74,3% новоградців підтримують створення єдиної незалежної церкви в Україні

Церква Новоград

Протягом останнього тижня на сайті Новограда-Волинського проводилося досить актуальнена сьогодні опитування. Воно стосувалося створення єдиної Помісної Автокефальної православної церкви в Україні та рівня підтримки даного процесу серед громадян.

Усього проголосувало 206 людей.

74,3% серед опитаних відповіли, що так, звичайно, Україні потрібна єдина незалежна церква.

21,8% респондентів вказали, що їх і так влаштовує нинішній поділ.

3,9% серед опитаних зазначили, що не являються православними та їм все одно.

ДОВІДКОВО:

Звідки взявся Московський патріархат

Історія Московського патриархата (МП) або Російської православної церкви (РПЦ) починається після захоплення Києва монголо-татарами в 1240 році. Київська митрополія розпадається назахідну(вона потім на Галицьку і Литовську) ісхідну частину- з центром в Москві. Обидві частини підпорядковувалися Константинополю.

У 1448 році Папа Римський Євгеній IV ініціював Вселенський собор православних і католиків, щоб зняти розбіжності між церквами. Розглядалися питання, що стосуються чистилища (у православних немає такого поняття), верховенства папи у Вселенській Церкві і здійснення таїнств. Закінчилося це підписанням Флорентійської унії.

У Москві назвали унію "зрадою" православ'я Вселенським патріархом і без згоди з ним вибрали єпископа Іона митрополитом "Московським і всієї Русі".

Фрагмент картини Іллі Глазунова "Борис Годунов" (Фото)

Протягом 150 років, Московське царство самостійно управляло митрополією без втручання Константинополя. У 1588 році московитам вдалося отримати від глави Вселенської церкви Єремії ІІ автокефалію. Він благословив першого патріарха Русі митрополита Іова, а 1593 році в Константинополі за створення Московського патріархату проголосував Священний синод.

У Російській імперії РПЦ керували обер-прокурори - світські чиновники, призначені імператором. Повна підпорядкованість авторитарній державі - одна з основних характеристик московського православ'я.

Чому Москва захотіла відділитися від Константинополя

Головна причина - це розвиток самодержавства в Російській державі. За час правління Івана Грозного, Московія добилася розширення території на схід, хоч і програла на заході - в Лівонській війні. Московські правителі розуміли, що наявність патріархату дозволить нарощувати зовнішній вплив.

Крім того, московити відчували перевагу в середньовічному світі над греками з Вселенської церкви. Греки після завоювання Константинополя турками перебували під владою Османської імперії. Константинопольський патріархат платив золотом султану для збереження православних парафій, а Москва якраз звільнилася від татарського панування і вела завойовницькі війни.

Тому, коли Константинопольський патріарх Ієремія II з почтом просив прийняти його в Москві в 1588 році, росіяни розуміли, як вони зможуть використовувати його візит.

Історик Андрій Богданов в книзі "Таємниці Московської Патріархії" пише, що призвідником плану з набуття патріархату був боярин і майбутній цар Борис Годунов.

Як Російська церква домоглася автокефалії

Патріарх Ієремія ІІ, як і його попередники, їздили з простягнутою рукою до православних правителів Європи з проханням про пожертвування. Коли він з'явився в Москву, то у Годунова народився план скористатися тяжким становищем патріарха і змусити його до надання автономії Московської митрополії.

Після першого спілкування Годунову стало зрозуміло, що хоча патріарх і приїхав за милостинею, але він і не думає про те, щоб благословити Москву на установу патріаршого престолу.

"Це небажання, властиве східному духовенству, яке втратило багатство і вплив і тому особливо відстоювало свою першість в церковній ієрархії", - пише Андрій Богданов.

Єремію з супутниками ізолювали від зовнішнього світу в замкнутий двір, хоча забезпечили всі почесті. Годунов оточив патріарха своїми людьми.

Через півроку м'якого ув'язнення, супутник патріарха, архієпископ Арсеній Елассонскій, заявив, що він вирішив залишатися в Москві.

Тепер патріарх повинен був зробити вибір: робити спроби щодо повернення до Константинополя (без грошей він не міг) або умовити росіян очолити патріархію тут. Далі тягнути було неможливо - в Константинополі могла вибухнути боротьба за патріарший престол.

