Власникам Карти поляка безкоштовно нададуть дозвіл на постійне проживання в Польщі, а вже через рік вони зможуть отримати громадянство

У травні Сейм Польщі прийняв ряд поправок до закону про Карту поляка, а також до деяких інших пов'язаних з ним актів, зокрема про польське громадянство і про правила проживання іноземців.2 вересня ці нововведення повинні вступити в силу. Очікується, що Карту поляка будуть видавати не тільки в польських консульствах за кордоном, але й всередині країни. До 2017 року в окремих воєводствах цей документ зможуть отримати вихідці з країн, визначених законодавчо.

Про те, що таке Карта поляка і які вигоди вона обіцяє її власнику, «ФАКТИ» розпитали члена Спілки поляків Києва Юлію Спориш.

— Карта поляка — документ, який підтверджує приналежність до польського народу, — розповіла Юлія Спориш.

— У кандидата на її отримання, по-перше, має бути громадянство однієї з країн колишнього Радянського Союзу. По-друге, хоча б один з найближчих родичів (батьки, дідусі-бабусі) повинен мати відношення до Польщі: або бути поляком за національністю, або громадянином цієї держави. Підставою для отримання Карти поляка може стати і документальне підтвердження того, що людина протягом останніх трьох років активно співпрацював у себе на батьківщині з польською діаспорою.
— Що передбачає активну співпрацю?
— В Україні це перш за все — пропагування польської культури і мови, організація масових заходів, які знайомлять з звичаями народу та історією Польщі: концерти, виставки, фестивалі. Організація міжнародних наукових конференцій, спортивних змагань та інших заходів, які зміцнюють відносини між двома країнами, а також участь в них. В цьому напрямку часто працюють громадські діячі, журналісти, артисти, художники, історики, спортсмени...
— Чи потрібно для отримання документа знати мову?
— Обов'язково! Хоча б на рівні А2 — мінімальні знання, необхідні для проходження співбесіди в консульській установі. Але краще, звичайно ж, вільно володіти мовою (рівень В2). Ми організовуємо різні курси по підготовці до інтерв'ю, в тому числі і мовні. Так що в цій справі ми експерти.
Нещодавно одна з наших студенток успішно пройшла співбесіду. Розповідала, що консул не питав тільки про історію її родини та традиціях, але і про відомих поляків, актуальної політичної, економічної та культурної ситуації в Польщі. Питань було багато: і про те, хто був останнім королем Польщі, і про пальмовову (вербну) неділю (Niedziela palmowa), і про жирной четвер (tusty czwartek), і про концентраційні табори, які під час Другої світової діяли на території Польщі... Як бачите, людині, що претендує на Карту поляка, необхідно добре орієнтуватися не тільки в історії країни, але і в сучасних подіях.
— Де проводять співбесіди? В Києві?
— За місцем реєстрації в консульському окрузі. Польські консульства є не тільки в столиці, але і в Харкові, Львові, Одесі, Вінниці та Луцьку. Записатися на співбесіду можна на сайті консульства або по телефону. Карту поляка отримати не так просто. Найчастіше відмовляють тим, хто погано знає мову і культуру. Але можна позайматися додатково і ще раз прийти на співбесіду. Якщо консул приймає позитивне рішення, то через два-три місяці з Варшави надішлють готову карту і вручать здобувачеві. Після цього він отримує практично всі права, які мають громадяни Польщі, окрім права голосувати на виборах.
— А можна докладніше про права?
— Є пільги, якими можна скористатися не тільки в Польщі, але і в Україні. Так, для власника Карти поляка багаторазова довгострокова польська віза буде безкоштовною. Ті ж, хто їде в Польщу тимчасово або на постійне місце проживання, зможуть працевлаштуватися, не оформлюючи дозволу на роботу, і навіть відкрити власний бізнес на тих же умовах, що і поляки. Екстрена медична допомога, відвідування державних музеїв, а також початкову, середню та вищу освіту для власника Карти поляка безкоштовні. При купівлі квитків на поїзди внутрішнього сполучення надається знижка в 37 відсотків. А через рік можна безкоштовно стати громадянином Польщі. Раніше — лише після двох років проживання в країні.
Якщо власник картки приїжджає в Польщу і отримує дозвіл на постійне проживання, йому протягом дев'яти місяців будуть надавати фінансову допомогу. Перші три місяці — до 925 злотих (6200 гривень), з четвертого по дев'ятий — 555 злотих (3720 гривень). Допомога виплачується як власникові Карти поляка, так і його чоловіку (дружині). На кожну дитину перші три місяці будуть платити за 462,5 злотого (3100 гривень), а наступні півроку — 277,5 злотого (1860 гривень). Правда, ці правила набудуть чинності тільки з 1 січня 2017 року. А з 2 вересня для власників Карти поляка скасують плату за оформлення дозволу на постійне проживання. Раніше це коштувало 640 злотих (4289 гривень) — за розгляд заяви і ще 50 злотих (335 гривень) — за видачу документа.
— Чи правильно я зрозуміла, що власники Карти поляка можуть отримати вищу освіту безкоштовно?
— Так, але тільки в державних вузах. За навчання у приватних навчальних закладах доведеться платити. До речі, студенти стаціонару мають право на підробіток.
— Читала, що нещодавно у Польщі прийняли антитерористичний закон, який, зокрема, передбачає обов'язкову реєстрацію телефонних карток, у тому числі і при їх купівлі іноземцями...
— Справді, з 1 лютого 2017 року всіх, хто захоче придбати sim-карту, зобов'яжуть надати персональні дані та заповнити спеціальну анкету. Якщо ж номер потрібен дитині до 13 років, то «сімку» оформлять на батьків. А просто так купити в будь-якому газетному кіоску стартовий пакет вже не вийде.

