• Головна
  • Власникам Карти поляка безкоштовно нададуть дозвіл на постійне проживання в Польщі, а вже через рік вони зможуть отримати громадянство
07:16, 2 вересня 2016 р.

Власникам Карти поляка безкоштовно нададуть дозвіл на постійне проживання в Польщі, а вже через рік вони зможуть отримати громадянство

У травні Сейм Польщі прийняв ряд поправок до закону про Карту поляка, а також до деяких інших пов'язаних з ним актів, зокрема про польське громадянство і про правила проживання іноземців.2 вересня ці нововведення повинні вступити в силу. Очікується, що Карту поляка будуть видавати не тільки в польських консульствах за кордоном, але й всередині країни. До 2017 року в окремих воєводствах цей документ зможуть отримати вихідці з країн, визначених законодавчо.

Про те, що таке Карта поляка і які вигоди вона обіцяє її власнику, «ФАКТИ» розпитали члена Спілки поляків Києва Юлію Спориш.

— Карта поляка — документ, який підтверджує приналежність до польського народу, — розповіла Юлія Спориш.

— У кандидата на її отримання, по-перше, має бути громадянство однієї з країн колишнього Радянського Союзу. По-друге, хоча б один з найближчих родичів (батьки, дідусі-бабусі) повинен мати відношення до Польщі: або бути поляком за національністю, або громадянином цієї держави. Підставою для отримання Карти поляка може стати і документальне підтвердження того, що людина протягом останніх трьох років активно співпрацював у себе на батьківщині з польською діаспорою.
— Що передбачає активну співпрацю?
— В Україні це перш за все — пропагування польської культури і мови, організація масових заходів, які знайомлять з звичаями народу та історією Польщі: концерти, виставки, фестивалі. Організація міжнародних наукових конференцій, спортивних змагань та інших заходів, які зміцнюють відносини між двома країнами, а також участь в них. В цьому напрямку часто працюють громадські діячі, журналісти, артисти, художники, історики, спортсмени...
— Чи потрібно для отримання документа знати мову?
— Обов'язково! Хоча б на рівні А2 — мінімальні знання, необхідні для проходження співбесіди в консульській установі. Але краще, звичайно ж, вільно володіти мовою (рівень В2). Ми організовуємо різні курси по підготовці до інтерв'ю, в тому числі і мовні. Так що в цій справі ми експерти.
Нещодавно одна з наших студенток успішно пройшла співбесіду. Розповідала, що консул не питав тільки про історію її родини та традиціях, але і про відомих поляків, актуальної політичної, економічної та культурної ситуації в Польщі. Питань було багато: і про те, хто був останнім королем Польщі, і про пальмовову (вербну) неділю (Niedziela palmowa), і про жирной четвер (tusty czwartek), і про концентраційні табори, які під час Другої світової діяли на території Польщі... Як бачите, людині, що претендує на Карту поляка, необхідно добре орієнтуватися не тільки в історії країни, але і в сучасних подіях.
— Де проводять співбесіди? В Києві?
— За місцем реєстрації в консульському окрузі. Польські консульства є не тільки в столиці, але і в Харкові, Львові, Одесі, Вінниці та Луцьку. Записатися на співбесіду можна на сайті консульства або по телефону. Карту поляка отримати не так просто. Найчастіше відмовляють тим, хто погано знає мову і культуру. Але можна позайматися додатково і ще раз прийти на співбесіду. Якщо консул приймає позитивне рішення, то через два-три місяці з Варшави надішлють готову карту і вручать здобувачеві. Після цього він отримує практично всі права, які мають громадяни Польщі, окрім права голосувати на виборах.
— А можна докладніше про права?
— Є пільги, якими можна скористатися не тільки в Польщі, але і в Україні. Так, для власника Карти поляка багаторазова довгострокова польська віза буде безкоштовною. Ті ж, хто їде в Польщу тимчасово або на постійне місце проживання, зможуть працевлаштуватися, не оформлюючи дозволу на роботу, і навіть відкрити власний бізнес на тих же умовах, що і поляки. Екстрена медична допомога, відвідування державних музеїв, а також початкову, середню та вищу освіту для власника Карти поляка безкоштовні. При купівлі квитків на поїзди внутрішнього сполучення надається знижка в 37 відсотків. А через рік можна безкоштовно стати громадянином Польщі. Раніше — лише після двох років проживання в країні.
Якщо власник картки приїжджає в Польщу і отримує дозвіл на постійне проживання, йому протягом дев'яти місяців будуть надавати фінансову допомогу. Перші три місяці — до 925 злотих (6200 гривень), з четвертого по дев'ятий — 555 злотих (3720 гривень). Допомога виплачується як власникові Карти поляка, так і його чоловіку (дружині). На кожну дитину перші три місяці будуть платити за 462,5 злотого (3100 гривень), а наступні півроку — 277,5 злотого (1860 гривень). Правда, ці правила набудуть чинності тільки з 1 січня 2017 року. А з 2 вересня для власників Карти поляка скасують плату за оформлення дозволу на постійне проживання. Раніше це коштувало 640 злотих (4289 гривень) — за розгляд заяви і ще 50 злотих (335 гривень) — за видачу документа.
— Чи правильно я зрозуміла, що власники Карти поляка можуть отримати вищу освіту безкоштовно?
— Так, але тільки в державних вузах. За навчання у приватних навчальних закладах доведеться платити. До речі, студенти стаціонару мають право на підробіток.
— Читала, що нещодавно у Польщі прийняли антитерористичний закон, який, зокрема, передбачає обов'язкову реєстрацію телефонних карток, у тому числі і при їх купівлі іноземцями...
— Справді, з 1 лютого 2017 року всіх, хто захоче придбати sim-карту, зобов'яжуть надати персональні дані та заповнити спеціальну анкету. Якщо ж номер потрібен дитині до 13 років, то «сімку» оформлять на батьків. А просто так купити в будь-якому газетному кіоску стартовий пакет вже не вийде.

