Олександр Гонгальський: «Іноді суперники мене обзивають, під столом зі злістю штовхають мою інвалідну коляску»

Олександр Гонгальський

Герой публікації, який страждає важкою формою ДЦП, став чемпіоном світу з шашок.

...Про те, що Сашко народився хворим, його мама дізналася не відразу, а через деякий час. Малюк помітно відставав у розвитку порівняно з іншими діточками: пізно почав тримати голівку, ще пізніше — спинку (інші малята в цей час вже самостійно ходили). Лікарі дали направлення на обстеження. Діагноз виявився страшним — дитячий церебральний параліч. Матері порадили написати відмову від дитини. Але вона навіть подумати про це не могла.

— Мій чоловік був військовослужбовцем, перші роки життя Саші ми провели в Німеччині, — пояснює мама Олександра Людмила Іванівна. — Саме там дитяча медична академія Магдебургу надала нашому малюкові неоціненну допомогу. Німецькі лікарі приїжджали до нас додому вранці, забирали Сашу, цілий день працювали з ним, а ввечері привозили назад. Ми були вражені таким ставленням. Для відновлення використовували не стільки ліки, скільки фізіотерапію, масаж, різноманітні фізичні вправи. Тамтешні психологи вчили сина в буквальному сенсі виживати.

Перша вчителька Саші Наталія Дзямба, яка відвідувала нас вже в Україні, терпляче займалася з сином листом і читанням. Вона радила не залишати його одного в чотирьох стінах, давати йому можливість активніше спілкуватися з ровесниками.

— Як Олександр захопився шашками? — цікавлюся у першого тренера спортсмена Віктора Ішкова.

— Я був сусідом Саші, — розповідає Віктор Васильович. — Одного разу йду повз з роботи, до мене підбігає його молодший брат, десятирічний Максим, і просить: «Зіграйте, будь ласка, з моїм братом в шашки. Він вас вже кілька годин чекає». Дивлюся: Саша (йому тоді було 13 років) сидить в інвалідному візку біля лавочки, поряд дошка з розставленими шашками. Скажу чесно, зіграв з ним співчуття. У хлопця з-за хвороби трясуться руки, тому сам переставляти шашки він не може. Говорить погано, і зрозуміти, чого хоче, досить важко. Мені було боляче на нього дивитися. Пам'ятаю, хотілося скоріше виграти і піти додому.

А через два тижні до мене знову підбігає Максим і просить зіграти з його братом. Я і на цей раз без зусиль виграв. Бачу: Саша не нервує, а пильно дивиться на дошку, намагаючись зрозуміти, де помилився. Тоді я зайшов додому до Гонгальських і запропонував Людмилі Іванівні кілька разів на тиждень після роботи займатися з її сином. Це вже була не жалість. Мене вразили наполегливість хлопчини і бажання виграти. З часом почав возити Сашу на секцію з шашок, яка діє при Будинку офіцерів. Коли його успіхи стали серйозними, ми «переїхали» в Будинок культури.

— Пам'ятаю, на чемпіонаті міста я зайняв 16-е місце, — розповідає 34-річний Олександр Гонгальський. — Тренер хвалив, продовжував завзято займатися зі мною. Він прибив дошку на лавці біля під'їзду, і я кожен вечір в будь-який час року очікував Віктора Васильовича, щоб пограти.

— Сашкові було нелегко, — продовжує Віктор Ішков. — Мало того, що він дуже погано пересувався, його практично ніхто не розумів. Буває, впаде з коляски і махає руками, намагаючись підвестися. Діти замість того, щоб допомогти, сміялися, обзивали його, дражнили, кидалися камінням. Він мужньо все терпів.

Возив я Сашу на ігри через все місто круглий рік. Він жив на околиці Новограда-Волинського, а їхати потрібно було в центр. Особливо важко нам доводилося взимку, коли багато снігу випадало. Скільки разів бувало, що коляска застрявала в глибокій снігової траншеї і... переверталася разом з Сашком. Я піднімав його, чистив від снігу, садив в коляску, і ми продовжували шлях. А в Будинку культури тягнув Сашу на третій поверх на плечах, потім піднімав його візок. Завжди говорив йому: «Не чекай, що тобі всі навколо будуть допомагати, а суперники — піддаватися, тому що ти каліка. Тільки завзятістю і працею досягнеш результату».

Чесно кажучи, спочатку ніхто не хотів грати з Сашком. Адже за нього потрібно шашки переставляти, та ще важко зрозуміти, куди він хоче поставити цю шашку. Я говорив дітям: «Обіграєш Гонгальського — заробиш грамоту». І хлопці старалися. Але незабаром Саша почав перемагати навіть мене. Було ясно, що хлопця треба везти на більш серйозні змагання. Олександр став чемпіоном міста, потім — срібним призером Житомирської області, завоював «срібло» чемпіонату України.