Крім того, згідно з нормами антитерористичного закону, громадяни Польщі зобов'язані повідомити мобільному оператору номер електронної ідентифікації населення — PESEL. Той, хто не зробить цього у встановлений термін, просто позбудеться телефонного номера.
У Польщі зараз працює багато українців, проте фахівці не беруться вказати точні цифри. Одні наші співвітчизники приїжджають на сезонну роботу, інші знаходять постійну. В Загальнопольському об'єднанні професійних спілок (OPZZ) говорять про понад 800 тисяч українців. Представник OPZZ Петро Островський зауважує, що наші співвітчизники становлять 90% усіх працевлаштованих іноземців. Мабуть, саме тому виникла ідея, яку хочуть реалізувати за сприяння OPZZ: створити в Польщі профспілку українців. За словами Петра Островського, заробітчани часто не знають правил працевлаштування, тому їх легко обдурити.
А нещодавно президент Польщі Анджей Дуда затвердив поправки до закону про мінімальну погодинну оплату. З 2017 року роботодавців зобов'яжуть платити за будь-яку роботу не менше 12 злотих (80 гривень) за годину (сума вказана без вирахування податків). Як повідомило «Польське радіо», ці поправки ліквідують залежність оплати від стажу роботи. А поки що діє норма, згідно з якою протягом першого року роботи співробітник одержує не менше 80 відсотків від мінімальної зарплати.

Плануються також зміни в системі охорони здоров'я Польщі. Профільний міністр Константи Радзивілл анонсував, що з 1 січня 2018 року замість Національного фонду охорони здоров'я (НФЗ) буде створено Державний цільовий фонд. Згідно нової моделі базової медичної допомоги, доступ до неї матимуть не тільки громадяни Польщі, але й іноземці, які на законних підставах проживають або працюють в країні, в тому числі й українці.
До речі, в Естонії теж нещодавно вирішили підвищити мінімальну зарплату і посилити заходи безпеки. Згідно з внесеними поправками до законів, підставою для відмови у в'їзді в Естонії стане зв'язок іноземця з зарубіжними службами розвідки чи безпеки. Крім того, як повідомили естонські мас-медіа, в подальшому можуть заборонити в'їзд особам, щодо яких існує ризик, що не буде розпалювати расову, релігійну або політичну нетерпимість, а також тим, хто причетний до мали тяжкі наслідки порушень прав людини. Крім того, в'їзд в Естонії можуть заборонити у зв'язку із зростанням напруженості або погіршенням міжнародної ситуації в області безпеки, а також у зв'язку із забороною на в'їзд в Шенгенську зону, країну Євросоюзу чи НАТО. Що ж стосується мінімальної зарплати, то з наступного року вона складе в Естонії 470 євро, зараз — 430 євро.

Аналогічне рішення очікується і в Латвії. За інформацією Latvijas Sabiedriskie mediji, партії правлячої коаліції домовилися, що наступного року мінімальну зарплату можна підвищити на 10 євро — до 380 євро в місяць. Як стверджує видання, це найнижчий рівень серед країн Балтії. У той же час Міністерство добробуту Латвії вважає, що мінімальну оплату праці потрібно підвищити з нинішніх 370 до 407 євро, що істотно сприяло б зростанню добробуту громадян, особливо сімей з дітьми.

