Дворазове підвищення мінімальної зарплати. 5 головних питань

1. Чи означає збільшення мінімальної зарплати зростання в два рази зарплати всіх бюджетників?

Ні. Не означає. Ставки бюджетників "танцюють" немає від мінімальної зарплати, а від мінімального тарифного розряду. Останній в 2017 році також планується підвищити, але не настільки значно - з 1180 гривень до 1600. Тобто, в 1,3 рази. І якщо підвищення мінімалки до 3200 гривень дійсно станеться, то виникне ситуація, при якій всі бюджетники, які повинні були за своєю тарифною сіткою отримувати менше як 3200 гривень, отримуватимуть рівно по 3200 гривень, а ті, хто отримують вище, відчують набагато меншу надбавку. Якщо, наприклад, санітар в лікарні отримує зараз 1500 гривень, то з 1 січня вона буде отримувати 3200. А лікар, який зараз отримує 3000 гривень, отримуватиме 3900.

Фактично повториться ситуація 2010 року, коли мінімальну зарплату також підвищили, а тарифний розряд залишили колишнім. І, в результаті, зарплати у бюджетників зрівнялися. Збільшення доходів відчули лише найнижче оплачувані співробітники. Зате влада тоді (також як і зараз) на цьому підвищенні добре пропіарилися. 

2. Чи означає збільшення мінімальної зарплати в 2 рази аналогічне зростання і по пенсіях?

Не факт. Поки ми маємо лише словесну обіцянку Гройсмана підняти мінімальну зарплату. Про пенсії він нічого не говорив. Розмір мінімальної пенсії прив'язаний до прожиткового мінімуму для непрацездатних, а не до мінімальної зарплати. І, швидше за все, ні про яке двократне зростання мінімальних пенсій мови йти не буде, враховуючи величезну діру в Пенсійному фонді. Максимум - про підвищення пенсій на 10%, яке прописано в варіанті бюджету, прийнятому в першому читанні.

3. Що буде відбуватися з зарплатами в приватному бізнесі?

У позабюджетній сфері зарплати всіх співробітників також повинні бути підняті до 3200 гривень мінімум. З точки зору держбюджету в цьому безумовний плюс, так як значна частина працівників, які нині офіційно отримують мінімальну зарплату або близько того - це люди, які отримують гроші в конвертах. І, відповідно, їм також повинні будуть змушені підняти зарплати до 3200 гривень, що призведе до зростання зборів прибуткового податку та ЄСВ.

Але це в теорії. А на практиці, бізнес вводить зарплати у тінь не від хорошого життя, а через те, що не може звести доходи з витратами (рентабельність в більшості галузей різко впала). Тому, якщо роботодавці будуть змушені більше заплатити податків через підвищення зарплати до 3200 гривень, вони спробують заощадити на чомусь іншому. Наприклад, звільнивши частину працівників або ж, що більш імовірно, перевівши працівників на повністю неофіційне працевлаштування. Тобто, підвищення "мінімалки" може обернутися зростанням безробіття.

4. Як підвищення мінімальної зарплати позначиться на субсидії?

Цікаве питання. Одним з можливих мотивів збільшення мінімальної зарплати є прагнення уряду заощадити на субсидії за рахунок скорочення числа людей, що підпадають під критерії для їх отримання. Тобто, люди отримають більшу зарплату, але при цьому більше заплатять і за комунальні послуги. І, за підсумком, реальний чистий дохід сім'ї може залишитися незмінною. 

"Тут зворотна залежність: чим вищий дохід, тим менше субсидія. Можливо, якась частина бюджетних витрат при підвищенні мінімальної зарплати компенсують саме за рахунок того, що паралельно зі збільшенням витрат на зарплату будуть зменшуватися витрати на субсидії", - припускає експерт Олександр Жолудь . 

5. Чи знайдуть гроші на підвищення в два рази мінімальної зарплати?

Безумовно похвально, що уряд вирішив згадати про те, що в останні два з половиною роки зарплати були фактично заморожені, на відміну від інфляції. Причому зростання цін було таким, що навіть обіцяне Гройсманом дворазове підвищення "мінімалки" є лише порівняно невеликою компенсацією за ті ж комунальні тарифи, які виросли з початку 2014 року в 5 і більше разів.

Однак, серед економістів уже йде дискусія - чи вистачить грошей на таке значне підвищення зарплат або ж доведеться включати друкарський верстат, що призведе до нового витка інфляції і до падіння гривні.

У багатьох взагалі є великий сумнів, що обіцянка Гройсмана буде виконаною і не залишиться лише красивою фразою, сказаної, щоб підбадьорити населення перед отриманням нових платіжок.

"Взагалі незрозуміло, як Кабмін планує це робити. Тому що на сьогоднішній момент грошей на підвищення зарплат в бюджеті немає. Навскидку на збільшення мінзарплати потрібно близько 160 млрд гривень - це величезна сума, - каже економіст Олександр Охріменко. - Крім того, ці гроші потечуть на споживчий ринок, що призведе до швидкого зростання цін ".

Правда, є і думка, що грошей теоретично може вистачити. По-перше, з точки зору уряду і бюджету в підвищенні мінімальної зарплати більше піару, ніж витрат. Далеко не всі бюджетники, як уже писалося вище, отримають таку надбавку. По-друге, все-таки таке-сяке зростання податкових надходжень буде. По-третє, певна економія виникне за рахунок зменшення числа одержувачів субсидій.

Інше питання, що в незалежності від того чи підвищать мінімалку в 2 рази чи ні, виконання дохідної частини бюджету на наступний рік (а її зростання запланований на 17%) і покриття його дефіциту викликає великі сумніви у експертів. І заява про підвищення мінімальної зарплати ці сумніви лише підсилюють.

З урахуванням чуток про припинення співпраці України і МВФ, зростає ймовірність вирішення цієї проблеми за рахунок масштабної емісії гривні з усіма витікаючими наслідками у вигляді зростання цін і курсу долара до гривні.

Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Суспільство
Продовжується спільна робота працівників служби у справах дітей з інспекторами ювенальної превенції Новоград-Волинського ВП ГУНП та представниками ДСНС щодо недопущення та попередження нещасних випадків на водоймах серед неповнолітніх, профілактики вживання спиртних та тютюнових виробів, попередження бездоглядності, створення безпечного середовища для дітей. 04.08.2020 року проведено спільний рейд на березі річки Случ, де під час літньої спеки відпочивають...
Суспільство
На сьогодні Національна служба здоров'я України законтрактувала 1084 заклади на надання медичної допомоги пацієнтам в стаціонарних умовах. З них: 1049 закладів – без проведення хірургічних операцій; 843 заклади – на здійснення хірургічних операцій в стаціонарних умовах.  Про це НСЗУ інформує на своїй сторінці у фейсбук. За надання стаціонарної допомоги пацієнтам в квітні-липні цими закладами НСЗУ вже виплатила їм 10 млрд грн. В безоплатний пакет з надання...
Суспільство
30-та окрема механізована бригада імені князя Костянтина Острозького (30 ОМБр, в/ч А0409, пп В2731) отримала мобільні комплекси спостереження, про це повідомляє пресслужба бригади. Мобільний комплекс спостереження дозволяє ефективно та безпечно спостерігати вздовж лінії зіткнення з противником. Він дає можливість за декілька хвилин розгорнути систему спостереження, де є ризик снайперського вогню. Даний комплекс допомагає бійцю спостерігати за ворогом через...
Суспільство
Новоград-Волинська ОТГ - на 28 місці в загальноукраїнському рейтингу інституційної спроможності і сталого розвитку малих та середніх громад України. Про це повідомляє Регіональний центр економічних досліджень та підтримки бізнесу. За результатами наданої інформації, Фондом "Регіональний центр економічних досліджень та підтримки бізнесу", сформовано черговий рейтинг інституційної спроможності і сталого розвитку малих та середніх громад України. Публікуємо р...
Суспільство
Щодо стану захворюваності на коронавірус в Новоград-Волинській міській ОТГ на 04 серпня 2020 року повідомив Любомир Дутчак - начальник відділу з питань охорони здоров’я та медичного забезпечення міської ради. За минулу добу нових випадків захворювання на коронавірусну інфекцію в Новоград-Волинській міській ОТГ не зареєстровано. Однак, до інфекційного відділення КНП «Новоград-Волинське міськрай ТМО» поступили житель району 1960 р.н. та жителька Ємільчинсько...
Суспільство
Проблема так званої подвійної оренди землі є доволі цікавим явищем у діяльності як сільськогосподарських підприємств, так і органів юстиції, до числа функцій яких належить реєстрація прав оренди в державних реєстрах. Варто зазначити, що ринку землі в Україні поки що немає (якщо, звичайно, під словом «земля» розуміти лише ту землю, цільове призначення якої полягає в товарному сільськогосподарському виробництві), зате є ринок оренди землі, конкуренція на яко...
Суспільство
У місті Новограді-Волинському в мікрорайоні "Морське" можливі перебої з водопостачанням.  Про це повідомляє адміністрація КП НВМР "ВУВКГ".  У зв'язку з профілактичними роботами на підвищувальній насосній станції (ПНС) по вулиці Ушакова, 05.08.2020 року з 9:00 до 17:00 години водопостачання буде подаватися з пониженим тиском. Просимо поставитись із розумінням до тимчасових незручностей!" - йдеться в повдомлені.
Суспільство
Запрошуємо жителів Новоград-Волинщини долучитися до ініціативи "Мій телефонний друг", всеукраїнського проєкту дружньої підтримки та інформування людей, що опинилися на самоті. У відповідь на наслідки COVID-19 в Україні Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) та Українська Волонтерська Служба (УВС) запустили проєкт Мій телефонний друг, щоб підтримати людей, які опинилися на самоті. Волонтери проєкту, здебільшого молодь, телефонуватимуть самотнім людям літнього віку, людя...
Суспільство
На офіційному сайті Житомирської ОДА сьогодні о 8 годині ранку 2020 року було оприлюднено наступну інформацію:«На позачерговому засіданні Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій 31 липня було прийнято рішення про встановлення рівнів епідемічної небезпеки поширення COVID-19.  На виконання пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених п...