Опалення в розстрочку: ризики та перспективи

Уряд розробив документ, який дозволить українцям сплачувати влітку частину рахунку за послуги централізованого опалення, отримані в зимовий опалювальний період. Розробники вважають, що таке розстрочення знизить навантаження на гаманці громадян України.

Порядок надання розстрочки регулює постанова «Про зменшення фінансового навантаження на споживачів в оплаті за послуги централізованого опалення шляхом створення умов для отримання розстрочки на оплату за послугу централізованого опалення».

Згідно з документом, споживачі, які не можуть отримати житлові субсидії, зможуть оплачувати рахунки за опалення рівними частинами протягом року.

«Споживачі зможуть в опалювальний період оплачувати тільки 50% вартості спожитих послуг, решту - 50% рахунку - доплатити в літній період», - уточнює прес-служба кабміну.

Оплата за опалення розбивається на весь рік: половину споживач оплачує в опалювальний період, половину - в міжопалювальний. Для цього потрібно звернутися до свого постачальника тепла з відповідною заявою.

«Надання споживачам можливості зменшити тиск від нових тарифів - це крок назустріч і дуже важливий вчинок, з одного боку. З іншого боку, потрібна не підтримка в розстрочку, а комплексна державна програма, яка налаштовувала б на ефективне і енергозберігаюче споживання », - вважає Юрій Мироненко, член правління Інституту суспільно-економічних досліджень.

Зразок заяви кабмін оперативно розмістив на сайті урядового порталу.

Пояснень, як галузь уникне збільшення касових розривів, кредитного навантаження і за рахунок кого збалансують розрахунки, на сайті поки немає.

Розстрочка розрахована на споживачів, які не можуть отримувати субсидію. Якщо субсідіанти визначаються виходячи з рівня доходу, то платити за тепло за новою схемою зможе кожен, хто подасть заяву.

В яких випадках за опалення можна не платити?

Розраховувати і розподіляти 50% рахунку на рівні частини повинен постачальник послуги централізованого опалення. Після звернення споживача постачальник повинен вказати в квитанції дві додаткові графи:

- Графу із зазначенням оплати 50% від нарахованої плати за опалення протягом опалювального періоду;

- Графу розрахованої і розподіленої рівними частинами на кожний місяць міжопалювального періоду суми, що залишилася половини від рахунку за опалення.

Причина, чому кабмін ініціював новий формат оплати рахунків за опалення простий, - в травні ціна газу для населення і ТКЕ зросла.

Торік влітку газ обходився в 7200 грн за 1 тис. Куб. м, а в опалювальний період 1200 куб.м діставалося споживачам з індивідуальним опаленням за ціною 3,6 грн за куб. м. ТКЕ купували газ у НАК по 3000 грн за 1 тис. куб. м.

З приходом нового уряду навесні 2016 року встановили єдину ціну на весь рік - 6800 грн за 1 тис. Куб. м. Так що наші літні платіжки за газ виявилися навіть нижче, ніж в минулому році.

Але йде, напевно, перша зима, коли велика частина українців будуть платити за газ По 6800 грн за 1 тис. Куб. м. Підвищилася ціна і для ТКЕ: без податків і транспортування до 4942 грн за тис. грн. А значить - витрати на комуналку серйозно виростуть. Цей момент вже використовується політичними опонентами уряду.

Завдяки підвищенню ціни на газ для населення і ТКЕ уряду вдалося уникнути дотування «Нафтогазу», але натомість спочатку ввели субсидії (близько 6 млн прямих одержувачів на 1 травня 2016 року, потенційне зростання до 9,5 млн в новому опалювальному сезоні), а тепер ще і розстрочку.

Як зазначає Мироненко, витрати держави на виплату субсидій для вразливих категорій населення складуть 4-6% від загального обсягу витрат бюджету. Тоді як дотації «Нафтогазу» на компенсацію в тарифах до 2015 року становили 28% обсягу державних витрат.

«Але при цьому українці отримали такі тарифи, що прибуток «Нафтогазу» за перше півріччя досяг 26 млрд грн, а у населення залишається всього два шляхи їх оплати: субсидія і безвідсоткова 12-місячна розстрочка. Тобто, пропонується за рахунок прибутків «Нафтогазу» і «безгрошових» теплокомуненерго кредитувати населення», - робить висновок експерт.

