• Головна
  • Як змінювався оборонний бюджет України і скільки коштує армія
08:32, 13 вересня 2016 р.

Як змінювався оборонний бюджет України і скільки коштує армія

На цьому тижні в парламент повинен потрапити проект державного бюджету на 2017 рік. Як стверджують у Кабміні, пріоритет фінансування — це національна безпека і оборона, на яку планується виділити не менше 5% від ВВП. Тобто, близько 129 млрд грн. Це навіть більше, ніж було виділено в 2016 році. У той же час ці гроші призначені абсолютно для всіх силових структур, включаючи армію, яка в умовах війни, може отримати суму вдвічі меншу, ніж необхідно для її нормального функціонування, вважають експерти. Поточний бюджет Міноборони не виконується: 2016 році ВСУ ризикують недоотримати до 10 млрд грн від раніше запланованих коштів. На думку експертів, держава фінансує Збройні сили так, як ніби країна як і раніше живе в умовах мирного часу.

НИЖЧЕ КРИТИЧНОГО РІВНЯ. У неділю член бюджетного комітету Верховної Ради, народний депутат Павло Унгурян заявив, що вже на цьому тижні в парламент потрапить проект Держбюджету-2017. Як відомо, згідно із законодавством, перший варіант головного фінансового документа країни на кожний наступний рік повинен бути поданий на розгляд депутатів до 15 вересня попереднього року. Як пообіцяв у п'ятницю прем'єр-міністр Володимир Гройсман, бюджет 2017 року буде відповідати реальному економічному стану нашої країни. "Ми плануємо масштабне будівництво доріг і зміна фінансування цього напрямку. Перший пріоритет у нас — безпека і оборона", — уточнив Гройсман.

Раніше міністр фінансів Олександр Данилюк пообіцяв, що в майбутньому році витрати на національну безпеку і оборону будуть такими ж, як і в 2016 році, тобто на рівні 5% від ВВП. В абсолютних величинах, за словами міністра, — це 129 млрд грн (на 2016 рік було заплановано 113 млрд). Ці кошти призначені для всього силового блоку країни, а безпосередньо на потреби армії планується виділити суму, еквівалентну 3% від ВВП.

Втім, за словами експертів, реальні суми, які отримує армія, ймовірно не будуть відповідати заявленому рівню. Як пояснив член парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони, народний депутат Дмитро Тимчук, що показник у 3% від ВВП закладено в коаліційній угоді, і тому повинен виконуватися. Однак, приміром, оборонний бюджет 2016 року, згідно з яким армія повинна була отримати 55 млрд грн, що становить 2,3% від ВВП. "Та то ми маємо провал до 10 млрд грн, які планувалося пустити в тому числі на фінансування держоборонзамовлення. Частину цих коштів у вигляді поділ шкури невбитого ведмедя, закладалася в бюджет в якості можливого ефекту від прийняття закону про спецконфискациях (про повернення активів екс-президента Віктора Януковича. — Авт.). Але відповідний законопроект Верховна Рада не один раз провалювала. Саме тому, за станом на початок вересня, держоборонзамовлення профінансовано лише на 20%", — пояснив Тимчук.
За його словами, ще одна проблема — це "плаваюча" чисельність Збройних сил, пов'язана з процесом демобілізації військовозобов'язаних, призваних у 2015 році. Чисельність контрактників, які повинні були прийти їм на зміну, було неможливо зафіксувати на початку року, а значить, і заздалегідь передбачити, скільки грошей знадобиться на їх утримання. "Саме тому на загальному тлі недофінансування з листопада, а може бути, вже з жовтня ми можемо отримати проблеми з виплатою грошового забезпечення. Щоб цього не допустити, у бюджеті було зарезервовано 2 млрд грн за рахунок коштів на будівництво та придбання житла для військовослужбовців. З червня на ці цілі не було виділено ні копійки", — пояснив Дмитро Тимчук.

Між тим, за словами помічника міністра оборони Юрія Бірюкова, для військового відомства існує поняття "критичний рівень фінансування", який становить 62,6 млрд грн. Бірюков нагадав, що спочатку в 2016 році армія просила 86,9 млрд грн, отримавши на папері бюджет нижче цього рівня, який, до того ж, не виконується.