http://fakty.ua/221747-vladelcam-karty-polyaka-besplatno-predostavyat-razreshenie-na-postoyannoe-prozhivanie-v-polshe-a-uzhe-cherez-god-oni-smogut-poluchit-grazhdanstvo
картаполяка Польща робота навчання пільги
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Виклад
(0 оцінок)
348 переглядів в грудні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Спорт
Вихованець дитячо-юнацької спортивної школи управління у справах сім’ї, молоді, фізичної культури та спорту Новоград-Волинської міської ради Савін Олександр володар кубку України з армспорту серед інвалідів на праву руку. Олександр займається армспортом вже багато років і це його перший серйозний спортивний успіх.  Змагання проходили в місті Одеса з 16 по 17 грудня 2018 року. Спортсмена до змагань готував тренер-викладач ДЮСШ Сарницький Володимир Олександр...
Культура
Історія з ліквідацією Новоград-Волинської районної бібліотеки імені Лесі Українки, схоже, йде до свого завершення. Попри висловлену підтримку громадськості щодо недопущення закриття бібліотеки, завтра 19 грудня 2018 року, на 18 сесії Новоград-Волинської районної ради по ній можуть прийняти остаточне рішення. "Той, хто економить на школах, буде будувати тюрми" (Отто фон Бісмарк) Бібліотека є культурно-освітнім закладом, який в основному обслуговує школярів...
Влада
18 грудня 2018 року відбулося 63 позачергове засідання виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради.  Під час обговорення видатків на галузь охорони здоров’я, член виконавчого комітету міської ради, головний лікар міськрай ТМО Василь Борис зауважив, що на стадії формування міського бюджету фінансування передбачено у належній мірі. Однак заклад фінансується із 6 бюджетів (міського, районного та 4 ОТГ). Наразі немає даних щодо фінансування з районно...
Суспільство
Розглядаючи питання «Про затвердження умов проведення конкурсу на визначення перевізників для роботи на міських автобусних маршрутах загального користування, на 63-му позачерговому засіданні виконкому Новоград-Волинської міської ради, 18 грудня 2018 року, оголошено, що 31 січня 2019 року, закінчується дія договорів з перевезення на маршрутах №1, 2, 4, 8,14  та буде оприлюднено оголошення про конкурс на визначення перевізників для роботи на міських автобусн...
Суспільство
18 грудня 2018 року у великій залі Будинку рад під головуванням в.о. міського голови Оксани Гвозденко (розпорядження міського голови від 17.12.2018 №229) відбулося публічне представлення проекту міського бюджету Новограда-Волинського на 2019 рік. Транслювався захід у прямому ефірі на місцевому телебаченні. Між тим, у залі були присутні: керівництво міста, депутати міської ради, члени виконавчого комітету міської ради, головні розпорядники коштів, представн...
Культура
Напередодні Дня святого Миколая команда «Дизель Шоу» привітала дітей області зі святами, влаштувавши автограф та фото-сесію, підготувала кілька концертних номерів та вручила всім унікальні подарунки. Свято відбулося в приміщенні Житомирської обласної філармонії ім. С. Ріхтера.     Привітала від імені голови ОДА всіх присутніх в. о. заступника начальника управління культури та туризму ОДА Світлана Ярмолицька:     «Дякуємо команді гумористичного шоу. Сподіва...
Оголошення
Новоград-Волинський Центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді звертається до усіх новоград-волинців, з проханням допомогти Чудотворцю, прийти в домівки всіх дітей ставши помічником Святого Миколая! "Особливо нашої допомоги потребують діти, які перебувають у складних життєвих обставинах. Не будьмо байдужі до бажань діток, які обділені любов’ю та турботою" - вказано в повідомлені. Усі охочі можуть звертатися до Новоград-Волинського міського центру со...
Суспільство
Другим після дня святої Варвари, яке православні християни відзначають 17 грудня - день святого Сави Освяченого, припадає на 18 грудня. І якщо 17 грудня в день Варвари веселилися і відпочивали жінки, 18 грудня - вже чоловіче свято - Савин день. Історія свята. Сава Освячений зарахований до лику святих не за мученицьку смерть або випробування, а за силу віри, з якою він прожив життя. Потрапивши маленьким п'ятирічним хлопчиком в монастир, Сава не тільки навчи...
Суспільство
18 грудня 2018 року в Житомирському районі сталася фатальна ДТП. Про це Житомир.info повідомили читачі. «Близько 8-ї ранку на дорозі між Житомиром та Бердичевом, у селі Двірець, зіштовхнулися дві легковушки: Opel та Toyota. Є троє загиблих та двоє потерпілих», - розповіли читачі. У прес-службі головного управління Нацполіції Житомирської області повідомили, що дорожньо-транспортна пригода сталася 18 грудня близько 7.45 на 17 км автошляху Житомир-Могилів-По...