жовтня 2019 року вода в місто буде подаватися з високим вмістом хлору. Використовувати воду на питні потреби та для приготування їжі категор...
Суспільство
Студенти Новоград-Волинського медичного коледжу протягом вересня та жовтня цього року провели благодійні акції до Міжнародного дня благодійності, Міжнародного дня людей похилого віку та Дня ветерана. Благодійна подія спрямована на підтримку людей, які потребують не тільки матеріальної допомоги але й уваги та підтримки. Про це повідомляє соціальний педагог медколеджу Л. Харченко. Дуже не просто жертвувати своїми інтересами та проблемами, співчувати комусь,...
Кримінал
Медик військово-лікарської комісії Малинського об’єднаного міського військового комісаріату Житомирської області, який вимагав гроші з непридатного до служби призовника, затримала Служба безпеки України. Про це сайт 04141.com.ua повідомила пресгрупа УСБ України в Житомирській області. Оперативники спецслужби встановили, що лікар-невропатолог ЛВК вимагав від призовника дванадцять тисяч гривень. За ці гроші посадовець обіцяв хлопцю видати довідку щодо неприд...
Культура
Вмістити все, що не увійшло до книги та неможливо вкласти у хронометраж фільму - таке завдання перед собою поставили творці стрічки “Я працюю на цвинтарі” і запустили Instagram-проект #ЖиттяСаші. На офіційній сторінці фільму в Instagram розміщується блог головного героя Саші, який має контору з виготовлення пам’ятників.  “Ідея Instagram-проекту народилася у промо-команди фільму ще на етапі підготовки до зйомок. Хотілося зробити нестандартний проект, який б...
Суспільство
Жителька міста Новограда-Волинського Тетяна Анатоліївна Щолко пішла з дому 11 жовтня 2019 року та досі не повернулась. Поліцейські встановлюють місце знаходження жінки. За словами дочки, яка 14 жовтня звернулася до поліції, кілька днів тому її мати пішла з дому у невідомому напрямку. Її прикмети: на вигляд 50-55 років, зріст близько 165-167 см, волосся коротке, сиве. На лівому передпліччі наявні шрами від порізів. ФОТО: Була одягнена у чорну куртку та чорн...
Новини по темі
У Новограді вручили стипендії міського голови: Хто з когорти найкращий?
У Новограді проходить ярмарок українських товаровиробників: Що можна придбати? (ФОТО, ВІДЕО)
До уваги новоград-волинців: в місті проводитиметься планове хлорування - промивка водопровідної мережі
Студенти новоградського медколеджу допомагають дітям з інвалідністю та пенсіонерам
Допоможіть знайти: Поліція розшукує 57-річну звягельчанку (ПРИКМЕТИ, ФОТО)
Капелан Сергій Дмитрієв: «Я не бачив, щоб у наших військових був страх захищати країну»
Програмісти та фахівці громад шукають рішення для проблем ОТГ на хакатоні із Децентралізації DeHack
"Сильні духом. Матері": У Новограді-Волинському проходить стилізована фотовиставка (ФОТО)
У Новограді проходить виставка військової техніки (ФОТОРЕПОРТАЖ)
На Новоград-Волинщині авто вилетіло в кювет: Водій та пасажир травмовані