74,3% новоградців підтримують створення єдиної незалежної церкви в Україні

Церква Новоград

Протягом останнього тижня на сайті Новограда-Волинського проводилося досить актуальнена сьогодні опитування. Воно стосувалося створення єдиної Помісної Автокефальної православної церкви в Україні та рівня підтримки даного процесу серед громадян.

Усього проголосувало 206 людей.

74,3% серед опитаних відповіли, що так, звичайно, Україні потрібна єдина незалежна церква.

21,8% респондентів вказали, що їх і так влаштовує нинішній поділ.

3,9% серед опитаних зазначили, що не являються православними та їм все одно.

ДОВІДКОВО:

Звідки взявся Московський патріархат

Історія Московського патриархата (МП) або Російської православної церкви (РПЦ) починається після захоплення Києва монголо-татарами в 1240 році. Київська митрополія розпадається назахідну(вона потім на Галицьку і Литовську) ісхідну частину- з центром в Москві. Обидві частини підпорядковувалися Константинополю.

У 1448 році Папа Римський Євгеній IV ініціював Вселенський собор православних і католиків, щоб зняти розбіжності між церквами. Розглядалися питання, що стосуються чистилища (у православних немає такого поняття), верховенства папи у Вселенській Церкві і здійснення таїнств. Закінчилося це підписанням Флорентійської унії.

У Москві назвали унію "зрадою" православ'я Вселенським патріархом і без згоди з ним вибрали єпископа Іона митрополитом "Московським і всієї Русі".

Фрагмент картини Іллі Глазунова "Борис Годунов" (Фото)

Протягом 150 років, Московське царство самостійно управляло митрополією без втручання Константинополя. У 1588 році московитам вдалося отримати від глави Вселенської церкви Єремії ІІ автокефалію. Він благословив першого патріарха Русі митрополита Іова, а 1593 році в Константинополі за створення Московського патріархату проголосував Священний синод.

У Російській імперії РПЦ керували обер-прокурори - світські чиновники, призначені імператором. Повна підпорядкованість авторитарній державі - одна з основних характеристик московського православ'я.

Чому Москва захотіла відділитися від Константинополя

Головна причина - це розвиток самодержавства в Російській державі. За час правління Івана Грозного, Московія добилася розширення території на схід, хоч і програла на заході - в Лівонській війні. Московські правителі розуміли, що наявність патріархату дозволить нарощувати зовнішній вплив.

Крім того, московити відчували перевагу в середньовічному світі над греками з Вселенської церкви. Греки після завоювання Константинополя турками перебували під владою Османської імперії. Константинопольський патріархат платив золотом султану для збереження православних парафій, а Москва якраз звільнилася від татарського панування і вела завойовницькі війни.

Тому, коли Константинопольський патріарх Ієремія II з почтом просив прийняти його в Москві в 1588 році, росіяни розуміли, як вони зможуть використовувати його візит.

Історик Андрій Богданов в книзі "Таємниці Московської Патріархії" пише, що призвідником плану з набуття патріархату був боярин і майбутній цар Борис Годунов.

Як Російська церква домоглася автокефалії

Патріарх Ієремія ІІ, як і його попередники, їздили з простягнутою рукою до православних правителів Європи з проханням про пожертвування. Коли він з'явився в Москву, то у Годунова народився план скористатися тяжким становищем патріарха і змусити його до надання автономії Московської митрополії.

Після першого спілкування Годунову стало зрозуміло, що хоча патріарх і приїхав за милостинею, але він і не думає про те, щоб благословити Москву на установу патріаршого престолу.

"Це небажання, властиве східному духовенству, яке втратило багатство і вплив і тому особливо відстоювало свою першість в церковній ієрархії", - пише Андрій Богданов.

Єремію з супутниками ізолювали від зовнішнього світу в замкнутий двір, хоча забезпечили всі почесті. Годунов оточив патріарха своїми людьми.

Через півроку м'якого ув'язнення, супутник патріарха, архієпископ Арсеній Елассонскій, заявив, що він вирішив залишатися в Москві.

Тепер патріарх повинен був зробити вибір: робити спроби щодо повернення до Константинополя (без грошей він не міг) або умовити росіян очолити патріархію тут. Далі тягнути було неможливо - в Константинополі могла вибухнути боротьба за патріарший престол.

Патріарх Ієремія ІІ Тронос (Фото: history.org)

Коли Годунову доповіли, що патріарх заговорив про патріархію в Москві, то він через своїх людей таємно запропонував Єремії очолити РПЦ. І той погодився.

Тим часом, цар Федір Іоаннович оголосив про необхідність встановлення в Росії патріаршества, але без константинопольського патріарха. Бояри обурювалися, мовляв, заїжджий патріарх не знає тутешніх звичаїв і мови.

Тоді Годунов запропонував Єремії правити з Володимира. Єремія не погодився, мотивував це тим, що йому потрібно бути біля царя.

