Звягельчанам на замітку: Як оформити самовільне будівництво

Згідно з вимогами закону, проектні і будівельні роботи починають після того, як отримано всі дозволи. Але в нашій країні, як то кажуть, можливі варіанти. Як отримати необхідні документи, якщо будинок вже зведений?

Юридичні можливості оформлення самобуду

Відповідно до положень ч.1 ст. 376 ЦКУ, житловий будинок або господарський об'єкт вважаються побудованими самовільно у випадках, коли вони зведені:

  • на земельній ділянці невідповідного цільового призначення (наприклад, на землі, призначеної для ведення сільськогосподарської діяльності);
  • при відсутності або неправильному оформленні будівельного проекту;
  • при відсутності дозвільних документів на будівництво;
  • при проведенні робіт з порушеннями будівельних норм і правил.

До кінця 2015 року існував спрощений порядок узаконення самовільних будівель, зведених до 2011 року включно. Він встановлював скорочений перелік процедур та обмежені 10-денним періодом терміни їх оформлення. Але головне - рятував домовласників від необхідності платити штраф. Зараз в Парламенті проходить розгляд законопроекту про продовження терміну такої «амністії» до кінця цього року. Однак до листопада він ще не прийнятий навіть у першому читанні.

 

Найчастіше власники нерухомості проходять процедуру реєстрації майна на завершальних етапах будівництва
Найчастіше власники нерухомості проходять процедуру реєстрації майна на завершальних етапах будівництва. Так що тепер доведеться діяти, виходячи зі стандартних можливостей. На сьогоднішній день існують два способи легалізації самочинного будівництва:
  • загальний порядок з видачею свідоцтва про право власності;
  • судовий метод з отриманням рішення суду про визнання права власності.

При цьому слід розуміти, що і в тому, і в іншому випадках фактично йдеться про виготовлення документів на об'єкт, який побудований незаконно. За це передбачена адміністративна відповідальність ( ст. 96 Кодексу про адміністративні правопорушення ) у вигляді штрафу в розмірі від 250 до 350 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто від 4250 до 5950 грн).

Судовий підхід

Починаючи з 2004 року (тобто з моменту вступу в силу оновленого ЦКУ) популярність вирішення проблеми самобуду через суд значно зросла. Адже в п. 5 ст. 376 ЦКУ зазначено, що на вимогу власника або користувача земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на самовільно зведенек нерухоме майно, якщо це будівництво жодним чином не порушує права інших осіб. При цьому спосіб відрізняється порівняно простою процедурою і значно більш скороченими термінами його реалізації.

Для старту процесу самовільний забудовник подає в суд загальної юрисдикції за місцем знаходження об'єкта нерухомості позов про визнання права власності. Разом з позовом до судової інстанції надають:

  • документ, що підтверджує право власності або користування земельною ділянкою;
  • технічний паспорт на об'єкт;
  • документи, що підтверджують факт будівництва;
  • будь-які докази про відсутність порушень прав третіх осіб. Це можуть бути листи і розписки сусідів або довідки від місцевих органів влади.

Відповідачем у позові має виступати місцева рада або державна адміністрація. Залучення в якості відповідачів інших осіб або органів може спричинити за собою відмову в розгляді позову або затягування вирішення питання через необхідність заміни відповідача. В результаті можна отримати рішення суду про визнання права власності на об'єкт нерухомості . Після цього потрібно звернутися до місцевого управління ДАБК для реєстрації декларації про введення об'єкта в експлуатацію і отримати в реєстраційній службі витяг з Державного реєстру прав.

Щоб продати ділянку, незареєстровані будови потрібно оформити
Щоб продати ділянку, незареєстровані будови потрібно оформити

Узаконення прибудов

Багато домовласники вважають, що на власній земельній ділянці можуть на свій розсуд виконувати будь-які прибудови до житлового будинку (балкони, тераси і т.п.) або зводити господарські будівлі (гараж, склад і т.п.). Думка ця помилкова. Справа в тому, що жити на такій ділянці можна без проблем. А ось при бажанні продати, подарувати або передати його у спадок починаються складності. Так що краще перед початком будівництва окремих об'єктів подати в місцеву адміністрацію заяву і отримати розпорядження про розміщення (наприклад, гаража). Для реєстрації прибудов до будівлі треба отримати містобудівні умови і обмеження в місцевому управлінні департаменті архітектури та містобудування, потім розробити проект, внести зміни в технічний паспорт і зареєструвати оновлену декларацію про готовність об'єкта до експлуатації. Якщо не робити цього, то потім доведеться пройти весь перелік процедур з узаконення самовільного будівництва.

Можлива відповідальність

При відсутності доброї волі забудовника на приведення документації на будинок у відповідність нормам законодавства співробітники ДАБК при виявленні порушень можуть накласти припис про виплату штрафу. Він становить від 350 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5950-6800 грн).

Крім того, в п. 1 ст. 197 Кримінального кодексу України передбачена додаткова відповідальність за самовільне будівництво будівель на самовільно зайнятій земельній ділянці. За це в судовому порядку можуть накладати штраф в розмірі від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100-6800 грн) або обмеження волі на строк до 3-х років.

Якщо в ході перевірки ДАБК буде виявлено, що самовільне будівництво спричинило за собою порушення законних прав інших осіб, то власник об'єкта отримує припис усунути ці порушення та привести нерухомість у відповідність до вимог законодавства. У разі невиконання припису у встановлені в ньому терміни орган ДАБК подає в суд позов про знесення самовільно збудованого об'єкта і компенсації відповідачем витрат, пов'язаних зі знесенням.

