• Головна
  • День в історії: 75 років тому відбувся "матч смерті"
10:37, 9 серпня 2017 р.

День в історії: 75 років тому відбувся "матч смерті"

День в історії: 75 років тому відбувся "матч смерті"

Рівно 75 років тому київська футбольна команда "Старт" зуміла перемогти німецьких окупантів у товариському поєдинку. Ця перемога дорого обійшлася майже всім київським футболістам, які брали участь в звітному матчі. 04141.com.ua не особливо симпатизує СРСР, але вирішив нагадати киянам, як усе було.

Матч проходив на стадіоні "Зеніт". Сам місцевий колектив офіційно був заявлений як "Команда хлібозаводу №1". Киянам протистояла команда "Флакельф", зібрана з представників артилерії і авіації.

Мало хто знає, що "матч смерті" був, по суті, спробою реваншу. Вперше команди вийшли на поле за три дні до того. 6 серпня кияни розгромили суперника з рахунком 5:1. У матчі-відповіді вони знову тріумфували, на цей раз - з рахунком 5:3. Звичайно, що радянська пропаганда не могла не змінити дані, заявивши про перемогу киян з рахунком 6:0, але факт залишається фактом: навіть при прямій загрозі життю спортсмени проявили мужність, просто знущаючись над опонентами.

Матчі з іншими іноземними командами

Ви ж не думали, що "Старт" встиг зіграти лише з "Флакельф", вірно? Перед фатальною перемогою кияни завдали ряд поразок іншим суперникам.

7 червня наш співвітчизники розгромили безіменну команду німецьких військових з рахунком 4: 1.

17 червня "Старт" потоптався по кістках гравців "PZS" - німці поступилися з рахунком 6: 0.

19 липня перед киянами не встояли угорці з "MSG Wal", які програли 5: 1.

26 липня угорці спробували взяти реванш. Вийшло тільки пропустити менше голів, результат все одно був на користь киян - 3:2.

Наслідки і радянська пропаганда

Один з учасників поєдинку, Макар Гончаренко, стверджував, що нашим спортсменам перед матчем ніхто не погрожував. Втім, залишається лише гадати, наскільки можна оцінювати об'єктивність його спостережень - факт залишається фактом, незабаром після поєдинку більшість київських футболістів були заарештовані. Офіційною причиною затримання була крадіжка хліба - дуже символічно, враховуючи, що спортсмени виступали під назвою "Команда хлібзаводу №1". Чотири з них завершили свій життєвий шлях достроково. Правда, їх розстріл був призначений як покарання за саботаж на все тому ж хлібозаводі.

Радянська пропаганда понівечила як результати виступів (див. вище), так і загальний фактаж. Наприклад, в СРСР обрали позицію, згідно з якою "Флакельф" був не простим збіговиськом німецьких солдатів, які вирішили пограти в футбол, а нереально крутий професійною командою, яку нібито прислали до Києва, щоб підняти бойовий дух нацистів.

Крім того, в 1962 році вийшов радянський фільм "Третій тайм", історична достовірність якого відповідає розповідям бабусь біля під'їзду. На щастя, незабаром пропагандисти знайшли інші інфоприводи і перестали перекручуватися над історією "матчу смерті".

Пам'ять футболістів вшанували трьома знаками.

Один з них розташований безпосередньо на стадіоні "Динамо". Меморіал оформлений у вигляді стели, на якій розмістили зображення футболістів. Пам'ятник виконаний з граніту. Стела була встановлена в 1971 році.

Десять років по тому (1981 рік - К.О.) схожий меморіал був відкритий на стадіоні "Зеніт", на той час перейменованому в "Старт". Там про "матч смерті" нагадує цілий скульптурний комплекс.

У 1999 році на ймовірне місце розстрілу футболістів було встановлено гранітний куб з м'ячем. Він знаходиться між вулицями Академіка Грекова і Щусєва .

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#футбол #матч #смерті
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...