За словами Бірюкова, попередньо, в 2017 році військовому відомству пообіцяли 62 млрд грн фінансування. "А ми просимо 108 мільярдів, при критичної потреби у 85 мільярдів. Щоб будувати будинки, купувати нові сухпайки, форму з дорогою і якісної тканини, нові берци. Купувати бронетранспортери і танки. Може бути, навіть і на корабель який-небудь грошей витратити", — розповів Бірюков.

Утім, за словами Дмитра Тымчука, в реальності оборонний бюджет майбутнього року може скласти 1,8% ВВП — саме такі цифри отримав на руки профільний комітет. За словами екс-міністра оборони Анатолія Гриценка, в абсолютних цифрах мова йде максимум про 53 млрд грн, що згоден дати Мінфін.

БЮДЖЕТ СВІТУ. В останні 10 років Збройні сили України завжди отримували досить мізерне фінансування (див. інфографіку). При цьому навіть передбачені бюджетом кошти майже завжди надходили не в повному обсязі. Відбувалося це тому, що однією з складових оборонного бюджету завжди був так званий спеціальний фонд, який формується за рахунок власної господарської діяльності Міноборони, наприклад, шляхом реалізації надлишкового військового майна. Спецфонд, до речі, існує до цих пір (за словами Бірюкова, в 2016 році Міноборони самостійно повинне було покрити до 4,6 млрд грн своїх витрат). Однак на можливості спецфонду ніхто ніколи не розраховував серйозно, тому що в окремі роки він наповнювався все на 6-10%.

А реальні потреби армії завжди були вище тих, які могло забезпечити держава. Так, у 2009 році тодішній міністр оборони Юрій Єхануров заявив, що ВСУ для нормального розвитку повинні отримувати хоча б 17,5 млрд грн в рік (при курсі долара 8 грн), а для повноцінного виконання всіх програм — 32 млрд.

У той же час світовий досвід передбачає набагато більший рівень витрат на Збройні сили. Директор інформаційно-консалтингової компанії Defence-Express Сергій Згурець пояснює, що потреби армії повинні розраховуватися за формулою $10 млрд на 100 тисяч військовослужбовців. "А у нас 245 тисяч військовослужбовців, плюс ще кілька програм переозброєння армії", — пояснив експерт.

У свою чергу, Дмитро Тимчук нагадав, що 2% ВВП являють собою показник мирного часу для країн НАТО з рівнем ВВП незрівнянно більшим, ніж в Україні. З досвіду конфліктів минулого століття воюющее держава повинна витрачати на армію 20-30% ВВП. "Якщо ми витратимо стільки грошей на оборону, у нас настане повний соціальний крах. Передбачені коаліційною угодою 3% ВВП — це крихти в умовах війни, але хоча б ці умови потрібно виконати. Саме тому комітет не підтримає варіант бюджету, в якому на потреби армії будуть передбачені 1,8% від ВВП. В іншому випадку у нас знову більше 70% коштів буде витрачатися на проїдання, а на військову підготовку та закупівлю нової техніки підуть копійки", — попередив Дмитро Тимчук.

На думку Сергія Згурця, якщо існуючий рівень фінансування збережеться, то наступного року армія знову може розраховувати лише на поставку відремонтованих і модернізованих зразків техніки. "Нове обладнання буде надходити точково і істотного впливу не надасть. У нас прийнята державна програма розвитку озброєння, але вона спирається на ресурсні обмеження. Переозброєння йде повільніше, ніж це необхідно. Пріоритет зроблений на розвиток сухопутних військ, тому що потрібно забезпечити війська доступним озброєнням. А якщо брати, наприклад, ВМС, то проект будівництва корвета заморожений. Ставка зроблена на реалізацію концепції "москитного флоту", який буде складатися з маленьких ракетних і ракетно-артилерійських катерів типу "Гюрза", "Лань" або "Кентавр", — пояснив Згурець.

В Кабміні кажуть, що теж зацікавлені у збільшенні витрат на оборону, але виходять з можливостей України.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
За діючого Народного депутата України Володимира Литвина
10,6%
За Новоград-Волинського міського голову Віктора Весельського
19,0%
За директора ТОВ "Новоград-Волинський каменедробильний завод Маяцького Сергія
8,8%
За власника "Залізяки" Бойчука Віталія
9,7%
За радикала Петра Каміня-Василя Остапчука
10,6%
За жодну з представлених кандидатур
32,9%
Я подам свою кандидатуру і голосуватиму за себе
8,3%
#Бюджет #фінансування #парламент #проект #силовіструктури #армія
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...