Патріарх довго не погоджувався, щоб у Москві був хтось, крім нього. Годунову потрібен був свій патріарх - митрополит Іов. Неохоче, під тиском обставин, Єремія дав добро заснувати патріархат в Москві.

Цар скликав Собор і духовенство схвалило створення патріархату. Єремія повернувся з російськими дарами до Константинополя і провів повну процедуру, згідно з канонами установи автокефалії.

Чому Москва протестує проти установи патріархату в Києві

Російська Православна Церква об'єднує найбільшу спільноту православних в світі - 36 тис. парафій відвідує від 90 до 120 млн віруючих (третина парафій знаходиться в Україні). Частина парафій, і можливо, статус найбільшої православної церкви, Москва втратить. Крім цього, для Москви є ідеологічна втрата - в РПЦ, після надання томосу не зможуть називати себе спадкоємицею традиції хрещення Русі князем Володимиром.

Москва стане "вторинною" по відношенню до Києва і хрещення Русі. Столиця України відродиться в новому церковному статусі, вже не митрополії Константинополя, а незалежної церкви.

Головні аргументи Москви проти томосу:

♦ В Києві діє канонічна церква - УПЦ (МП).Томос призведе до розколу православ'я;

♦ Константинополь не має права давати томос Києву, тому що вже визнав перехід канонічних земель Русі до Московського патріархату;

♦ Томос для Києва призведе до кровопролиття та захопленню храмів;

Але, схоже, Варфоломій не сприймає аргументи РПЦ і томос буде надано в цьому році. Про це написав ще в травні богослов і колишній ієрарх УПЦ МП Кирило Говорун, також заявляв про томос президент Петро Порошенко. А в День хрещення Русі делегація з Константинополя приїжджала до Києва і привезла лист від Вселенського патріарха, в якому він підтвердив намір "дарувати Українській церкві автокефалію". Хоча політики сподівалися, що томос повинен бути дарований в День хрещення Русі в якості подарунка.

Відстрочки могла попросити дипломатична місія Константинополя, яка не встигла об'їхати всі 14 автокефальні православні церкви і проінформувати їх про майбутнє рішення Варфоломія, кажуть релігієзнавці.

Філарет може стати патріархом канонічної Української православної церкви з центром у Києві (Фото: LIGA.net)

Також, на руку прихильникам томосу неприязнь Вселенського патріарха Варфоломія до РПЦ після ігнорування Кирилом Вселенського собору Православних церков. Подання автокефалії (томосу) Українській церкві йому вигідно як елемент ослаблення РПЦ, а для України це закріплення курсу на незалежність. Адже, останні обдарування томосу православним церквам Естонії, Чехії та Словаччини символізували відхід від прямого підпорядкування Кремлю і "розриву з імперією".

Головний аргумент Константинополя:

♦ Київ - канонічна територія Вселенського патріархату в Константинополі. Отже, Варфоломій має право на надання томосу;

За словами Патріарха Філарета, після рішення про томос буде скликаний об'єднавчий Синод Української православної церкви: Київського Патріархату (УПЦ КП), Автокефальної церкви (УАПЦ) та частини Московського патріархату (УПЦ МП), що дозволить створити нову незалежну церкву.

Якщо з отриманням томосу є відносна ясність, то невідомо, кому відійдуть: Києво-Печерська лавра, Свято-Успенська Почаївська та Святогірська лаври і багато храмів УПЦ МП, де зберігаються православні реліквії і мощі перших київських святих.

За версією Філарета, монастирі з майном повинні природним чином бути частиною об'єднаної церкви з центром у Києві.

Російський богослов Андрій Кураєв говорить, що Москва також може поборотися за київські святині, якщо переключиться від протидії Томосу до збереження статусу прихожан, парафій та монастирів, які виявлять бажання залишитися в УПЦ МП. За його словами, кращий варіант для Москви - передати останні лояльні до Москви українські парафії в РПЦ.

