• Головна
  • Командир танка з 30-ки: контужений - це знак якості
12:04, 11 листопада 2017 р.

Командир танка з 30-ки: контужений - це знак якості

Якщо любите каву, танки або хочете дізнатися рецепт подолання депресії, розроблений дуже крутим танкістом - обов'язково прочитайте це інтерв'ю.

Головний сержант взводу - командир танка Роман Маринов в складі 30-ї окремої механізованої бригади пройшов і анексію Криму, і одні з найгарячіших точок АТО. Після списання з армії - дуже позитивний бариста Veterano Coffee, який зумів розробити власний рецепт щодо подолання контузії і поверненню в мирне життя.

Він розповів про те, в чому головна складність повернення з війни, що спільного між професіями танкісти і барісти і пояснив, чому танки - це круто.

Командир танка з 30-ки: контужений - це знак якості, фото-1

Чому танки - це круто?

Тому що немає нічого крутіше, ніж танки! Це ж основна ударна сила і міць наших військ.

Зайдемо з іншого боку. Чому танкісти - це круто?

Танкісти - це окрема каста. Якщо з боку негативу дивитися, то це люди, які знають, що якщо вони помруть - то поховають навіть не ногу. Просто жменю попелу візьмуть, в урну закинуть, і не факт, що в цій жменю буде саме від тебе попіл. Або навпаки - тебе там близько не було, а тебе вже п'ять разів поховали. Коротше, танкіст - він і без танка танкіст.

У танку час йде по-іншому. Все уповільнено. Коли піхотинець біжить, йому здається що все швидко, він біжить - жух! - він впав, просвистіло, він встав, постріляв. У нас все повільно. Бачиш поле, де і свої, і чужі. Ми коли проти російських Т-72 буцалися, я зацінилив: хлопчина сидить в окопі, кулемет підняв собі перед носом, і сидить просто стволом вгору стріляє. Я тоді так розлютився - стрельнув поруч з ним з кулемета, щоб він зрозумів, що потрібно хоча б якусь оборону тримати.

Як Ви стали танкістом?

Випадково. Хотів поступити на юридичний, і мені сказали, що якщо відслужити в армії - то це буде хороший плюс. Пішов служити, мені сподобалася танкова справа, і так залишився на контракту в 30-ці. Прослужив 6 років і два місяці. Мені вистачило, награвся.

Командир танка з 30-ки: контужений - це знак якості, фото-2

Я так розумію, що з цих шести років два роки зовсім насичені вийшли. Ваша бригада бачила і Крим, і Саур-Могилу ...

Ми, виходить, відразу за 95-й приїхали в Крим, їх замінили на тому напрямку.

І як там було?

Холодно. І без їжі. До сих пір ненавиджу всі ці консервовані огірки-помідори. Тому що тоді ми крім них нічого не їли - їдальня тільки через три тижні після нас приїхала, виживали на консервах.

Після Криму ми поїхали в операцію під назвою "Рейд". Це, напевно, єдине, про що я можу сміливо розмовляти. Дебальцеве - ми там страждали, звичайно. А в 2014 році було все чітко і зрозуміло - там закріпилися сепар, і їх треба вибити.

Наступати цікавіше?

Ну, просто мужиком себе почуваєш! Ти ж нападаєш! А якщо просто сидиш, оборонятися - ну, таке.

Під Солнцево, де у нас була перевалочна база, нас перший раз обстріляли. Потім була Саур-Могила, де ми все швиденько взяли, але правда потім довелося відступити, щоб перечекати артпідготовку. Ми там ще прапор збивали російський. Потім Степанівку підхватили, Маринівку чистили. Потім вже в сторону Щастя рухалися постійно. Потім поїхали на пару тижнів в Новоград, потім відправили на Шірлан, потім - на Крим. Потім - на Донецький аеропорт, коли його вже залишили, нас відправили його назад забирати. Але не вийшло: заїхали на мінне поле, карти на нього не було - і операцію згорнули. Потім нас перенесли на Дебальцевський напрямок.

Командир танка з 30-ки: контужений - це знак якості, фото-3

Там теж було цікаво ...

Там був, як я називаю, "Китайський Новий рік на горизонті". Обстріли були весь час. На деяких постах інтервал між мінами - 3 секунди. Все це лупить в твоєму квадраті, стріляють прицільно по блокпосту.

Ось там ми і зустрілися з російською "72-й", популяли. У мене ще гармата не працювала, після першого пострілу обірвало на пастці троси, мене поранило, паралізувало півруки, не міг дістати ручну пастку, щоб підняти. Навідник був прикордонником, він про такі приколи не знав, довелося обходитися кулеметом. Але нічого, ми їх відмовтузили. Після того ще поїхали пораненого відвезли, відвезли на пост масло, розвідники ще попросили хату одну розвалити, де стояла техніка. І вже потім я поїхав на Комуну, район Дебальцеве.

Тоді як раз оголосили чергове перемир'я. І вийшло так, що перемир'я було всюди, крім Дебальцевого - всю артилерію звезли туди, щоб нас "провчити". Ми коли виходили, у мене на танку жодного цілого бака не залишилося, все повідривало.

Виходити складно було?

Складніше не було ніде. Я тоді перший раз в танку, коли треба було діяти, не міг нічого зробити - так багато пацанів було, що якби я стрельнув з будь-якого виду зброї, з будь-якого загинув би хтось зі своїх. Я тоді просто уперся головою в люк і магазини свої автоматні викидав, щоб пацани заряджалися, і їм було чим стріляти. Вилізти теж не міг, тому що на люку людини дваі сиділи, я його навіть піднімав з зусиллям.

Після Дебальцевого я виїхав в Артемівськ, де мене оглянув лікар, сказав, що я контужений. Але він нічого не зробив, і ближче до вечора мене закоротило. Так що мене просто відвезли в лікарню. Потім лікування, і списали через поранення.

Командир танка з 30-ки: контужений - це знак якості, фото-4

Повертатися після цього складно?

Складно, чесно. Я до сих пір не розумію цю планету, для мене це все важче. Сумно люди думають. Багато хто навіть не замислюються, що поруч якась біда. Люди ж поділяються на тих, кому все одно, і кому не все одно. Ось коли бачиш тих, кому все одно, - взагалі печалька настає. Але зате я впевнений, що діти зроблять цю країну.

Чому в дітей вірите?

Тому що частенько запрошують в школи. Бачу, як у дітей очі горять. Вони коли зустрічають бійців - для них це супергерої. Вони, звичайно, може, і помічають негативні вчинки військових, але більше вірять в героїв. У нас такого не було.

Таку історію розповім. Мій брат теж на контракті служив. Йому коли відпустку дали, він вирішив в нашу школу сходити. А у нас директор школи - сепар, щоб було зрозуміло. Директор почав на брата кричати, що ми, бандерівці, людей вбиваємо. Ось реально пощастило, що брат першим в школу зайшов, а не я. Брат просто старших поважає дуже, навіть якщо це - сильно негативні персонажі.

Командир танка з 30-ки: контужений - це знак якості, фото-5

Після госпіталю у військових, як мені здається, починається якесь відчуття непотрібності. Було таке?

Було. Втрачається місія. Коли був на війні, розумів, що є глобальна місія. У мене, як у танкіста, була велика відповідальність, і за тих людей, які йшли за мною, і за тих людей, які сиділи зі мною. Головним було нагнути сепара, та вивести тих людей, які прийшли зі мною. І, тьху-тьху, слава Богу, я всіх вивів. Це ось із серії "я - красень, всім чотири, а мені - п'ять". Хоча, два рази танчик у мене горів, але особистий склад не втратив. Ми в таких випадках дуже оперативно можемо працювати, кожен знає, що робити.

Я сильно загубився, поки мене лікували. У психіатрії само як лікують - баки забили антидепресантами, ходиш кульбабою, нікого не чіпаєш, але всередині срач твориться такий, який інколи навіть вимовити не можеш.

Командир танка з 30-ки: контужений - це знак якості, фото-6

У мене після контузії було відразу три ускладнення - я не бачив, не чув і не говорив. Мені сумно було зайвий раз ще раз все це переживати, так що, якщо давали якісь таблетки заспокійливі, я їх їв із задоволенням і думав, що наша медицина може все.

Ускладнення ж через стрес вилазять. Ідеш-ідеш, десь перенервував, хтось подзвонив, якась новина зовсім погана, і відразу - фух! - зір пропалов, стоїш і нічого не бачиш. Потім - оп! - світло включили, озирнувся і пішов далі.

Як це все пройшло?

Так воно, в принципі, і не пройшло. Я ось сім місяців не заїкався, поїхав на медкомісію, там зі мною поговорили як з собакою - і ось знову заїкаюся.

Командир танка з 30-ки: контужений - це знак якості, фото-7

Чому все найбільш цікаві співрозмовники з бійців не вважають себе якимись особливими?

Все якісь яскраві дії на війні пов'язані з великими жертвами. Про цей негатив зайвий раз згадувати не хочеться. Ті, хто воював, - кожен мовчить про своє.

Нагороди є?

Взагалі нічого. АТОшну медаль прошу чотири роки. Военком Деснянський мені дав значок "Захиснику Вітчизни", церква - "За жертовність". Усе. Жесть, як прикро, звичайно. У мене всі знайомі - Остальцев, Гібон - всі зі мною воювали, ні більше і не менше - у них у всіх уже "За мужність" є, а в мене ось так. А з іншого боку - кому я потрібен? 30-ця не потрібен, тому що вже списаний, Мелітопольському військкомату я взагалі зовсім не потрібен.

Взагалі, коли перший раз приїхав до Мелітополя, спостерігав "тіло", на ньому три ряди медалей, а воно лежить п'яне, зариганное під яткою. Мені його тоді хотілося просто роздягнути, нехай би вже голим лежав, щоб люди не бачили цієї ганьби. За таке карати треба, щоб люди бачили, що це не військовий, а так, імітатор. Не вірю, що за такий обмежений час війни можна медалей на три ряди назбирати. Це треба було Лару Крофт врятувати.

Командир танка з 30-ки: контужений - це знак якості, фото-8

Чому вибрали роботу з кавою?

Я попрацював в піцерії, і в якийсь момент стало важкенько з людьми зв'язуватися. Я на сім місяців пропав, просто просидів вдома, закрившись. Коли тут точку з кавою відкрили, мені запропонували спробувати, з розрахунку на те, що, може, у мене з молоддю вийде спілкуватися. Вийшло. Ось уже кілька місяців працюю. Розмовляю з людьми. Але я все одно їх не розумію.

І як люди? Крім того, що незрозумілі?

Дивлячись на що звертати увагу. Я вирішив не помічати негатив, тому що мені його і без того вистачає. Робота - це шматок життя. У мене ніколи не було такого, що я на роботу йду як на каторгу. Життя ж і на роботі триває. Тому роботу краще любити, щоб житуха якось позитивніше була.

Командир танка з 30-ки: контужений - це знак якості, фото-9

Я спостерігала, як Ви з клієнтами спілкуєтеся. У Вас це дуже легко і позитивно виходить.

Я, напевно, за рахунок позитиву й вибрався. Мені ще лікар говорив, що зазвичай з таким набряком мозку, як у мене був, люди просто сидять і слинку пускають. Тому я хочу позитиву. Так нервова система розслаблюється. Можна звичайно, звертати увагу на все погане. Але я в психіатрії вже три рази був - четвертий не хочу, бережу цей момент на майбутнє.

Які є практичні способи вийти з цього стану, коли здається, що нікому не потрібен і все пропало?

У мене був свій спосіб, який сам собі придумав. Взяв папірець, написав на ній "Пох * й :)". Кожен раз, коли починав нервувати або мене хтось доводив - діставав цей папірець, читав собі написане - і відпускало. Мене цей папірчик виводив назад в норму. І коло спілкування урізав дуже сильно.

Командир танка з 30-ки: контужений - це знак якості, фото-10

Що спільного між танкістом і бариста?

Техніка. Якщо любиш техніку - все буде чітко, що в тій професії, що в тій. Я ж еспресо, наприклад, взагалі не п'ю, по запахам навчився орієнтуватися.

Взагалі найкраще, що допомагає, коли повертаєшся з війни - не забухати. Усе. Ось просто взяти і не забухати.

Ви жартували, що контужений - це знак якості. Чому так?

Не тільки контужений. Всі поранені. Мені здається, що людина, яка пережила травму і все одно намагається далі чимось займатися, розвиватися і кудись рости - це вже суперлюдина. Таким більше хочеться жити. Хочеться робити щось корисне.

Коли ти переходиш на рівний рівень звичайного громадянина країни - відчуваєш себе звичайним, виконуючим функцію, яка нічого не вирішує. Але відчуття власної потрібності можеш повернути собі тільки ти сам.

Командир танка з 30-ки: контужений - це знак якості, фото-11

Всі фото: Едуард Крижанівський

Автор: Євгенія Мазур

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#30 #бригада #танк #АТО #ветеран #Новоград
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...