• Головна
  • Річниця аварії на ЧАЕС: Ручний лис Семен та інші факти про трагедію, відео від сайту 04141.com.ua з зони відчуження
09:10, 26 квітня 2018 р.

Річниця аварії на ЧАЕС: Ручний лис Семен та інші факти про трагедію, відео від сайту 04141.com.ua з зони відчуження

ЧАЕС

ЧАЕС

26 квітня 1986 року у світі відзначають Міжнародний день пам'яті про чорнобильську катастрофу. У цей день редакція сайту Новограда-Волинського 04141.com.ua висловлює глибоку вдячність всім учасникам ліквідації наслідків найбільшої техногенної катастрофи ХХ століття, які виявили героїзм, самовідданість та мужність в тих екстремальних обставинах та підготувала матеріал про основні факти про трагедію.

Нагадаємо, що у липні 2017 року редакція сайту Новограда-Волинського 04141.com.ua відвідала ЧАЕС і при підготовці вказаного матеріалу використовуватиме власні фото та відео з зони відчуження. Повний фотозвіт події ТУТ.

50 мільйонів кюрі

Аварія на ЧАЕС сталася 26 квітня 1986 року. Загальний викид радіоактивних матеріалів - 50 млн кюрі.Це еквівалентно 500 атомним бомбам, які скинули на Хіросіму.

Аварія фарбувала очі

Після НП стовп диму від продуктів горіння досягав десятків метрів у висоту, а 90% ядерного палива ЧАЕС виявилося в атмосфері Землі.Рівень радіаційного забруднення навколо станції в перші дні аварії був настільки високий, що у ліквідатора Володимира Правика, який прибув на місце одним з перших, колір очей змінився з карих на блакитний.

Річниця аварії на ЧАЕС: Ручний лис Семен та інші факти про трагедію, відео від сайту 04141.com.ua з зони відчуження, фото-1

Долетіло до Америки

Радіоактивна хмара, що утворилася після аварії, накрила велику частину Європи і дійшла до східного узбережжя США.Першими в світі тривогу забили 27 квітня на шведській АЕС, за 1100 км від ЧАЕС, виявивши радіоактивні частинки на одязі співробітників.А на початку травня 1986 року в Ірландії пройшли радіоактивні дощі.

Рудий ліс

Сосновий ліс, що прилягає до ЧАЕС, прийняв на себе найбільшу дозу радіації - дерева загинули і стали буро-червоного кольору через півгодини після вибуху.

Річниця аварії на ЧАЕС: Ручний лис Семен та інші факти про трагедію, відео від сайту 04141.com.ua з зони відчуження, фото-2

Радіаційні мутанти

Після катастрофи людей лякали історіями про мутації, викликаних радіацією: тварин із зайвими головами, мордами і лапами.За даними вчених, кількість мутацій дійсно виросла, але не набагато.

Удар по Білорусі

Близько 70% радіаційного забруднення припало на Білорусь, яка втратила через це більшість сільгоспугідь і понесла понад $ 200 млрд збитків.

Гарячі точки зони

До первісного стану територія не повернеться найближчі 48 тис. років.У деяких місцях рівень радіації вже не такий високий, однак все ще існують «гарячі точки» з високою концентрацією радіоактивних речовин.В основному це токсичні сполуки цезію і стронцію.Вони можуть проникнути в кістки, зуби і тканини людини і тварин, завдаючи шкоди здоров'ю.

200 тисяч в евакуацію

Через аварію влади провели одну з наймасштабніших евакуацій населення в мирний час.Вже через 36 годин після НП почалося відселення мешканців міста Прип'ять, розташованого в 3 км від ЧАЕС.Загальна кількість евакуйованих людей склала 200 тисяч.У список населених пунктів, котрі підлягали обов`язковому відселенню, потрапили понад 70 міст,сіл і селищ.

Річниця аварії на ЧАЕС: Ручний лис Семен та інші факти про трагедію, відео від сайту 04141.com.ua з зони відчуження, фото-3

600 000 ліквідаторів

У перші два роки після катастрофи в ліквідації її наслідків брали участь 240 тис. чоловік.А за весь час - близько 600 тисяч.