Потрібно сказати, що ніхто з гравців не дивиться на те, інвалід ти чи здоровий чоловік. Кожен хоче перемогти. Якщо доторкнувся до шашки (а Саша це може зробити мимоволі), то відповідай за свої дії. Зазвичай перед змаганнями я підходжу до судді і пояснюю, що спортсмен не може сам переставити шашки. Під час змагань шашки за нього пересувається я або його суперник. Іноді це робить... суддя.

22s24%20shashki.jpg

— Для участі в різних змаганнях з шашок ми подорожуємо з Сашею по всій країні, — продовжує тренер. — В готелях я доглядаю за ним, переодягаю, годую з ложечки. Найважчий час у нас був, коли йому подарували триколісний велосипед для інвалідів, а він впав з нього і... зламав обидві руки. Уявіть картину: ми на відповідальних змаганнях, а у Саші руки в гіпсі. Показати пальцем, куди саме переставити шашку, він не може, словами сказати теж не в змозі. Справа в тому, що коли Олександр сильно хвилюється, то взагалі не може говорити. Але ми знайшли вихід: він став показувати місце, куди переставити шашку, підборіддям...

Раніше Саша жив у Новограді-Волинському, а зараз перебрався в Житомир. За сприяння місцевої влади чемпіон отримав в обласному центрі впорядковану квартиру. Закінчив інститут і працює спортивним інструктором штатної збірної України з шашок серед людей з ураженням опорно-рухового апарату.

Чотири роки тому Олександр одружився.

— Танечка — мої руки і ноги, — зізнається чемпіон. — Вона піклується про мене, одягає, годує, купає. Дружина супроводжує мене на змаганнях, записує партії, щоб я їх потім аналізував, фотографує турніри. Мені пощастило з дружиною, навіть не знаю, за що отримав таке щастя.

Майбутнє подружжя познайомилося на базі відпочинку в Житомирі. Таня приїхала туди разом зі своїм десятирічним сином, а Олександр проходив чергову реабілітацію. У молодих людей виявилося багато спільних інтересів, і вони відразу сподобалися один одному. Правда, Сашина мама була проти продовження їх відносин.

— Таня — молода, симпатична, а головне, фізично здорова жінка, — пояснює Людмила Іванівна. — Тому мені здалося дивним, що вона звернула увагу на інваліда. Я намагалася їй пояснити, що за Сашком потрібно доглядати, як за маленькою дитиною: купати, переодягати, годувати. І запропонувала пошукати собі «нормального» чоловіка. Але Таня заявила, що полюбила Сашу і готова присвятити йому життя.

Бачила, що і син закоханий, він просив мого благословення на шлюб. Але я побоювалася і не вірила, що їх відносини надовго. Тому поставила умову: дозволю одружитися тільки після... випробувального терміну. Нехай майбутнє подружжя якийсь час поживуть разом, щоб молода жінка змогла повністю відчути всі складнощі своєї ролі. І Тетянка чудово впоралася. Вони вже чотири роки у шлюбі.

— Чому ви звернули увагу на Сашу? — цікавлюся у Тетяни.

— Він дуже розумний, добрий, з ним легко. До того ж Саша — невиправний оптиміст. Він не звик скаржитися, а раніше чоловіки часто розповідали мені про те, як їм важко: нудна робота, маленька зарплата, неповага колег. Ніхто з колишніх шанувальників навіть не намагався знайти з моєю дитиною спільну мову. А Саша відразу ж налагодив з сином стосунки. Напевно, це мене і підкорило. Відчула, що він — саме той чоловік, якого шукала все життя. Побачила в ньому захисника, і мені захотілося сховатися від усіх негараздів за його спиною. Сашко впевнений, що разом ми все подолаємо, адже найголовніше вже сталося — наша любов. Мені дуже пощастило, що я зустріла такого чоловіка.

Олександр Гонгальський зізнається, що всі перемоги він присвячує коханій дружині.

22s24%20shashki2.jpg

— Завоювати титул чемпіона світу було важко, — каже Саша. — Буває, що суперники мене обзивають, під столом зло штовхають коляску... Я завжди намагаюся залишатися спокійним і досягати мети. На світовій першості моїм основним конкурентом був співвітчизник Дмитро Мариненко, який неодноразово займав перші місця на чемпіонатах України та світу. Мені вдалося обіграти його... на одне очко. Тепер просто так не віддам титул.

Чемпіон любить подорожувати.

— Він великий непосида, ми з ним вже пів-Європи об'їздили! — вигукує мама спортсмена. — Добре, що взяли з собою другу коляску, адже перша розвалилася на самому початку подорожі. Серед туристів Саша був єдиним інвалідом, і люди допомагали нам тягати коляску. Якби не підтримка співвітчизників, не знаю, як би ми подорожували. З нами постійно ходила велика компанія, чергували по черзі.

Найбільш відчутною допомогу друзів була під час екскурсії по Венеції. Перед кожним містком, а їх там сотні, доводилося переносити і коляску, яка важить більше тридцяти кілограмів, і сина. Чотири людини несли громіздку коляску, а ще двоє — Сашу. Ця подорож нам особливо запам'яталася.