Зміна цільового призначення

Реконструкція та перепланування комерційної нерухомості для використання в якості житла досить поширена на сьогоднішній день. Але якщо переведення приміщення з житлового в нежитлове законодавчо передбачений, то в протилежному напрямку такий порядок зовсім не існує. Щоб оформити об'єкт в якості житлового потрібно домагатися оформлення спеціального нормативно-правового акта і затвердження його в органах місцевого самоврядування. У зв'язку з цим чимало власників воліють використовувати будови для своїх потреб без правильно оформлених документів. Особливо в тих випадках, коли до об'єкта підведені всі необхідні комунікації. Однак в разі виявлення порушень в наявній документації та невідповідності її реальному стану справ власник будівлі буде притягнутий до адміністративної відповідальності, що найчастіше тягне за собою виплату значного штрафу. Так що найбільш розумне рішення - спочатку пройти шлях оформлення документів належним способом, а вже потім виконувати роботи по зміні цільового призначення.

Джерело
Новоград-Волинський суд Самовільнебудівництво
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Суспільство
Щодо стану захворюваності на коронавірус в Новоград-Волинській міській ОТГ на 04 серпня 2020 року повідомив Любомир Дутчак - начальник відділу з питань охорони здоров’я та медичного забезпечення міської ради. За минулу добу нових випадків захворювання на коронавірусну інфекцію в Новоград-Волинській міській ОТГ не зареєстровано. Однак, до інфекційного відділення КНП «Новоград-Волинське міськрай ТМО» поступили житель району 1960 р.н. та жителька Ємільчинсько...
Суспільство
Проблема так званої подвійної оренди землі є доволі цікавим явищем у діяльності як сільськогосподарських підприємств, так і органів юстиції, до числа функцій яких належить реєстрація прав оренди в державних реєстрах. Варто зазначити, що ринку землі в Україні поки що немає (якщо, звичайно, під словом «земля» розуміти лише ту землю, цільове призначення якої полягає в товарному сільськогосподарському виробництві), зате є ринок оренди землі, конкуренція на яко...
Суспільство
У місті Новограді-Волинському в мікрорайоні "Морське" можливі перебої з водопостачанням.  Про це повідомляє адміністрація КП НВМР "ВУВКГ".  У зв'язку з профілактичними роботами на підвищувальній насосній станції (ПНС) по вулиці Ушакова, 05.08.2020 року з 9:00 до 17:00 години водопостачання буде подаватися з пониженим тиском. Просимо поставитись із розумінням до тимчасових незручностей!" - йдеться в повдомлені.
Суспільство
Запрошуємо жителів Новоград-Волинщини долучитися до ініціативи "Мій телефонний друг", всеукраїнського проєкту дружньої підтримки та інформування людей, що опинилися на самоті. У відповідь на наслідки COVID-19 в Україні Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) та Українська Волонтерська Служба (УВС) запустили проєкт Мій телефонний друг, щоб підтримати людей, які опинилися на самоті. Волонтери проєкту, здебільшого молодь, телефонуватимуть самотнім людям літнього віку, людя...
Суспільство
На офіційному сайті Житомирської ОДА сьогодні о 8 годині ранку 2020 року було оприлюднено наступну інформацію:«На позачерговому засіданні Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій 31 липня було прийнято рішення про встановлення рівнів епідемічної небезпеки поширення COVID-19.  На виконання пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених п...
Пригоди
2 серпня 2020 року близько 11 години Служба порятунку «101» отримала повідомлення про загоряння копиці сіна в селищі Яблунець Ємільчинського району. Про це рятувальників сповістили власники копиці, побачивши з вікна оселі стовп диму. Рятувальники, які прибули до місця виклику за 15 хв, побачили, що за кілька метрів від осередку займання знаходяться хлів та житловий будинок. Через сильні пориви вітру вогонь міг перекинутись на них. Силами бійців ДСНС об 11:...
Пригоди
Дорожньо-транспортна пригода сталась близько 14 години 40 хвилин 2 серпня 2020 року поблизу села Майстрової Волі Новоград-Волинського району. Унаслідок перекидання автомобіля травм зазнали 6 людей, четверо з яких – діти, повідомляє відділ комунікації поліції Житомирської області. Попередньо встановлено, що водій автомобіля «Volkswagen В-3», 39-річний місцевий житель, рухаючись у напрямку міста Новограда-Волинського та здійснюючи обгін автомобіля «Opel Comb...
Суспільство
Щодо стану захворюваності на коронавірус в Новоград-Волинській міській ОТГ на 03 серпня 2020 року розповів Любомир Дутчак-начальник відділу з питань охорони здоров’я та медичного забезпечення міської ради. Протягом минулих вихідних у Новоград-Волинській міській ОТГ не зареєстровано нових випадків захворювання на коронавірусну інфекцію. Разом з тим, на стаціонарне лікування в інфекційне відділення КНП «Новоград-Волинське міськрай ТМО» з підозрою на COVID-19...
Екологія
Упродовж вихідних поліцейські продовжили роботу з виявлення незаконних порубок лісу. У результаті транспортні засоби з деревиною без належних документів були затримані в Ємільчинському та Пулинському районах. Відкрито кримінальні провадження. Про це повідомляє відділ комунікації поліції Житомирської області. Уночі 1 серпня поблизу с. Сімаківки Ємільчинського району інспектори сектору реагування місцевого відділення поліції зупинили автомобіль «Вольво» з на...