Друга пожежа

Через місяць після вибуху реактора, 23 травня 1986 року, на ЧАЕС сталася пожежа.Для ліквідації загоряння було потрібно до 8 годин, участь взяли 268 пожежників, частина з яких отримала значні дози опромінення.Пожежа була суворо засекречена наказом Михайла Горбачова і стала відомою широким масам тільки після розвалу СРСР.

Свинець і уран

За різними оцінками, крім радіоактивних речовин, в результаті вибуху в навколишнє середовище потрапило 250 тисяч тонн токсичного для живих організмів важкого металу - свинцю.Крім цього, перед аварією в реакторі знаходилося близько 180 тонн ядерного палива (діоксиду урану), з яких в атмосферу, за різними оцінками, потрапило до 30%.

Зона на три Києва

Площа зони відчуження - 2600 кв.км в Київській і Житомирській обл.На такій площі можуть «поміститися» три Києва.

Річниця аварії на ЧАЕС: Ручний лис Семен та інші факти про трагедію, відео від сайту 04141.com.ua з зони відчуження, фото-4

Чотири або двісті?

Точна кількість постраждалих від чорнобильської катастрофи досі невідомо.У перші дні на ЧАЕС загинули 38 осіб - більшість від гострої променевої хвороби.За даними ВООЗ, кількість смертей від раку, викликаного катастрофою, варіюється від 4 тис. до 9 тис. Міжнародна організація «Грінпіс» вважає ці дані заниженими в рази і призводить свою цифру - до 200 тисяч смертей.

Ручний лис Семен

Річниця аварії на ЧАЕС: Ручний лис Семен та інші факти про трагедію, відео від сайту 04141.com.ua з зони відчуження, фото-5

У Прип'яті живе ручний лис Семен, якого підгодовують туристи.Завдяки своїй комунікабельність Семен - зірка соцмереж

Пробували повернутися

У 2012 році 35 колишніх жителів Чорнобиля звернулися до влади з відкритим листом дозволити повернутися їм до рідних домівок, на які у них є право власності.Чиновники тоді відповіли, що закон забороняє навіть колишнім жителям повернення на забруднені території, і відмовили в проханні.

131 безстрашних

У зоні відчуження станом на сьогоднішній день живе 131 самосел.До них в гості їдуть туристи з усього світу.

Річниця аварії на ЧАЕС: Ручний лис Семен та інші факти про трагедію, відео від сайту 04141.com.ua з зони відчуження, фото-6

Арка знизила фон

Рівень радіації біля спорудженої в минулому році Арки, що накрила реактор, знизився більш ніж в 10 разів.В цілому по зоні відчуження фон знизився в 2-3 рази і склав 7-15 миллирентген на годину замість колишніх 20-40 (при нормі 20).На повне очищення зони необхідно 24 тисячі років.

Зловив ведмедів

Завдяки фотопастці дослідники Чорнобиля зафіксували появу в тутешніх лісах рисей, ведмедів і зубрів.Про це «Сегодня» повідомляв зоолог Сергій Гащак, який розставив фотоапарати, що спрацьовують при появі тварин.За його словами, ведмедів тут не було близько 150 років.Серед фауни є і червонокнижні особини.

Укриття-рекордсмен

«Укриття-2», або Арка, яка накрила старий саркофаг 4-го реактора - найбільша в світі пересувна споруда.Будівництво обійшлося в 2 млрд євро.

Ніч в зоні - 200 грн

У червні минулого року прямо в центрі Чорнобиля в приміщенні колишнього гуртожитку «Полісся» відкрили готель-хостел для туристів.Готель розрахований на 100 місць.Доба проживання - 200 гривень, а замовляти номер потрібно через Держагентство з управління зоною відчуження.У номерах є телевізори, душ і навіть Wi-Fi.

Річниця аварії на ЧАЕС: Ручний лис Семен та інші факти про трагедію, відео від сайту 04141.com.ua з зони відчуження, фото-7

Туристів все більше

Чорнобильська зона дуже популярна серед туристів.Тільки за минулий рік там побувало 3520 делегацій, або 49 758 осіб, що на 35% більше, ніж в 2016. Частка іноземних туристів - 70%, а географія гостей - 114 країн.Найчастіше подивитися на наслідки аварії їдуть з США, Британії, Німеччини та Польщі.Але є туристи навіть з Японії та Австралії.

