• Головна
  • Сьогодні православні святкують Положення чесного пояса Пресвятої Богородиці
09:08, 13 вересня 2016 р.

Сьогодні православні святкують Положення чесного пояса Пресвятої Богородиці

13 вересня православні віруючі святкують Положення чесного пояса Пресвятої Богородиці.

Річне коло великих (двунадесятих) православних свят починається і замикається урочистостями, присвяченими Пресвятійї Богородиці, пройшовши шлях від її Різдва — через Покров, Введення і Благовіщення — до Успення. І останній день церковного року — 13 вересня — теж присвячений Божій Матері: у цей день церква відзначає свято з загадковим для сучасної людини назвою — Положення чесного пояса Пресвятої Богородиці.

За переказами, свій пояс і ризу вона сама незадовго до свого успіння віддала апостолу Фомі, потім він передав ці реліквії на зберігання двом єрусалимським вдовам, а при імператорі Аркадії, який правив Візантією в самому кінці IV століття пояс в коштовному ковчезі перевезли до Константинополя і урочисто встановили у церкві. Ковчег був запечатаний імператорською печаткою з датою 31 серпня. І в честь цієї події було встановлено церковне свято.

Крім того, дочка Аркадія Пульхерія, сама згодом стала імператрицею, за свідченням історика Никифора Калліста Ксанфопула, постановила "здійснювати там нічні молитви і процесію кожну середу", і сама завжди очолювала ходу з палаючої лампою в руці. В VI столітті патріарх Тимофій I доповнив канон ще однією процесією — по п'ятницях — в Влахернській церкві, де зберігалася риза Богоматері, Халкопратийский храм, де лежав її пояс. Деякі, від цього зовсім заплуталися і вирішили, що обидві святині зберігаються разом — у Влахерні: про це згадують і святий Андрій Критський, і патріарх Євфимій, і багато російські паломники.

Ковчег з реліквією кілька століть ніхто не відкривав, поки у імператора Льва Мудрого IV не захворіла дружина. Перепробувавши всі можливі способи лікування, на неї вирішили покласти пояс Богородиці. Ковчег розкрили. Пояс був у повній цілості. За переказами, викладеному в Минології Василя II (ілюстрованих рукописних житіях святих), "як тільки патріарх розпростер його над царицею, вона негайно отримала вчинене зцілення від недуги". Після цього святиню поклали назад у ковчег і святкувати Положення пояса Богородиці сталі з ще більшою урочистістю.

У X столітті реліквія була розділена на частини, які згодом опинилася в Болгарії, Грузії (в Зугдіді) і на Кіпрі (в монастирі Троодитисса).

У Грузію святиню привезла в 1028 році разом з іншим приданим племінниця імператора Романа III Аргира, який видав її заміж за грузинського царя Баграта IV Куропалата. На початку XIX століття правителька Мегрелії Ніно, доньку грузинського царя Георгія XII, після прийняття російського підданства надіслала реліквію в дар імператору Олександру I, але він, прикрасивши ковчег дорогоцінним камінням, повернув його назад і наказав побудувати в Зугдіді кам'яну церкву для зберігання реліквії. Вона і сьогодні зберігається в кафедральному соборі Влахернської ікони Божої Матері.

Частку пояса візантійські імператори брали з собою у військові походи, в одному з яких її у візантійців відбили болгари. Пізніше, в XIV столітті, сербський князь Лазар I Хлебельянович подарував її афонським Ватопедскому монастирю. Там пояс розділили ще на дві частини: одну помістили в хрест, іншу — в ковчег і під час епідемій виносили до народу.

Є частка реліквії і в Італії, в кафедральному соборі святого Стефана міста Прато — трофей хрестоносців. Частки пояса Богородиці зберігається в Єрусалимі, в храмі Іллі Пророка в Москві, в Казанському соборі в Санкт-Петербурзі і в сирійському місті Хомс (коли будівлю церкви було пошкоджено бойовиками, реліквію вивезли у безпечне місце, але 15 серпня 2014 року, відреставрувавши храм, повернули її на місце).

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Свято #храм #церква #успіння #апостол #ПресвятаБогородиця #православнівіруючі
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...