Опалення в розстрочку: ризики та перспективи

Уряд розробив документ, який дозволить українцям сплачувати влітку частину рахунку за послуги централізованого опалення, отримані в зимовий опалювальний період. Розробники вважають, що таке розстрочення знизить навантаження на гаманці громадян України.

Порядок надання розстрочки регулює постанова «Про зменшення фінансового навантаження на споживачів в оплаті за послуги централізованого опалення шляхом створення умов для отримання розстрочки на оплату за послугу централізованого опалення».

Згідно з документом, споживачі, які не можуть отримати житлові субсидії, зможуть оплачувати рахунки за опалення рівними частинами протягом року.

«Споживачі зможуть в опалювальний період оплачувати тільки 50% вартості спожитих послуг, решту - 50% рахунку - доплатити в літній період», - уточнює прес-служба кабміну.

Оплата за опалення розбивається на весь рік: половину споживач оплачує в опалювальний період, половину - в міжопалювальний. Для цього потрібно звернутися до свого постачальника тепла з відповідною заявою.

«Надання споживачам можливості зменшити тиск від нових тарифів - це крок назустріч і дуже важливий вчинок, з одного боку. З іншого боку, потрібна не підтримка в розстрочку, а комплексна державна програма, яка налаштовувала б на ефективне і енергозберігаюче споживання », - вважає Юрій Мироненко, член правління Інституту суспільно-економічних досліджень.

Зразок заяви кабмін оперативно розмістив на сайті урядового порталу.

Пояснень, як галузь уникне збільшення касових розривів, кредитного навантаження і за рахунок кого збалансують розрахунки, на сайті поки немає.

Розстрочка розрахована на споживачів, які не можуть отримувати субсидію. Якщо субсідіанти визначаються виходячи з рівня доходу, то платити за тепло за новою схемою зможе кожен, хто подасть заяву.

В яких випадках за опалення можна не платити?

Розраховувати і розподіляти 50% рахунку на рівні частини повинен постачальник послуги централізованого опалення. Після звернення споживача постачальник повинен вказати в квитанції дві додаткові графи:

- Графу із зазначенням оплати 50% від нарахованої плати за опалення протягом опалювального періоду;

- Графу розрахованої і розподіленої рівними частинами на кожний місяць міжопалювального періоду суми, що залишилася половини від рахунку за опалення.

Причина, чому кабмін ініціював новий формат оплати рахунків за опалення простий, - в травні ціна газу для населення і ТКЕ зросла.

Торік влітку газ обходився в 7200 грн за 1 тис. Куб. м, а в опалювальний період 1200 куб.м діставалося споживачам з індивідуальним опаленням за ціною 3,6 грн за куб. м. ТКЕ купували газ у НАК по 3000 грн за 1 тис. куб. м.

З приходом нового уряду навесні 2016 року встановили єдину ціну на весь рік - 6800 грн за 1 тис. Куб. м. Так що наші літні платіжки за газ виявилися навіть нижче, ніж в минулому році.

Але йде, напевно, перша зима, коли велика частина українців будуть платити за газ По 6800 грн за 1 тис. Куб. м. Підвищилася ціна і для ТКЕ: без податків і транспортування до 4942 грн за тис. грн. А значить - витрати на комуналку серйозно виростуть. Цей момент вже використовується політичними опонентами уряду.

Завдяки підвищенню ціни на газ для населення і ТКЕ уряду вдалося уникнути дотування «Нафтогазу», але натомість спочатку ввели субсидії (близько 6 млн прямих одержувачів на 1 травня 2016 року, потенційне зростання до 9,5 млн в новому опалювальному сезоні), а тепер ще і розстрочку.

Як зазначає Мироненко, витрати держави на виплату субсидій для вразливих категорій населення складуть 4-6% від загального обсягу витрат бюджету. Тоді як дотації «Нафтогазу» на компенсацію в тарифах до 2015 року становили 28% обсягу державних витрат.

«Але при цьому українці отримали такі тарифи, що прибуток «Нафтогазу» за перше півріччя досяг 26 млрд грн, а у населення залишається всього два шляхи їх оплати: субсидія і безвідсоткова 12-місячна розстрочка. Тобто, пропонується за рахунок прибутків «Нафтогазу» і «безгрошових» теплокомуненерго кредитувати населення», - робить висновок експерт.

Втім, велика частина прибутку «Нафтогазу» (18 млрд грн) в першому півріччі 2016 року згенерував транзит російського газу. А за словами голови правління НАКу Андрія Коболєва, в 2016 році прибуток прогнозується на рівні 16-18 млрд грн «через необхідність компенсувати збитки, які компанія понесла в минулі періоди».

А ось «безгрошовість» ТКЕ - проблема реальна. Вони заборгували «Нафтогазу» понад 22 млрд грн за спожитий в 2013-2015 роках газ. За словами Мироненко, борги ТКЕ і пішли за ними штрафні санкції виникли через те, що держава не передбачила виплати за різницею в тарифах за спожитий газ.

104 компанії розраховуються з НАКом в спецрежим: їхні рахунки заарештовані Державною виконавчою службою, а кошти, які надходять від споживачів, автоматично перераховують НАКу в рахунок сплати боргів.

Така практика призвела до того, що ТКЕ практично позбулися оборотних коштів.

«Держава дбатиме про теплокомунальні підприємства, а саме про збалансування різниці між оплатою послуг споживачами і оплатою за природний газ, а також про те, щоб НАК «Нафтогаз України» не виставляв їм ніяких штрафів у зв'язку з прийнятим рішенням», - запевняють в кабміні.

Хто подбає про «Нафтогаз», який змушений залучати кредити на закупівлю газу, поки не ясно. Компанію ще не ознайомили з механізмом розстрочки оплати за природний газ для теплокомуненерго і облгазів, повідомляє головний комерційний директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко.

Комунальні послуги дозволять оплачувати в розстрочку

«Дане рішення для мене особисто було сюрпризом. Мені також цікаво, який механізм цього рішення - на нас повинні будуть покласти спеціальні зобов'язання продавати газ в розстрочку? »- Дивується Вітренко.

Він здивований, що рішення кабміну очевидно не обговорювалося з секретаріатом енергетичного співтовариства (на відміну від спецобовязків на поставку газу на Одеський припортовий завод).

«За нашим законом, такі рішення повинні бути хоча б проконсультовані з секретаріатом. Мені здається, секретаріат не брав участі в консультаціях з цього приводу », - сказав Вітренко.

Питання, яким чином НАК повинен балансувати в закупівлях газу, також залишається для нього відкритим.

«Я в «Нафтогазі» відповідаю за закупівлю газу та відверто скажу, що не зможу домовитися про розстрочку з європейськими постачальниками газу. З іншого боку, є кредит Світового банку, є можливість розстрочити виплати держбанкам, які ми повинні робити. Але як саме це буде збалансовуватися, ми поки не знаємо », - уточнив Вітренко.

За словами глави «Нафтогазу» Андрія Коболєва, кредит від Світового банку доведеться використовувати в тому числі на покриття касових розривів через відстрочку платежів споживачів і ТКЕ.

Постанова кабміну стосується тільки опалення, але з іншого боку, зростання ціни на газ і електроенергію призвело до подорожчання комунальних послуг. Чому уряд настільки вибірковий?

Мироненко відзначає ще один пробіл в логіці міністрів - як теплокомуненерго будуть кредитувати населення, якщо вони самі не мають оборотних коштів? Це питання можуть вирішити парламент і президент - прийнявши закон про реструктуризацію боргів ТКЕ і водоканалів на наступні 5 років.

Експерт побоюється, що «турбота» держави може повернути в галузь чергове ручне управління, і про ринок можна буде забути.

«Варто було б спочатку розробити механізм відстрочки оплати житлово-комунальних послуг, провести переговори з постачальниками послуг, розробити прозору покрокову процедуру отримання і погашення розстрочки», - описує Мироненко план, якого, схоже, уряд не дотримувався.

Поки ініціатива кабміну виглядає як примус ТКЕ і НАК безпроцентно кредитувати споживачів. І якщо кабмін може змусити «Нафтогаз» не виставляти штрафи за затримку платежів ТКЕ, то змусити кредиторів НАКу не вимагати виплати кредитів або постачальників газу не вимагати оплати не зможе навіть прем'єр.

Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Суспільство
28 травня для 10-ї державної пожежно-рятувальної частини м. Новоград-Волинський керівництво ДП «Новоград-Волинське державне лісове та мисливське господарство» передало подарунок. Під час ранкового розводу тамтешнім рятувальникам було вручено переносну бензинову мотопомпу «Sadko». Такий необхідний подарунок було надано вогнеборцям для ще ефективнішої ліквідації пожеж в екосистемах. Цьогорічний квітень був особливо напруженим для вогнеборців північної Україн...
Суспільство
З 28 травня особи віком від 14 до 18 років можуть одночасно отримати паспорт громадянина України та ідентифікаційний код.   Зробити це можна у територіальних підрозділах Державної міграційної служби, центрах надання адміністративних послуг та відділах обслуговування громадян «Паспортний сервіс» ДП «Документ».   Послуга ID-14 значно спростить життя підліткам та їх батькам, адже раніше потрібно було двічі збирати документи, приходити і до підрозділу Державно...
Суспільство
Для охорони та збереження цього виду, занесенего, до слова, до Червоної книги України, в Городницькому лісгоспі створено ботанічний заказник загальнодержавного значення «Городницький». Там на площі понад 350 гектарів ця рослина майже повсюдно утворює суцільні зарості. Відтак цієї пори ліси  потопають в яскраво-жовтому вогнищі, а повітря наповнене солодким запаморочливим ароматом. Місцеві жителі майже зневажливо називають цей кущ "дряпоштаном". Про це повід...
Суспільство
Нова умова виділення Україні кредитного траншу від Міжнародного валютного фонду – це підвищення комунальних тарифів для населення. «Вже з 1 липня тариф на водовідведення зросте приблизно на 25%, а підвищення тарифу на воду - це майже завжди підвищення тарифу на електроенергію. Вони пов'язані: 70% тарифу на воду - це електроенергія. З 1 липня нас чекає й зростання тарифів на світло. Населення більше не платитиме пільгові до 100 кВт-год по 90 копійок, а тіль...
Суспільство
Щодо стану захворюваності на коронавірус в Новоград-Волинській міській ОТГ (28.05.2020) Станом на 9:00 год. 28 травня отримано результати 14-ти попередньо відібраних проб ПЛР-досліджень. Усі – негативні. На стаціонарне лікування переведено з амбулаторного 63-річного хворого на коронавірус жителя району. З інфекційного відділення міськрай ТМО виписано жительку Баранівського району. Таким чином, наразі на стаціонарному лікуванні перебуває 2 хворих. Нагадуємо...
Суспільство
В цей день Господь чує всі прохання, тому варто молитися просячи те, що життєво необхідно. Повна назва свята Вознесіння Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа. На 40 день після воскресіння Ісус Христос востаннє явився своїм апостолам на Оливній горі і вознісся на небо, до Отця Небесного, пообіцявши своїм учням швидке послання на Землю Духа Святого. Вознесіння – одне з найбільших християнських свят, дата якого змінюється щороку – вона залежить від дня свя...
Екологія
По 30 тисяч штук саджанців сосни звичайної передають лісгоспам Овруччини Житомирський та Новоград-Волинський держлісгоспи, повідомляє прес-служба Житомирського ОУЛМГ. - Така допомога від колег є дуже доречною, - зауважує перший заступник начальника Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства Роман Ільїн. - Адже лісогосподарські підприємства, котрі постаждали від великих лісових пожеж у квітні цього року, намагаються використати...
Пригоди
25-го травня 2020 року, сталася дорожньо-транспортна пригода на автодорозі Київ-Чоп поблизу села Улашанівка. За інформацією Пулинського районного сектору управління ДСНС України в Житомирській області, керманич ВАЗівки не впорався з керуванням і влетів у колесовідбійник, металева конструкція якого наскрізь прошила транспортний засіб. У повідомлені вказано, що сам водій автівки отримав лише подряпини на ногах та руках. "Житель Глибочиці "народився в сорочці...
Спорт
У штаб-квартирі Новоград-Волинської районної федерації футболу, 26 травня, за участі уповноважених представників футбольних клубів, під головуванням керівника районної федерації футболу – Василя Гордійчука відбулося жеребкування чвертьфінальних пар малого кубку “Весна надій 2020” та кубку “Весна надій 2020” Матчі відбудуться 31 травня. 1/4 фіналу кубку “Весна надій 2020” ФК Авангард (с.Горбаша)-ФК Смолка (м. Новоград–Волинський) ФК Ветеран (м. Новоград–Вол...