Чорнобильський Ілліч

Один з останніх пам'ятників Леніну досі стоїть безпосередньо в самому Чорнобилі.Самосели просять владу не зносити їх Ілліча.

Небезпечний метал

Техніка, яка залишилася після аварії частково була порізана на металобрухт, і після дезактивації метал вивозили на чисту територію поза зоною.Був випадок, коли автомобіль вивозив метал без необхідних документів і дозиметричного контролю.Також були спроби вивезти і небезпечну деревину, щоб продати її на приватні пилорами.

Зону зняли в кліпі

У зоні відчуження в останні роки модно знімати кліпи.Справжній фурор викликав кліп легендарної британської групи Pink Floyd на інструментальну композицію Marooned, знятий в тому числі в покинутій Прип'яті.За перші три дні кліп подивилися більше 500 тис. чоловік, а всього у відео більше 20 млн переглядів.

Енергія сонця

У січні 2018 року закінчилося будівництво невеликої сонячної електростанції потужністю 1 мегават.Вона складається складається з 3800 фотоелектричних панелей, встановлених на площі 1,6 га всього в сотні метрів від колишнього реактора Чорнобильської АЕС.Станція здатна забезпечити електрикою 2 тисячі міських квартир.

ЧАЕС у відеоіграх

Серія відеоігор «Сталкер» зробила Чорнобиль і події навколо нього знаменитими на весь світ і стала культовою.За різними оцінками, було продано від 4 до 8 млн копій гри.

Аварія та творчість

До теми Чорнобиля неодноразово зверталися в своїй творчості найрізноманітніші музиканти.«Скрябін» у 2000 році записали трек «Чорнобиль Форева», італієць Адріано Челентано ще 10 років тому заспівав пісню «Бачити сни в Чорнобилі», а київський гурт Onuka в минулому році записав міні-альбом Vidlik, присвячений подіям на ЧАЕС.

Річниця аварії на ЧАЕС: Ручний лис Семен та інші факти про трагедію, відео від сайту 04141.com.ua з зони відчуження, фото-8

«Дуга» для ракет

Одна з найпопулярніших визначних пам'яток Зони - «Дуга».Це радянська радіолокаційна станція для системи раннього виявлення пусків міжконтинентальних ракет.

Гобелен в ООН

Гобелен «Чорнобиль» площею 40 кв.м знаходиться в залі ООН в Нью-Йорку.Його виткав білоруський художник Олександр Крищенко.

Серіал про катастрофу

Студія HBO, яка подарувала світу серіал «Ігри престолів», зараз знімає міні-серіал «Чорнобиль», який розповість безпосередньо про день, коли трапилася аварія.У серіалі зіграють такі зірки, як Стеллан Скарсгард («Німфоманка», «Тор», «Розумниця Уілл Хантінг») і Емілі Уотсон ( «Нью-Йорк, Нью-Йорк», «Розсікаючи хвилі»).

Річниця аварії на ЧАЕС: Ручний лис Семен та інші факти про трагедію, відео від сайту 04141.com.ua з зони відчуження, фото-9

Музей і виставки

У 1992 році в ста кілометрах від епіцентру катастрофи в Києві був відкритий Національний музей «Чорнобиль» - освітній центр екологічної культури та безпеки життя.У ньому зібрано величезну кількість артефактів і документів про аварію на ЧАЕС, проходять регулярні творчі виставки та екологічні тренінги.

Містика в кіно

У цьому році в Україні вийде в прокат фільм «Брама» - екранізація п'єси українського драматурга Павла Ар'є «На початку і наприкінці часів», який розповість містичну історію про життя сім'ї в Чорнобильській зоні.Головну роль Баби Прісі зіграє Ірма Вітовська.Фільм частково фінансує держава, виділивши на зйомки 8,6 млн грн.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ЧАЕС #Новоград #день
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...