• Головна
  • Спалах кору в Україні. Які симптоми, хто під загрозою і як захиститися
15:37, 18 січня 2018 р.

Спалах кору в Україні. Які симптоми, хто під загрозою і як захиститися

Щеплення від кору

Щеплення від кору

З квітня 2017 року Україні триває спалах кору, який в останні тижні посилився і охопив нові регіони. Для невакцинованої людини ризик заразитися на кір при контакті з хворим становить 90%. Хвороба може тривати до чотирьох тижнів, викликати серйозні ускладнення, включаючи енцефаліт, і навіть привести до смерті.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, щороку в світі 30-40 млн дітей хворіють на кір, понад 800 тисяч з них помирають від інфекції і ускладнень.

В.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун зазначає, що епідемії кору зараз немає, але в окремих областях фіксуються спалахи. Хвороба прийшла в Україну з Румунії, заявила Супрун.

За даними міністерства, в 2017 році в Україні зафіксували 4782 випадки захворювання на кір. Найбільше випадків в Івано-Франківській (1 344), Одеській (тисяча двісті п'ятьдесят шість) і Закарпатській (637) областях, спалахи також зареєстрували в Києві і у Львівській області. У січні 2018 го на кір захворіло 1285 осіб, включаючи 856 дітей.

З початку 2017 року від і ускладнень загинули шестеро людей, з них четверо дітей (всі - в Одеській області). У Києві нещепленим дітям на місяць заборонили відвідувати школи, в Одесі пообіцяли записувати відеоуроки для дистанційного навчання невакцинованих дітей.

МОЗ підкреслює, що спалахи кору циклічні і повторюються кожні п'ять-шість років. Головна їх причина - низьке охоплення щепленнями. У листопаді 2016 року Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) попереджала Україну про небезпеку епідемії: тоді вакцини за графіком отримали менше половини українських дітей. За словами Супрун, зараз в областях, де фіксуються спалахи кору, вакциновано вже майже 80% дітей.

За даними ВООЗ, з 2000-го по 2015 рік вакцинація дозволила знизити смертність від кору на 79% і запобігла 20,3 млн смертей. Однак хвороба як і раніше залишається однією з основних причин смерті дітей раннього віку: щороку в світі близько 30-40 млн дітей хворіють на кір, 800 тисяч з них помирають від інфекції і ускладнень.

Які симптоми кору?

Інкубаційний період кору триває від 6 до 21 днів, після чого починають проявлятися симптоми захворювання: висока температура, головний біль, нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення), пронос і блювота.

На четвертий або п'ятий день у хворого на обличчі і шкірі голови з'являється червоний висип, який потім поширюється на все тіло. Хвороба триває до чотирьох тижнів і більше.

Кір може викликати серйозні ускладнення: пневмонію, вушну інфекцію, запалення мозку (енцефаліт) - і привести до інвалідності та смерті.

Як передається вірус кору?

Вірус Morbillivirus передається повітряно-крапельним шляхом. МОЗ України наголошує, що кір - одне з найбільш заразних захворювань в світі. Вірус може жити в повітрі і на поверхнях до двох годин після того, як заражена людина залишила приміщення. З 10 невакцинованих осіб, що контактують з хворим, будуть заражені дев'ять.

У зоні ризику знаходяться всі діти і дорослі, які не хворіли на кір і не робили щеплення від неї. Важкому перебігу кору найчастіше схильні діти молодші п'яти років, дорослі старше 20 років, вагітні жінки та люди з будь-якими імунодефіцитними станами.

Як захиститися від кору?

Ліків від кору не існує, єдиний надійний метод профілактики - це щеплення. Вакцина від кору входить до складу вакцини КПК (проти кору, паротиту та краснухи). У державних лікарнях такі щеплення роблять безкоштовно.

Повний захист від кору забезпечують дві вакцини КПК. Перша доза зазвичай вводиться після того, як дитині виповнився рік, друга - в шість років. Якщо дитина старше шести років і йому не зробили жодного щеплення від кору, дві вакцини вводяться з інтервалом не менше місяця. Зробити щеплення від кору також можуть невакциновані підлітки і дорослі.

Якщо невакцинована дитина контактувала з хворим на кір, йому необхідно зробити щеплення протягом 72 годин. У деяких випадках також проводиться екстрена профілактика шляхом введення імуноглобуліну.

Існують тимчасові протипоказання до вакцинації КПК:

гострі захворювання з температурою вище 38° С;

алергічна реакція на попередню дозу вакцини або один з її компонентів;

захворювання і стану організму, в яких після вакцинації імунітет може не сформуватися (наприклад, при хіміотерапії, прийнятті стероїдних гормонів у великих дозах і ін.);

вагітність.

Пропущені планові щеплення необхідно надолужити після закінчення протипоказань.

У вакцини КПК є побічні ефекти, проте, за даними Міністерства охорони здоров'я, складна реакція на вакцину зустрічається лише в одному випадку з мільйона, в той час як ймовірність ускладнень і порушення здоров'я на все життя після захворювання на кір становить 5%.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Вакцинація #кір #спалах #дитина #реакція #щеплення
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...