• Головна
  • 14 грудня - Наумов день: історія, прикмети, звичаї
11:58, 14 грудня 2017 р.

14 грудня - Наумов день: історія, прикмети, звичаї

14 грудня - Наумов день: історія, прикмети, звичаї

14 грудня Наумов день на Русі не випадково називали «мудрим» і молилися святому Науму, просячи «навести на розум» - напоумити, навчити. Колись на Русі існував звичай в цей день приводити дітей до вчителя, якого шанували особливо, вважаючи його роботу надзвичайно важливою і важкою.

За звичаєм, мати в цей час повинна була пречитати за своїми дітьми, котрі збираються вчитися, тому що вчення завжди супроводжувалося вбиванням наук різками. Навіть в перший день зустрічі з учителем той повинен був нагородити кожного з учнів трьома символічними ударами батогом. Діти ж кожне заняття повинні були починати з трьох земних поклонів вчителю і зобов'язані були слухатися його беззаперечно.

В нагороду за труди батько з матір'ю підносили вчителю коровай хліба і рушник, в яке зав'язували і гроші як оплату занять. Але найчастіше заняття оплачувалися їжею: мати учня приносила вчителю курку, козуб яєць або горщик з гречаною кашею.

В учнів же існувало кілька «ритуалів», щоб добре скласти іспит. Наприклад, такі:

1. Перед тим, як заходити до екзаменаторів, читати три рази, не давати переписувати зі свого листка: «Як світло неділю, так і голова моя світла. Як любить мене матінка, як любить мене батенько, дідусь і бабуся. Як вони мене завжди плекали і шкодували, так би і ви мене, мої вчителі, пошкодували ».

2. Читати, коли йдеш на екзамен: «Я в бурсу йду, урок відповідати, знання захищати. Яке б слово не сказав, все б похвалу одержував ».

Прикмети

Було помічено, що, якщо в цей день собаки глухо гавкають - чекай хуртовини.

Зірки в небі світять яскраво і переливаються, значить, на наступний день вдарить мороз.

Сильно закаркали ворони - до рясних снігопадів. Якщо від своєї нори заєць далеко не скаче, значить, до відлиги далеко і морозні дні ще протримаються.

Народженим 14 грудня випаде щастя і благополучне безбідне життя. Зазвичай ці люди обирають професію вчителя. Носити їм рекомендовано камінь - халцедон.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Наумовдень #учні #навчання #коровай #хліб #ритуал #прикмети
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...