День святого Андрія особливо широко святкується в Україні. Адже саме цей святий передрік появу Києва, жив і проповідував на території сучасної України
13 грудня християни шанують пам'ять святого Андрія Первозванного, який перший з апостолів повірив і пішов слідом за Христом. Після нього до віри прийшов і рідний брат - Петро. Разом вони проповідували на берегах Чорного моря і Дніпра, адже раніше обидва були рибалками і знали, як змусити серця приморських жителів відкритися. А потім Андрій пішов проповідувати в Македонію, Малу Азію, Фракію. У католиків на 13 грудня припадає початок Різдвяного посту. У православних це дуже важливий день, що відкриває низку підготовки до Різдва і Хрещення, Святки.
Дівчата ворожать при свічках
Саме святий Андрій поставив хрест на тому місці, де був закладений Київ, сказавши, що тут стояти місто велике буде, з багатьма церквами. Пізніше він заснував християнську церкву в Константинополі. В Україні вечора на святого Андрія називали Калитою. У цей день пекли спеціальний пиріг-калиту і ворожили. Калита символізувала щедре сонце. Свято відзначалося по-багатому, щоб на наступний рік сонце гріло і несло хороший урожай.
А ось ткати, шити, прясти і взагалі мати справу з нитками не рекомендується. Вважалося, що це кличе біду в будинок. Для вірності все шиття, в'язання і прядіння припиняли аж до Водохреща.
Якщо на Андрія випадав сніг, то вважається, лежати він буде ще 3,5 місяці.
По звуках з річки вираховували, чи буде зима спокійною: тиша говорила про спокій, а бурхливі води символізували складну зиму.
Морозний, але ясний день - до хорошого урожаю на майбутній рік.
Якщо перша людина, що увійшла до будинку на Андрія - чоловік, чекай добра.
У цей день моляться про захист Батьківщини, успіхи у військових справах і мореплавання, а незаміжні дівчата просять у святого хороших чоловіків і щастя в сімейному житті. І, звичайно, в ніч з 12 на 13 грудня повсюдно ворожили, хоча це і далеко від церковних звичаїв.