Новоград-Волинський церква
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Виклад
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Кримінал
Домашнє насильство - тема не нова, але вона, на жаль, не перестає бути актуальною. Більшість жертв насильства, які просто вважають за краще не виносити сміття з хати. Новоград-волинські поліцейські провели досудове розслідування та направили обвинувачення до суду для притягнення 35-річного чоловіка до кримінальної відповідальності за вчинення домашнього насильства. Чоловікові визначено покарання у вигляді 3-місячного арешту. Протягом 2018 та 2019 років від...
Екологія
У період з 9 по 11 жовтня Житомирський рибоохоронний патруль провів рейд у Новоград-Волинському районі. У результаті виявлено 8 порушень правил рибальства. Для прикладу, 9 жовтня на р. Случ, поблизу с. Івашківка викрито громадянина, який ловив водні біоресурси за допомогою забороненого знаряддя лову – ятера. 10 жовтня під час проведення рибоохоронних заходів на р. Случ, поблизу смт Городниця виявлено двох громадян, які ловили сітками вбрід. Риби зловити во...
Суспільство
З 15 жовтня 2019 року в місті Новограді-Волинському у приміщені міського палацу культури (пл. Лесі Українки, 9) проходить свою роботу "Ярмарок від українських виробників", на якому представлені товаровиробники з Новоград-Волинського, а також інших регіонів України. Організатором універсальної виставки є рекламне агентство «DAIGA», яке 2005 року проводить подібні заходи у нашому місті. Серед виставлених на ярмарку товарів, ви можете придбaти укрaїнські суве...
Суспільство
Комунальне підприємство Новоград – Волинської міської ради «Виробниче управління водопровідно – каналізаційного господарства» ставить Вас до відома, що з  19 жовтня 2019 року по 21 жовтня 2019 року буде проводитися  планове хлорування - промивка водопровідної мережі міста : - з 2 год. 19 жовтня 2019 року до 12 год. 19 жовтня 2019 року вода в місто буде подаватися з високим вмістом хлору. Використовувати воду на питні потреби та для приготування їжі категор...
Суспільство
Студенти Новоград-Волинського медичного коледжу протягом вересня та жовтня цього року провели благодійні акції до Міжнародного дня благодійності, Міжнародного дня людей похилого віку та Дня ветерана. Благодійна подія спрямована на підтримку людей, які потребують не тільки матеріальної допомоги але й уваги та підтримки. Про це повідомляє соціальний педагог медколеджу Л. Харченко. Дуже не просто жертвувати своїми інтересами та проблемами, співчувати комусь,...
Кримінал
Медик військово-лікарської комісії Малинського об’єднаного міського військового комісаріату Житомирської області, який вимагав гроші з непридатного до служби призовника, затримала Служба безпеки України. Про це сайт 04141.com.ua повідомила пресгрупа УСБ України в Житомирській області. Оперативники спецслужби встановили, що лікар-невропатолог ЛВК вимагав від призовника дванадцять тисяч гривень. За ці гроші посадовець обіцяв хлопцю видати довідку щодо неприд...
Культура
Вмістити все, що не увійшло до книги та неможливо вкласти у хронометраж фільму - таке завдання перед собою поставили творці стрічки “Я працюю на цвинтарі” і запустили Instagram-проект #ЖиттяСаші. На офіційній сторінці фільму в Instagram розміщується блог головного героя Саші, який має контору з виготовлення пам’ятників.  “Ідея Instagram-проекту народилася у промо-команди фільму ще на етапі підготовки до зйомок. Хотілося зробити нестандартний проект, який б...
Суспільство
Жителька міста Новограда-Волинського Тетяна Анатоліївна Щолко пішла з дому 11 жовтня 2019 року та досі не повернулась. Поліцейські встановлюють місце знаходження жінки. За словами дочки, яка 14 жовтня звернулася до поліції, кілька днів тому її мати пішла з дому у невідомому напрямку. Її прикмети: на вигляд 50-55 років, зріст близько 165-167 см, волосся коротке, сиве. На лівому передпліччі наявні шрами від порізів. ФОТО: Була одягнена у чорну куртку та чорн...
Спорт
14 жовтня о 21:45 в Києві на НСК «Олімпійському» розпочався центральний матч кваліфікації Євро-2020, збірна України приймала команду Португалії.  Стартові склади команд: Україна: Пятов - Миколенко, Матвієнко, Кривцов, Караваєв - Степаненко, Марлос, Малиновський, Зінченко, Ярмоленко - Яремчук. Португалія: Руй Патрісіо - Семеду, Пепе, Рубен Діаш, Геррейро - Жоау Моутінью, Жоау Маріу, Данилу - Бернарду Сілва, Гонсалу Гедеш, Кріштіану Роналду. Господарі поча...
Новини по темі
У Новограді проходить ярмарок українських товаровиробників: Що можна придбати? (ФОТО, ВІДЕО)
До уваги новоград-волинців: в місті проводитиметься планове хлорування - промивка водопровідної мережі
Студенти новоградського медколеджу допомагають дітям з інвалідністю та пенсіонерам
Допоможіть знайти: Поліція розшукує 57-річну звягельчанку (ПРИКМЕТИ, ФОТО)
Капелан Сергій Дмитрієв: «Я не бачив, щоб у наших військових був страх захищати країну»
Програмісти та фахівці громад шукають рішення для проблем ОТГ на хакатоні із Децентралізації DeHack
"Сильні духом. Матері": У Новограді-Волинському проходить стилізована фотовиставка (ФОТО)
У Новограді проходить виставка військової техніки (ФОТОРЕПОРТАЖ)
На Новоград-Волинщині авто вилетіло в кювет: Водій та пасажир травмовані
Які заходи відбудуться в Новограді-Волинському до Дня захисника України