Втім, велика частина прибутку «Нафтогазу» (18 млрд грн) в першому півріччі 2016 року згенерував транзит російського газу. А за словами голови правління НАКу Андрія Коболєва, в 2016 році прибуток прогнозується на рівні 16-18 млрд грн «через необхідність компенсувати збитки, які компанія понесла в минулі періоди».

А ось «безгрошовість» ТКЕ - проблема реальна. Вони заборгували «Нафтогазу» понад 22 млрд грн за спожитий в 2013-2015 роках газ. За словами Мироненко, борги ТКЕ і пішли за ними штрафні санкції виникли через те, що держава не передбачила виплати за різницею в тарифах за спожитий газ.

104 компанії розраховуються з НАКом в спецрежим: їхні рахунки заарештовані Державною виконавчою службою, а кошти, які надходять від споживачів, автоматично перераховують НАКу в рахунок сплати боргів.

Така практика призвела до того, що ТКЕ практично позбулися оборотних коштів.

«Держава дбатиме про теплокомунальні підприємства, а саме про збалансування різниці між оплатою послуг споживачами і оплатою за природний газ, а також про те, щоб НАК «Нафтогаз України» не виставляв їм ніяких штрафів у зв'язку з прийнятим рішенням», - запевняють в кабміні.

Хто подбає про «Нафтогаз», який змушений залучати кредити на закупівлю газу, поки не ясно. Компанію ще не ознайомили з механізмом розстрочки оплати за природний газ для теплокомуненерго і облгазів, повідомляє головний комерційний директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко.

Комунальні послуги дозволять оплачувати в розстрочку

«Дане рішення для мене особисто було сюрпризом. Мені також цікаво, який механізм цього рішення - на нас повинні будуть покласти спеціальні зобов'язання продавати газ в розстрочку? »- Дивується Вітренко.

Він здивований, що рішення кабміну очевидно не обговорювалося з секретаріатом енергетичного співтовариства (на відміну від спецобовязків на поставку газу на Одеський припортовий завод).

«За нашим законом, такі рішення повинні бути хоча б проконсультовані з секретаріатом. Мені здається, секретаріат не брав участі в консультаціях з цього приводу », - сказав Вітренко.

Питання, яким чином НАК повинен балансувати в закупівлях газу, також залишається для нього відкритим.

«Я в «Нафтогазі» відповідаю за закупівлю газу та відверто скажу, що не зможу домовитися про розстрочку з європейськими постачальниками газу. З іншого боку, є кредит Світового банку, є можливість розстрочити виплати держбанкам, які ми повинні робити. Але як саме це буде збалансовуватися, ми поки не знаємо », - уточнив Вітренко.

За словами глави «Нафтогазу» Андрія Коболєва, кредит від Світового банку доведеться використовувати в тому числі на покриття касових розривів через відстрочку платежів споживачів і ТКЕ.

Постанова кабміну стосується тільки опалення, але з іншого боку, зростання ціни на газ і електроенергію призвело до подорожчання комунальних послуг. Чому уряд настільки вибірковий?

Мироненко відзначає ще один пробіл в логіці міністрів - як теплокомуненерго будуть кредитувати населення, якщо вони самі не мають оборотних коштів? Це питання можуть вирішити парламент і президент - прийнявши закон про реструктуризацію боргів ТКЕ і водоканалів на наступні 5 років.

Експерт побоюється, що «турбота» держави може повернути в галузь чергове ручне управління, і про ринок можна буде забути.

«Варто було б спочатку розробити механізм відстрочки оплати житлово-комунальних послуг, провести переговори з постачальниками послуг, розробити прозору покрокову процедуру отримання і погашення розстрочки», - описує Мироненко план, якого, схоже, уряд не дотримувався.

Поки ініціатива кабміну виглядає як примус ТКЕ і НАК безпроцентно кредитувати споживачів. І якщо кабмін може змусити «Нафтогаз» не виставляти штрафи за затримку платежів ТКЕ, то змусити кредиторів НАКу не вимагати виплати кредитів або постачальників газу не вимагати оплати не зможе навіть прем'єр.

Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Суспільство
Продовжується спільна робота працівників служби у справах дітей з інспекторами ювенальної превенції Новоград-Волинського ВП ГУНП та представниками ДСНС щодо недопущення та попередження нещасних випадків на водоймах серед неповнолітніх, профілактики вживання спиртних та тютюнових виробів, попередження бездоглядності, створення безпечного середовища для дітей. 04.08.2020 року проведено спільний рейд на березі річки Случ, де під час літньої спеки відпочивають...
Суспільство
На сьогодні Національна служба здоров'я України законтрактувала 1084 заклади на надання медичної допомоги пацієнтам в стаціонарних умовах. З них: 1049 закладів – без проведення хірургічних операцій; 843 заклади – на здійснення хірургічних операцій в стаціонарних умовах.  Про це НСЗУ інформує на своїй сторінці у фейсбук. За надання стаціонарної допомоги пацієнтам в квітні-липні цими закладами НСЗУ вже виплатила їм 10 млрд грн. В безоплатний пакет з надання...
Суспільство
30-та окрема механізована бригада імені князя Костянтина Острозького (30 ОМБр, в/ч А0409, пп В2731) отримала мобільні комплекси спостереження, про це повідомляє пресслужба бригади. Мобільний комплекс спостереження дозволяє ефективно та безпечно спостерігати вздовж лінії зіткнення з противником. Він дає можливість за декілька хвилин розгорнути систему спостереження, де є ризик снайперського вогню. Даний комплекс допомагає бійцю спостерігати за ворогом через...
Суспільство
Новоград-Волинська ОТГ - на 28 місці в загальноукраїнському рейтингу інституційної спроможності і сталого розвитку малих та середніх громад України. Про це повідомляє Регіональний центр економічних досліджень та підтримки бізнесу. За результатами наданої інформації, Фондом "Регіональний центр економічних досліджень та підтримки бізнесу", сформовано черговий рейтинг інституційної спроможності і сталого розвитку малих та середніх громад України. Публікуємо р...
Суспільство
Щодо стану захворюваності на коронавірус в Новоград-Волинській міській ОТГ на 04 серпня 2020 року повідомив Любомир Дутчак - начальник відділу з питань охорони здоров’я та медичного забезпечення міської ради. За минулу добу нових випадків захворювання на коронавірусну інфекцію в Новоград-Волинській міській ОТГ не зареєстровано. Однак, до інфекційного відділення КНП «Новоград-Волинське міськрай ТМО» поступили житель району 1960 р.н. та жителька Ємільчинсько...
Суспільство
Проблема так званої подвійної оренди землі є доволі цікавим явищем у діяльності як сільськогосподарських підприємств, так і органів юстиції, до числа функцій яких належить реєстрація прав оренди в державних реєстрах. Варто зазначити, що ринку землі в Україні поки що немає (якщо, звичайно, під словом «земля» розуміти лише ту землю, цільове призначення якої полягає в товарному сільськогосподарському виробництві), зате є ринок оренди землі, конкуренція на яко...
Суспільство
У місті Новограді-Волинському в мікрорайоні "Морське" можливі перебої з водопостачанням.  Про це повідомляє адміністрація КП НВМР "ВУВКГ".  У зв'язку з профілактичними роботами на підвищувальній насосній станції (ПНС) по вулиці Ушакова, 05.08.2020 року з 9:00 до 17:00 години водопостачання буде подаватися з пониженим тиском. Просимо поставитись із розумінням до тимчасових незручностей!" - йдеться в повдомлені.
Суспільство
Запрошуємо жителів Новоград-Волинщини долучитися до ініціативи "Мій телефонний друг", всеукраїнського проєкту дружньої підтримки та інформування людей, що опинилися на самоті. У відповідь на наслідки COVID-19 в Україні Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) та Українська Волонтерська Служба (УВС) запустили проєкт Мій телефонний друг, щоб підтримати людей, які опинилися на самоті. Волонтери проєкту, здебільшого молодь, телефонуватимуть самотнім людям літнього віку, людя...
Суспільство
На офіційному сайті Житомирської ОДА сьогодні о 8 годині ранку 2020 року було оприлюднено наступну інформацію:«На позачерговому засіданні Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій 31 липня було прийнято рішення про встановлення рівнів епідемічної небезпеки поширення COVID-19.  На виконання пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених п...