— Мій Саша — хороший психолог, — посміхається жінка. — Іноді так погано на душі, що вовком вити хочеться. Тоді син обійме мене й скаже щось дуже хороше. Сашко впевнений, що життя прекрасне, потрібно радіти кожному дню, не засмучуватися ні від поганої погоди, ні від негараздів на роботі. Він не розуміє людей, які скаржаться, що не можуть здійснити свої мрії через брак грошей. «Мені б їхні здорові руки і ноги, я б гори звернув», — зітхає син.

Факти
шашки чемпіон Гонгальський
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Виклад
(0 оцінок)
604 перегляди в березні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Спорт
22 березня 2019 року у громадській приймальні міської ради відбулася нарада з розгляду петиції щодо будівництва скейт-парку у місті Новограді-Волинському, яка набрала більше 200 підписів необхідних для розгляду. Участь у нараді взяли начальник управління у справах сімї, молоді, фізичної культури і спорту міської ради Ярослав Циба, начальник управління містобудування, архітектури та земельних відносин міської ради Дмитро Гудзь, начальник відділу благоустрою...
Екологія
Верховна Рада хоче, щоб басейн річок Хомора та Случ на території Полонського району Хмельницької області та Баранівського і Новоград-Волинського районів Житомирської області визнали зоною надзвичайної екологічної ситуації. Проект постанови про подолання негативних наслідків екологічної ситуації в басейні річок Хомора та Случ на окремих територіях Хмельницької та Житомирської областей зареєстрований в парламенті 19 березня 2019 року. «Рекомендувати Кабінету...
Суспільство
22 березня 2019 року Новоград-Волинським міським центром соціальних служб для сімї, дітпей та молоді спільно з Благодійним фондом «Нехай твоє серце б’ється» була проведена вулична акція під гаслом «Настав час зупинити туберкульоз», до Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом, який в усьому світі відзначається 24 березня. Дана акція спрямована на підвищення поінформованості населення з питань профілактики туберкульозу та на те, що на туберкульоз може захво...
Суспільство
Координаційна група Антитерористичного центру при Управлінні Служби безпеки України в Житомирській області провела планове командно-штабне навчання на одному із стратегічних об’єктів військово-промислового комплексу регіону. У тренуванні взяли участь співробітники регіональних підрозділів СБУ, Збройних Сил України, Держслужби з надзвичайних ситуацій, Нацгвардії, Держприкордонслужби, поліції, представники органів влади та місцевого самоврядування. Під час н...
Влада
З 1 квітня в Україні почнуть діяти нові державні будівельні норми щодо облаштування будівель для маломобільних груп населення. Про нові державні будівельні норми щодо обов’язкового створення безбар’єрного простору в Україні для маломобільних груп населення, а саме ДБН В.2.2-40:2018 «Будинки і споруди. Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення» 21 березня на Форумі АМУ із сталого розвитку територіальних громад розповів заступник міністра регіональн...
Культура
22 березня православні відзначають велике свято 40 святих. Свято настільки шанується не тільки в народі, але і церквою, що в цей день навіть дозволяється не настільки строго дотримуватися Великий піст 2019 . Повна назва свята - день пам'яті сорока Севастійських мучеників. Ще його називають Сорок сороків, День сорока мучеників або День жайворонка. Церковна назва - 40 мучеників, у Севастійському озері замучених. І, як можна здогадатися з назви, в цей день вш...
Суспільство
Синоптики попередили про штормове попередження в Україні, а також про посилення вітру. Про це повідомляє Укргідрометцентр. Вдень 22 березня в північних, центральних і східних областях пориви вітру можуть досягати 15-20 метрів на секунду. Через це оголошено перший рівень небезпеки, жовтий. Також синоптики попереджають, що при таких поривах вітру не потрібно ходити під розлогими деревами, лініями електропередач, рекламними щитами, так як пориви вітру можуть...
Екологія
За традицією, починаючи з 2006 року, 21 березня Державне агентство лісових ресурсів України розпочинає Акцію «Майбутнє лісу у твоїх руках». Саме тому, - пише Прес-служба Житомирського ОУЛМГ, - до головного заходу Акції «Майбутнє лісу у твоїх руках» - створення лісових насаджень, в першу чергу запрошується учнівська та студентська молодь, органи місцевого самоврядування, громадські активісти та просто небайдужі люди до стану навколишнього середовища. В ДП «...
Суспільство
Сьогодні, 21 березня, станом на 11:50 на в'їзді в Житомир дорожні робітники перекрили трасу Київ-Чоп. Про це ЦТС повідомляє очевидець, який перебуває зараз на місці подій. За словами співрозмовника редакції, робочі протестують через невиплату заробітної плати. На них помаранчеві жилети Відбувається це в районі АЗС ОККО на в'їзді в місто. Сюди вже прибув міліцейський спецназ. "Все відбувається досить нервово", - прокоментував очевидець. Також, за його слова...