• Головна
  • В Україні починається велика битва за держбюджет-2017
11:24, 7 вересня 2016 р.

В Україні починається велика битва за держбюджет-2017

Держбюджет на 2017 рік є ключовим в умовах тривалої стагнації економіки України.

Очікування міністра фінансів: "Доходи загального фонду 785,5 млрд грн, витрати – 851,6 млрд грн". Раніше він озвучив прогноз щодо ВВП України на наступний рік на рівні 2585 млрд. грн. інфляцію 8,1% і середньорічний курс 27,2 грн/дол.

Прогноз ВВП та інфляції на наступний рік можна вважати адекватними, за умови збереження жорсткої монетарної політики. Якщо МВФ не відновить кредитування України і влади в таких умовах відмовляться секвестувати витрати держбюджету, тоді фінансування дефіциту бюджету емісійними гривнями знову прискорить інфляцію (20%), а курс гривні полетить до 30-32 грн/дол.

Вже зараз зрозуміло, що закладений у попередній бюджет-2016 середньорічний курс 24,1 буде перевищено (факт буде близько 25,7 грн.дол.).

Більш високий курс гривні допомагає збільшити інфляційні доходи бюджету. Ростуть також непрямі податки і в першу чергу акцизи на тютюнові вироби.

До речі, Мінфін знову обговорює можливість серйозного підвищення акцизів на сигарети, посилаючись на Угоду про Асоціацію з ЄС, згідно з яким передбачено зобов'язання України підвищити цей акциз до європейського рівня 90 євро за 1000 штук. При поточному курсі гривні це буде 54 грн. за пачку сигарет (зараз акциз 10 грн./пачка).

Вже відомий факт, що різке підвищення акцизів, яке відбулося останнім часом на тлі не менш істотного падіння доходів населення призвело до зміни структури споживання - частка дешевих сигарет зросла з 50% (2010 рік) до 80% зараз. І ще одне різке підвищення акцизів посилить цю тенденцію.

А це проблема для бюджету. Адже податки з дешевих сигарет набагато нижче, ніж з дорогих. Зміна структури споживання у бік більш дешевих сигарет всього на 1% навіть при поточному рівні оподаткування обходиться держбюджету втратою 84 млн. грн. у рік. Очікуване зростання частки дешевих сигарет до 10% таким чином обійдеться держбюджету України втратою майже 1 млрд. грн.

Мінфін реагує на події новим збільшенням акцизів, що тільки прискорює структурна зміна ринку і посилює проблему.

Окреме реальне побоювання викликає загроза різкого збільшення частки тіньового ринку сигарет, з якого бюджету України взагалі нічого не отримує. Якщо в останні роки за рахунок адміністративних заходів (у тому числі закриття тіньових фабрик) вдалося збити частку тіньового ринку до 3%, то в умовах низького акцизу в Росії і Бєларусі і з урахуванням напівпрозорого кордону з Росією на Сході можна очікувати стрибка тіньового ринку з 3% до 50%.

А це потрійний удар по Україні - та фінансування агресора (головним джерелом контрабанди стане Росія), і спад виробництва і втрата робочих місць в Україні, і різке падіння надходжень до держбюджету від акцизів на сигарети, на десятки мільярдів гривень в рік. А це буде непоправна втрата для бюджету, яка може спровокувати спочатку неконтрольовану емісію гривні (для заповнення виникла дірки в доходах бюджету і "несподіваного" дефіциту бюджету), а потім соціально-політична криза.

Що потрібно робити.

1. Підвищувати акциз плавно і першу мету поставити середній рівень акцизів не в ЄС, а в ЄАЕС - 32 євро за 1000 штук або 19 грн./пачка. Це дозволить уникнути напливу контрабанди з Росії, різке збільшення тіньового ринку та втрати десятків мільярдів гривень бюджетних надходжень.

2. Європейський рівень акцизів можна буде ставити метою за умови відповідного збільшення доходів населення. Якщо поспішити, ми отримаємо знову ж різке зростання тіньового ринку та самосаду (аналог самогоноваріння), що знову ж таки вдарить по держбюджету і економіці України.

3. Ввести мінімальні ринкові ціни на сигарети, що дасть до бюджету вже зараз 2-2,5 млрд. грн. у рік. Ринок алкоголю вже показав успішність введення даної міри.

4. Вирівняти рівні акцизів для дорогих і дешевих цигарок. Діюча практика більш низького акцизу на дешеві сигарети стимулює виробників і споживачів йти від сплати понад дорого акцизу міграцією в дешевий сегмент, що стабільно зменшує податкові надходження в бюджет. При існуючій практиці, чим вище Мінфін піднімає акцизи на сигарети, тим менше грошей він отримує (без урахування інфляційної надбавки до ціни).

Держбюджет на 2017 рік є ключовим в умовах тривалої стагнації економіки України. Різке його погіршення невмілими діями може зруйнувати досягнуту крихку стабільності і перевести економіку з стагнації в стагфляції. Якщо це станеться, наступною метою для валютного курсу гривні стане 60 грн/дол. у 2019 році або навіть раніше.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
За діючого Народного депутата України Володимира Литвина
10,6%
За Новоград-Волинського міського голову Віктора Весельського
19,0%
За директора ТОВ "Новоград-Волинський каменедробильний завод Маяцького Сергія
8,8%
За власника "Залізяки" Бойчука Віталія
9,7%
За радикала Петра Каміня-Василя Остапчука
10,6%
За жодну з представлених кандидатур
32,9%
Я подам свою кандидатуру і голосуватиму за себе
8,3%
#Держбюджет-2017 #економікаУкраїни #фінанси #доходи #ВВП #інфляція
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...