Крім того, згідно з нормами антитерористичного закону, громадяни Польщі зобов'язані повідомити мобільному оператору номер електронної ідентифікації населення — PESEL. Той, хто не зробить цього у встановлений термін, просто позбудеться телефонного номера.
У Польщі зараз працює багато українців, проте фахівці не беруться вказати точні цифри. Одні наші співвітчизники приїжджають на сезонну роботу, інші знаходять постійну. В Загальнопольському об'єднанні професійних спілок (OPZZ) говорять про понад 800 тисяч українців. Представник OPZZ Петро Островський зауважує, що наші співвітчизники становлять 90% усіх працевлаштованих іноземців. Мабуть, саме тому виникла ідея, яку хочуть реалізувати за сприяння OPZZ: створити в Польщі профспілку українців. За словами Петра Островського, заробітчани часто не знають правил працевлаштування, тому їх легко обдурити.
А нещодавно президент Польщі Анджей Дуда затвердив поправки до закону про мінімальну погодинну оплату. З 2017 року роботодавців зобов'яжуть платити за будь-яку роботу не менше 12 злотих (80 гривень) за годину (сума вказана без вирахування податків). Як повідомило «Польське радіо», ці поправки ліквідують залежність оплати від стажу роботи. А поки що діє норма, згідно з якою протягом першого року роботи співробітник одержує не менше 80 відсотків від мінімальної зарплати.

Плануються також зміни в системі охорони здоров'я Польщі. Профільний міністр Константи Радзивілл анонсував, що з 1 січня 2018 року замість Національного фонду охорони здоров'я (НФЗ) буде створено Державний цільовий фонд. Згідно нової моделі базової медичної допомоги, доступ до неї матимуть не тільки громадяни Польщі, але й іноземці, які на законних підставах проживають або працюють в країні, в тому числі й українці.
До речі, в Естонії теж нещодавно вирішили підвищити мінімальну зарплату і посилити заходи безпеки. Згідно з внесеними поправками до законів, підставою для відмови у в'їзді в Естонії стане зв'язок іноземця з зарубіжними службами розвідки чи безпеки. Крім того, як повідомили естонські мас-медіа, в подальшому можуть заборонити в'їзд особам, щодо яких існує ризик, що не буде розпалювати расову, релігійну або політичну нетерпимість, а також тим, хто причетний до мали тяжкі наслідки порушень прав людини. Крім того, в'їзд в Естонії можуть заборонити у зв'язку із зростанням напруженості або погіршенням міжнародної ситуації в області безпеки, а також у зв'язку із забороною на в'їзд в Шенгенську зону, країну Євросоюзу чи НАТО. Що ж стосується мінімальної зарплати, то з наступного року вона складе в Естонії 470 євро, зараз — 430 євро.

Аналогічне рішення очікується і в Латвії. За інформацією Latvijas Sabiedriskie mediji, партії правлячої коаліції домовилися, що наступного року мінімальну зарплату можна підвищити на 10 євро — до 380 євро в місяць. Як стверджує видання, це найнижчий рівень серед країн Балтії. У той же час Міністерство добробуту Латвії вважає, що мінімальну оплату праці потрібно підвищити з нинішніх 370 до 407 євро, що істотно сприяло б зростанню добробуту громадян, особливо сімей з дітьми.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#картаполяка #Польща #робота #навчання #пільги
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...