Дорога осінь: Україну чекає повальне зростання цін

Експерти обіцяють подорожчання майже всіх продуктів і житла, а курс долара — до 27,5 грн
З настанням осені на українців чекає зростання цін майже на все: подорожчають продукти, паливо, житло та його оренда, зате може трохи подешевшати бензин та скраплений газ.

ВАЛЮТА. Долар пішов у зростання вже з 15 серпня, хоча фінаналітики обіцяли стабільність курсу до початку вересня. Вчора ВКВ на міжбанку продавали по 25-25,05 грн/$ (плюс 5 коп. за день), а середній курс продажу готівкового долара виріс до 25,4 грн/$ (+11 копійок) в порівнянні з понеділком. Такий курс був у травні, а найвищий у цьому році — 27,4 грн/$ — зафіксований півроку тому, 15 лютого.

Нагадаємо, історичний максимум офіційного курсу — 30,01 грн/$. В НБУ говорять, що зростання курсу є ситуативним — на тлі загострення зовнішньополітичної ситуації. У той же час у Кабміні підрахували, що курс за підсумками 2016 р. складе 26,7—28 грн/$.

Експерти кажуть, що зростання до 27-30 грн/$ очікується протягом осені, і однією з причин називають недолік готівкової валюти в банках. На думку президента Украналітцентра Олександра Охріменка, Нацбанк сам дестабілізував валютний ринок, викупивши 9 серпня надлишок ВКВ: "На міжбанку курс стабілізується, а на чорному ринку зростає. В банках критично мало готівкової валюти, всього $473 млн, а треба близько $2 млрд, виходячи з обсягу валютних депозитів в $8,7 млрд. Тільки з ринку йде трохи більше доларів, відразу виникає валютний голод. Коли НБУ 9 серпня купив валюту, він порушив баланс. Звідси і подорожчання долара. Зараз НБУ повинен продати валюту, щоб закрити заявки імпортерів".

За прогнозами Охріменко, до кінця року долар зросте до 27 грн. З ним згоден і провідний експерт ІАЦ Forex Club в Україні Андрій Шевчишин: "Приплив долара на ринок почне вичерпуватися. Пропозиція буде падати як з боку експортерів, так і населення. Тому прогнозуємо 26,5—27,5 грн/$".

ЦІНИ. За прогнозом Охріменко, інфляція з вересня серйозно прискориться і складе за 3 місяці 5-7%, притому що за 7 місяців року було 4,8%. Аналітик МЦПД Олександр Жолудь обіцяє зростання інфляції на 4,6% за 3 місяці.

"Подорожчає електроенергія (з 57 до 71,4 коп/кВт-ч. — Авт.), м'ясо і м'ясопродукти, молоко, хліб соціальних сортів не, традиційно зросте вартість борщового набору", — говорить Охріменко. Експерти дослідницької компанії "Інфагро" відзначають, що з жовтня в ріст піде вартість молока, м'яса (в середньому на 30% або на 4-4,5 грн/л молока і 20-22 грн/кг м'яса) з-за традиційного літнього скорочення поголів'я великої рогатої худоби.

Також, за їхніми підрахунками, частка товарів повсякденного вжитку у торгсетях зараз в грошах становить 60% обороту (зростання за 2 роки в 4 рази), і ця тенденція збережеться. Тобто стане більше недорогої ковбаси, сирів і т. д., а імпортна та вітчизняна продукція вищого гатунку подорожчає на 35-40%. Великі виробники соняшнику вже заявили про підвищення ціни на "олію" приблизно на 10% (до 38-40 грн/л), а гендиректор "Укрхлібпрому" Олександр Васильченко повідомив, що через дефіцит житнього борошна подорожчає хліб грубого помелу (наскільки — поки невідомо).

Не подешевшає з надходженнями нового врожаю і гречка: її через посуху зібрано вдвічі менше, ніж очікували, так що до зими може бути і 55 грн/кг (зараз 48-50). Зате з-за гарного врожаю яблук ціна на них восени може бути до 20% нижче, ніж рік тому, або в межах 10 грн/кг.

БЕНЗИН. Паливо може і впасти в ціні, вважають експерти нафторинку. "На даний момент є два несприятливі чинники, що роблять вплив на зростання закупівельної вартості нафтопродуктів в Україні. — Це зростання нафтових котирувань і ослаблення курсу гривні. Ці два чинники вже визначили підвищення собівартості палива на 50-60 коп./л. Безумовно, це коригує розмір можливого зниження. Тим не менш вважаю, що є передумови для зниження цін, так як торгова націнка в роздробі залишається вище середньої за останні роки, потенціал як мінімум 1 грн на літрі зберігається. Також чекаємо здешевлення зрідженого газу (LPG) газу для автомобілів у зв'язку з насиченням ринку після липневого дефіциту з-за перебоїв з поставками, який привів до зростання ціни (більше ніж на 2 грн, або з 8 до 10,3—10,5 грн/л. — Авт.)".

На думку заступника директора НТЦ "Психея" Геннадія Рябцева, восени бензин навряд чи подешевшає, а ось ціна LPG-газу з жовтня знизиться, але не більше ніж на гривню на літрі (до 9,5 грн/л).

НЕРУХОМІСТЬ. Покупцям і орендарям житла варто обзавестися "квадратними метрами" зараз, так як ціни на них вже поступово зростають у більшості регіонів, кажуть ріелтори.
"Собівартість будівництва зростає, рентабельність знижується, а при підвищенні цін забудовники втрачають покупців. Сезонне підвищення відбудеться, але не більше ніж на 10% (на 800-1200 грн/кв. м)", — говорить аналітик консалтингової компанії SV Development Сергій Костецький.

А за словами ріелтора Олексія Холмецького, до вересня на ринку оренди залишиться або дороге, або не зовсім якісне (без ремонту і зі старими меблями) житло.

РОБОТИ БІЛЬШЕ, ЗАРПЛАТИ ВИЩЕ
Фахівці з підбору кадрів обіцяють з осені не тільки традиційне пожвавлення "бізнес-сезону", а навіть збільшення зарплат, але вибірково. За словами HR-експерт порталу rabota.ua Тетяни Пашкиной, помітна зміна на ринку праці почнеться з середини вересня.
"Перш за все воно торкнеться некваліфікованої праці: не стане для роботи збирачів овочів-фруктів та аніматорів на пляжах, зате зросте кількість пропозицій для продавців, різноробочих, нижчого адмінперсоналу, — каже Пашкіна. — Серйозний дефіцит різноробочих на будівництві привів до того, що їх зарплати зросли за рік на 42%, або до 4949 грн. У колл-центрах нині платять на 29% більше або 5253 грн. Торговий представник може заробити (оклад плюс бонуси) на 25% більше, або до 7000 грн. І восени зарплати ще будуть рости".
А ось юристам, як і раніше, важче всіх: зростання вакансій не передбачається, а зарплати коливаються від 2500 грн (Луцьк) до 8000 грн (Київ).

Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі