• Головна
  • А чи знаєте Ви скільки мов вмирає щотижня?: Мертві мови світу
20:16, 16 листопада 2017 р.

А чи знаєте Ви скільки мов вмирає щотижня?: Мертві мови світу

А чи знаєте Ви скільки мов вмирає щотижня?: Мертві мови світу

Ви знали, що кожного тижня в світі вмирає по одній мові? Мов, діалектів і говірок в світі дуже-дуже багато, за підрахунками вчених, зараз в статусі «живих» знаходиться приблизно 6800 мов. На половині всього цього різноманіття говорить Індонезія, Мексика, Бразилія, Камерун, Індія, Китай, США.

Першість впевнено тримає Індія - 845 мов, потім можна виділити Папуа-Нову Гвінею, там близько 600 діалектів різних племен і народів.

Несуттєво, скажете ви, якщо помре якась одина мов місцевого племені, проте близько 90% нинішніх мов світу знають менше ніж 100 тисяч осіб кожен, а вчені стверджують: для того, щоб мова розвивалася, необхідно щоб на ній розмовляло не менше мільйона чоловік.

Однак ситуація прямо протилежна: на межі вимирання - 357 мов з кількістю носіїв до 50 осіб і на 46 мовах говорять всього по одній людині. Їх смерть неминуча, і хоча культурне розмаїття скоротиться, світ, швидше за все, не помітить втрати, адже історія знала випадки, коли вмирали мови великих цивілізацій з мільйонними арміями носіїв.

1. Латинська

Колись ця мова знала кращі часи, і на ній розмовляли всі народи Священної Римської Імперії. Тепер же латинську мову хоч і вважають померлою, але всеж таки вона є офіційною мовою Святого Престолу, Мальтійського ордена і міста-держави Ватикан. На ній досі ведуться богослужіння, і до кінця ХХ століття ця мова залишалася мовою науки.

Власне кажучи, до французької революції латинь знали набагато більше людей - все викладання в університетах велося на латині, поки, нарешті, революційна іскра не задала почин для перекладу лекцій на рідні мови. У другій половині ХХ століття позиції латині ще раз ослабли - в католицьких церквах дозволили проводити служби на національних мовах. Що ж ми маємо у ХХI столітті? Термінологію, цитати в паблік, татуювання на ліктях, і залишкове використання в науці і богослужінні - ось і весь залишок колишньої сили мови великої імперії минулого.

2. Санскрит

Якщо розглядати мовні аналогії, то санскрит - це латинь індійського світу. Сама назва мови означає «оброблений, досконалий». Поширена ця мова була в релігійних текстах, серед вчених і релігійних діячів, а також на ній спілкувалася вся інтелігенція і вищий світ Індії, адже як ми сказали вище - ця країна абсолютний чемпіон за різноманітністю мов.

Зрештою, мова, з розвитком прогресу поступово померла, адже її граматика дуже складна і архаїчна, лексика хоч і дуже багата, але вкрай складна для розуміння незнайомцями, і все на що може розраховувати санскрит в сьогоденні - визнання її однією з 22-х офіційних мов Індії.

А чи знаєте Ви скільки мов вмирає щотижня?: Мертві мови світу, фото-1

3. Коптська

Якби не віхи історії, і не переможні завоювання арабів, то цілком можливо, що коптська мова була би живою, а Єгипет був би якщо не православним, то, як мінімум, католицьким. Однак в VII столітті Єгипет був повністю завойований арабами, і коптська мова стала вмирати, поки в XI-XII її не заборонили офіційно.

Використовуючи загальносвітову практику, коптська мова «знайшла притулок» у коптських церквах - на ній до цих пір розмовляють монахи, і можна зустріти кілька громад з віддалених районів, які використовують цю мову для повсякденного спілкування. Вона представляє собою останній щабель єгипетських ієрогліфів, шляхом запозичення грецької системи письма, зараз відома історикам тільки в двох своїх діалектах з дев'яти, раніше існували: бохарійскій - релігійний діалект коптської мови і саідскій - розмовно-літературний та ін.

Картинки по запросу коптское письмо

Картинки по запросу коптское письмо

4. Церковнослов'янська

Так-так, той самий перший алфавіт Кирила і Мефодія, був узятий за основу Православною церквою, і використаний для перекладів богослужінь з грецької мови на більш зрозумілу мову для слуху наших предків минулих часів.

Вона містить 40 літер - деякі представлені більш ніж одним варіантом написання одного і того ж звуку, крім того, в церковнослов'янській мові дуже багато таких знаків: три види наголоси, знаки придиху, три поєднання придихання з наголосами, Єрок, кендема, короткий, просте Титло і різноманітні буквені титла, головним чином, що використовувалися в богослужіннях - для управління групою співочих.

До речі кажучи, ось ще кілька цікавих відмінностей: звичний нам знак замінювався крапкою з комою, а замість самої крапки з комою - двокрапка. Головна «червона» буква - була тільки спочатку абзацу, інші ж були великими, навіть якщо пропозиція явно закінчувалося.

А чи знаєте Ви скільки мов вмирає щотижня?: Мертві мови світу, фото-3

5. Менська

У цьому матеріалуі повинна бути хоч одна історія з «воскресінням» мертвої мови, і ми припасли вам її наостанок. Менська - одина з мов суворих кельтів, що виникла в результаті переселення ірландців на острів Мен в IV-V ст. н.е.

Вибивши звідти половину бриттів, а другу половину перемішавши між собою, ірландці народили особливий сплав мови, яка у XVII столітті оформла статус самостійногої, адже з'явилася нова орфографія, а в XVIII столітті на менську переводяться Біблія і англіканський молитовник.

А чи знаєте Ви скільки мов вмирає щотижня?: Мертві мови світу, фото-4

Однак англійську мову поступово почала витісняти менську, а якщо в 1874 році на менській говорила майже третина населення, то до 1901 року ця частка впала до 9%, а до 1921 - до 1,1%. Померлий в 1974 році Нед Маддрелл вважався останнім носієм менської мови.

Однак щасливий кінець цієї історії в тому, що в кінці ХХ століття, серед ірландців піднявся рух за збереження їх унікальної мови. У багатьох школах вона була введена як друга обов'язкова, багато вивчили її добровільно, а ірландські фольклористи надали широкого загалу свої наукові напрацювання та спадщину минулого.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#мертвамова #діалект #латинь #Санскрит
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Останні новини
Оголошення
live comments feed...