• Головна
  • "Лісорубам" на замітку: За незаконну вирубку лісів будуть позбавляти волі
20:17, 25 жовтня 2016 р.

"Лісорубам" на замітку: За незаконну вирубку лісів будуть позбавляти волі

Народні депутати можуть внести зміни в Кримінальний кодекс України. За незаконну вирубку лісів буде неможливо «відплатитися» штрафом, а доведеться відбути у в'язниці термін до трьох років. Також планую ввести ряд обтяжуючих обставин, де термін обмеження свободи складе вже від трьох до п'яти років.

Так 8 вересня 2016 року у Верховній Раді був зареєстрований законопроект № 5098-1 «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо збільшення міри покарання за незаконну порубку лісу».

Ініціатором законопроекту виступив народний депутат Володимир Парасюк.

 

Зелені зони піддаються знищенню

Погіршення стану лісів в Україні сьогодні є однією з найбільших екологічних проблем. Крім цього, що в даний час Україна є великим експортером деревини в Європі, і в зелених зонах набули загрозливих масштабів дії браконьєрів, які проводять незаконні рубки дерев, і їх незаконний збут.

"Лісорубам" на замітку: За незаконну вирубку лісів будуть позбавляти волі, фото-1

Сучасний стан злочинності в сфері злочинів проти довкілля свідчить про те, що норми Кримінального кодексу України не здійснюють достатнього превентивного впливу на суспільство.

Звичайно, слід врахувати, що значні втрати спостерігаються і в лісових насадженнях в зоні АТО, проте не слід відкидати і фактор масштабних незаконних рубок на Закарпатті та в цілому по території України в регіонах з високим або середнім показником лісистості.

 

Статистичні дані втрат

За інформацією Державного агентства лісових ресурсів України, в 2015 році обсяг незаконних рубок в Україні склав 24 100 кубометрів. Незаконні рубки завдали Україні збитків на суму понад 85 млн грн., з яких відшкодовано лише 4 600 000 грн. Згідно з інформацією неурядових екологічних організацій, число незаконних рубок в реальності в десятки разів більше, оскільки дана цифра відображає лише ті рубки, які зафіксовані в лісгоспах, що належать державі.

"Лісорубам" на замітку: За незаконну вирубку лісів будуть позбавляти волі, фото-2

Згідно з даними Держмитслужби (до її ліквідації), щорічно з України вивозиться деревини на суму близько 272 млн дол. Проте, ця цифра теж може бути більше в кілька разів.

Також слід враховувати масштаби нелегального збуту деревини на внутрішньому чорному ринку. Загальна площа лісового фонду України становить 10 400 000 га, з яких вкриті лісовою рослинністю 9 600 000 га. Екологи стверджують, що за останні роки лісистість в Україні скоротилася як мінімум до 11%, тоді як Держлісагентство повідомляє, що вона становить 15,9%. У 2015 році працівниками державної лісової охорони виявлено 6565 випадків незаконних рубок.

"Лісорубам" на замітку: За незаконну вирубку лісів будуть позбавляти волі, фото-3

У той же час, згідно з офіційною статистикою Генеральної прокуратури України, в I кварталі 2015 року на території України було здійснено 450 злочинів, передбачених ст. 246 Кримінального кодексу України (незаконна порубка лісу).

За аналогічний період 2016 року були здійснені 853 незаконних порубок лісу. Даний аналіз свідчить про збільшення кількості зазначених злочинів майже в два рази.

 

Пора збільшувати санкції

Метою законопроекту є збільшення превентивного впливу на суспільство, для зменшення кількості незаконних рубок лісів, шляхом зміни санкції статті Кримінального кодексу України, що передбачає покарання за даний вид злочину, на більш суворий.

 

Головна мета - відповідне покарання

Ухвалення цього законопроекту, як зазначає автор, дозволить зменшити кількість злочинів проти довкілля, а саме незаконного вирубування лісу

"Лісорубам" на замітку: За незаконну вирубку лісів будуть позбавляти волі, фото-4

Так, згідно зі ст. 246 Кримінального кодексу в чинній редакції, незаконна порубка дерев і чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, що заподіяло істотну шкоду, а також вчинення таких дій у заповідниках або на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах, карається :

  • штрафом від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
  • арештом на строк до шести місяців;
  • обмеженням волі на строк до трьох років;
  • позбавленням волі на той самий строк.
"Лісорубам" на замітку: За незаконну вирубку лісів будуть позбавляти волі, фото-5

У запропонованому проекті видами покарання можуть бути тільки обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на той самий строк.

 

Обтяжуючі обставини

Крім цього, пропонується доповнити статтю ч. 2, яка передбачає відповідальність за незаконну порубку дерев і чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, що заподіяло істотну шкоду, а також вчинення таких дій у заповідниках або на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах, вчинена групою осіб або особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею або статтями 245, 247 цього Кодексу.

За вчинення вказаних дій передбачається покарання - позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#незаконнапорубкалісу #кримінальнийкодекс
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...