• Головна
  • Банкіри: що буде з курсом долара на тижні
10:49, 16 січня 2017 р.

Банкіри: що буде з курсом долара на тижні

Другий тиждень січня закінчився рекордним стрибком курсу долара на міжбанку: 13 числа він піднявся відразу на 37 копійок, і зафіксувався в рамках 27,60-27,70 грн./$, повідомив UBR.ua начальник казначейства VTB Bank (Україна) Станіслав Верхградський.

Протягом дня безготівковий ринок виходив на психологічний максимум — 28 грн./$. Так що Нацбанку довелося з'явитися на торгах, щоб його відкотити.

"Відкривався ринок в рамках 27,26-27,36 грн./$, але незабаром котирування досягли 27,50-28,0 грн./$. З-за підвищеного попиту на валюту і обмеженого її пропозиції, Нацбанк ще до 11 годин оголосив про проведення аукціону з продажу долара загальним обсягом до $100 млн. В очікуванні його результатів, банки знизили свої котирування до 27,65-27,80 грн./$. Після оголошення результатів аукціону до обіду ринок тримався в рамках 27,65-27,75 грн./$", — деталізував UBR.ua директор департаменту казначейства Піреус Банку Ігор Якобчук.

Аукціон не задовольнив всіх бажаючих: Нацбанк продав $55,5 млн. із запитаних $82 млн. з курсом відсікання 27,6 грн./$.

Щоправда, цим чиновники сьогодні не обмежилися. Після проведення валютного аукціону для всіх банків, вони провели ще одну розпродажу валюти вже для вузького кола банків — 20 структур: список привілейованої двадцятки НБУ визначив і оприлюднив на початку 2017 р. Але на цей раз долар продавався по технології "найкращий курс" (RFQ).

По суті це той же аукціон: кожен з 20 банків може запропонувати Нацбанку курс, за яким він готовий купити у нього долар, а регулятор вибере кількох кращих з його точки зору, пропозицій, і безпосередньо продасть валюту. Так і з'ясується, хто виграє конкурс на "найкращий курс". Нацбанк не продає дрібні суми. Сума лота не може бути менше $1 млн.

"Новий механізм сьогодні випробовувався вперше. І, думаю, що в ньому брали участь ті, хто не зміг купити долар на першому аукціоні регулятора. Тоді вони скупились і попросили у нього долар з не дуже високим курсом (нижче курсу відсікання 27,6 грн./$), після чого їм дали другий шанс обзавестися валютою", — розповів UBR.ua начальник управління дилінгових операцій Райффайзен банку Аваль Юрій Гріненко.

До речі, учасники "найкращого курсу" у підсумку переплатили регулятору. Як до вечора повідомив Нацбанк, середній курс угод у цьому конкурсі склав 27,69 грн./$, у той час як середній курс першого валютного аукціону сьогодні становив 27,65 грн./$. З другого разу центробанк продав $10 млн., тобто всього за день — $65,5 млн.

Старі-нові фактори

Активність чиновників підтвердилися підсумковим звітом щодо торгів: 13 січня загальний обсяг доларових торгів на міжбанку виріс з вчорашніх $223,50 млн. до $301,22 млн. Найбільшу частину продажів забезпечив НБУ, решта — металургійні підприємства. Майже не продавали валюту агропідприємства. Вони продовжують підтримувати долар, оскільки у них вистачає гривні: в кінці грудня Мінфін провів велику виплату з ПДВ — 12,5 млрд. грн.

"У нинішньому стрибку курсу не варто недооцінювати спекулятивну складову. Експортери, запаслися гривнею і не поспішають продавати валютну виручку, очікуючи ще більш вигідних позицій для себе", — зазначив директор казначейства Банку Кредит Дніпро Олег Курінний.

"На міжбанківському ринку курс гривні негативний вплив чинить обмежена валютна пропозиція, пов'язана з сезонним зниженням ділової активності і з достатніми для поточних потреб запасами гривневої ліквідності на рахунках підприємств", — погодився з колегою Станіслав Верхградський.

Більше долара не буде

Ситуація не покращиться наступного тижня.

"Зараз йде активна купівля валюти під виплати дивідендів. Пропозиція валюти як і раніше залишається слабкою, і причин його збільшення поки ми не бачимо. Тому ринок налаштований до руху вгору. На наш погляд, без проведення істотних інтервенцій на міжбанку, утримати курс (без введення адміністративних обмежень) буде досить складно", — запевнив Верхградський.

Він чекає в понеділок старт банку в рамках 27,50-27,70 грн./$.

"На першому плані залишаються дії НБУ. Також вихідний понеділок у США може посилити ситуацію на міжбанку у вівторок", — зауважив Верхградський.

16 січня в Штатах будуть відзначати День Мартена Лютера Кінга, бо не будуть працювати американські банки, і не зайде валютна виручка, яку наші експортери мають продавати на міжбанку у вівторок (понеділок продається п'ятнична виручка).

Тим не менше, після того, як НБУ задіяв сьогодні новий вид продажу долара, банкіри повірили в його бажання тримати курс гривні.

"Швидше за все, регулятор буде виходити на торги і наступного тижня. Якщо ринку будуть потрібні великі суми, то ми, швидше за все, побачимо звичні валютні аукціони, а якщо менше — то може задіяти механізм "найкращого курсу". Він дозволяє діяти точково", — вважає Юрій Гріненко.

За його оцінкою, в понеділок міжбанківські торги почнуться в рамках 27,55-27,70 грн./$, а подальший рух котирувань буде залежати від політики експортерів і дій Нацбанку.

Олег Курінний спрогнозував на наступний тиждень курсові коливання в рамках 27,50-27,80 грн./$.

"Ми прогнозуємо що подібні курсові "гойдалки" можуть зберігатися і на наступному тижні. У найближчі дні масової активізації валютних надходжень ми не очікуємо. Тому підтримувати ринок на наступному тижні швидше за все доведеться регулятору валютними інтервенціями", — сказав він UBR.ua.

Що з готівкою

Новий курсовий рекорд 13 січня був зафіксований на готівковому ринку. В обмінниках з'явилися курси продажу долара на рівні 29,20 грн./$. Причому, виставляли їх не небанківські фінустанови, як зазвичай, а банки.

Фінансові компанії ставили більш щадні ціни на продаж валюти — 28,90-29,0 грн./$. Хоча люди і скаржилися на те, що небанківські обмінники часто відмовляли у фактичному продажі долара, і працювали лише на його купівлю. Вони пропонували охочим здати валюту більш привабливі курси, ніж банки — 28,50-28,70 грн./$ (банки викуповували в рамках 27,25-28,50 грн./$).

У той же час максимальні курси банки тримали лише вдень — поки міжбанк балансував біля позначки 28 грн./$. До вечора багато переглядали доларову готівку ціни у бік зниження. І стало з'являтися більш дешевих пропозицій на продаж — 28,85-28,95 грн./$.

Трохи відкотилися до вечора п'ятниці і валютні ціни в інтернеті (по приватним оголошенням): 28,71-28,93 грн./$ до 28,70-28,89 грн./$.

Банкіри заговорили про стабілізацію готівкових валютних цін. Вони розраховують, що за підтримки регулятором міжбанку і стабілізації безготівкового курсу, на наступному тижні зафіксуються та готівкові котирування долара.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Гривня #спекулянти #курс #валюта #Національнийбанк #стабільність #валютнийринок
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Останні новини
Оголошення
live comments feed...