• Головна
  • На українських заправках дорожчає газ. Скоро ціна може досягти 14 грн за літр
18:43, 16 вересня 2016 р.

На українських заправках дорожчає газ. Скоро ціна може досягти 14 грн за літр

На українських заправках дорожчає газ. Скоро ціна може досягти 14 грн за літр
Водії, які переобладнали свої авто під заправку газом, залишилися в дурнях - заощадити на паливі не вийде.

В Україні стрімко зростає вартість скрапленого газу для заправки авто. Його ціна на деяких заправках вже подолала позначку в 12 гривень (раніше він коштував близько 9 гривень) і це ще не межа. Це насторожує українських автолюбителів, серед яких газ в останні роки користується великим попитом, так як є більш дешевою альтернативою бензину. Принаймні, поки що. 

Чому дорожчає газ для автомобілів?

Різке підвищення цін на скраплений газ пов'язано, в першу чергу, з його дефіцитом на ринку, говорять експерти.

В Українській енергетичній біржі пояснюють, що у подорожчанні скрапленого газу дві основні причини. Перша і головна - дефіцит газу на ринку.

"Україна імпортує газ в основному з Росії. А зараз у нас постійно йдуть зриви довгострокових контрактів на поставки. Внутрішнього ринку виробництва на покриття потреби населення в газі не вистачає. Через відсутність ресурсу, відповідно, зростає ціна", - говорить директор Української енергетичної біржі (УЕБ) Олександр Коваленко.

Олексій Дубовський, керівник біржового комітету УЕБ додає: "Російські ресурсотримачі, такі як Роснефть, зараз не дають квоту Україні для постачання газу. Але в цілому це дозволило диверсифікувати ринки постачання і відкрило можливість імпортувати зріджений газ з таких" екзотичних "країн-постачальників, як Єгипет і Італія ".

Друга причина подорожчання зрідженого газу - пропозиція не встигає за підвищеним попитом. За останні кілька років в Україні різко зросла кількість автомобілів, які перейшли з дизеля на скраплений газ - відповідно, його споживання значно зросла, пояснюють в УЕБ.

На думку енергетичного експерта Юрія Корольчука, тут зіграла свою роль ситуація з курсом валют в країні: "Долар останнім часом зміцнювався, а гривня знецінювалася. Зараз гривня стабілізується, і якщо імпорт відновиться, то і ціна на газ трохи осяде". За його словами, якщо в минулому році Україна імпортувала близько 60% скрапленого газу, в цьому році може досягти цифри 80%.

Крім того, на думку експерта, в Україні в таких ситуаціях зазвичай працює психологічний фактор. "Так, є об'єктивні причини, які вплинули на те, що вартість імпортного газу зросла. Але у нас є дуже погана якість ринку: коли ціна підбирається до якоїсь психологічної позначки, постачальники газу дивляться, як на це реагує споживач. Якщо немає істотного просідання ринку (всього 5-10%) - значить, споживач готовий терпіти таку ціну, і це не критично".  Експерт каже, що через таку тенденцію українського ринку газу ціна, яка вже істотно зросла, може ще більше збільшитися - навіть якщо відновляться поставки з Росії.

Що буде з ціною на газ далі?

Відносно прогнозів щодо ціни на газ експерти розійшлися в думках. Дубовський прогнозує, що до середини-кінця жовтня ціни стабілізуються і ціни повернутися до нормального рівня, як тільки закінчиться сезон. "Ринок газу - це ж сезонний ринок", пояснює він.

Олександр Коваленко же вважає, що ціну на газ чекає ще один стрибок вгору, а ближче до кінця сезону - здешевлення. Але такими, як були, ціни на газ все одно вже не стануть. "Можливо, до кінця жовтня на 10-15% газ подешевшає. Але ж він уже подорожчав приблизно на 25%, так що зниження ціни, якщо воно і буде, буде не глобальним", - вважає він.

Юрій Корольчук ж прогнозує, що якщо Росія повністю припинить поставки, це негативно вплине на український ринок скрапленого газу. "Зараз в середньому газ коштує близько 13 грн. Але повна втрата російського імпорту може підштовхнути ціну до ще більшого зростання. Якщо така ситуація на ринку затягнеться, ціна може зрости до 14 грн", - говорить експерт.

І це виявиться хворобливим ударом для тих водіїв, які спеціально переобладнали свої машини під заправку газом, щоб економити на дизелі. "Тепер заправлятися газом стає неефективно і зовсім неекономно: переобладнання, використання газу (який, на жаль, часто не найкращої якості, навіть імпортний), несуттєво відрізняється від витрат на використання бензину або дизеля, - стверджує Корольчук. - Коли газ коштував 9-10 , це було вигідно. А зараз, особливо якщо мій прогноз підтвердиться і газ буде коштувати вже по 14 грн, фактично нівелюється вся та робота, яка була зроблена водіями для переходу на газ".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#газ #ціна #заправка #переобладнання
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Останні новини
Оголошення
live comments feed...