Патріарх Ієремія ІІ Тронос (Фото: history.org)

Коли Годунову доповіли, що патріарх заговорив про патріархію в Москві, то він через своїх людей таємно запропонував Єремії очолити РПЦ. І той погодився.

Тим часом, цар Федір Іоаннович оголосив про необхідність встановлення в Росії патріаршества, але без константинопольського патріарха. Бояри обурювалися, мовляв, заїжджий патріарх не знає тутешніх звичаїв і мови.

Тоді Годунов запропонував Єремії правити з Володимира. Єремія не погодився, мотивував це тим, що йому потрібно бути біля царя.

Патріарх довго не погоджувався, щоб у Москві був хтось, крім нього. Годунову потрібен був свій патріарх - митрополит Іов. Неохоче, під тиском обставин, Єремія дав добро заснувати патріархат в Москві.

Цар скликав Собор і духовенство схвалило створення патріархату. Єремія повернувся з російськими дарами до Константинополя і провів повну процедуру, згідно з канонами установи автокефалії.

Чому Москва протестує проти установи патріархату в Києві

Російська Православна Церква об'єднує найбільшу спільноту православних в світі - 36 тис. парафій відвідує від 90 до 120 млн віруючих (третина парафій знаходиться в Україні). Частина парафій, і можливо, статус найбільшої православної церкви, Москва втратить. Крім цього, для Москви є ідеологічна втрата - в РПЦ, після надання томосу не зможуть називати себе спадкоємицею традиції хрещення Русі князем Володимиром.

Москва стане "вторинною" по відношенню до Києва і хрещення Русі. Столиця України відродиться в новому церковному статусі, вже не митрополії Константинополя, а незалежної церкви.

Головні аргументи Москви проти томосу:

♦ В Києві діє канонічна церква - УПЦ (МП).Томос призведе до розколу православ'я;

♦ Константинополь не має права давати томос Києву, тому що вже визнав перехід канонічних земель Русі до Московського патріархату;

♦ Томос для Києва призведе до кровопролиття та захопленню храмів;

Але, схоже, Варфоломій не сприймає аргументи РПЦ і томос буде надано в цьому році. Про це написав ще в травні богослов і колишній ієрарх УПЦ МП Кирило Говорун, також заявляв про томос президент Петро Порошенко. А в День хрещення Русі делегація з Константинополя приїжджала до Києва і привезла лист від Вселенського патріарха, в якому він підтвердив намір "дарувати Українській церкві автокефалію". Хоча політики сподівалися, що томос повинен бути дарований в День хрещення Русі в якості подарунка.

Відстрочки могла попросити дипломатична місія Константинополя, яка не встигла об'їхати всі 14 автокефальні православні церкви і проінформувати їх про майбутнє рішення Варфоломія, кажуть релігієзнавці.

Філарет може стати патріархом канонічної Української православної церкви з центром у Києві (Фото: LIGA.net)

Також, на руку прихильникам томосу неприязнь Вселенського патріарха Варфоломія до РПЦ після ігнорування Кирилом Вселенського собору Православних церков. Подання автокефалії (томосу) Українській церкві йому вигідно як елемент ослаблення РПЦ, а для України це закріплення курсу на незалежність. Адже, останні обдарування томосу православним церквам Естонії, Чехії та Словаччини символізували відхід від прямого підпорядкування Кремлю і "розриву з імперією".

Головний аргумент Константинополя:

♦ Київ - канонічна територія Вселенського патріархату в Константинополі. Отже, Варфоломій має право на надання томосу;

За словами Патріарха Філарета, після рішення про томос буде скликаний об'єднавчий Синод Української православної церкви: Київського Патріархату (УПЦ КП), Автокефальної церкви (УАПЦ) та частини Московського патріархату (УПЦ МП), що дозволить створити нову незалежну церкву.

Якщо з отриманням томосу є відносна ясність, то невідомо, кому відійдуть: Києво-Печерська лавра, Свято-Успенська Почаївська та Святогірська лаври і багато храмів УПЦ МП, де зберігаються православні реліквії і мощі перших київських святих.

За версією Філарета, монастирі з майном повинні природним чином бути частиною об'єднаної церкви з центром у Києві.

Російський богослов Андрій Кураєв говорить, що Москва також може поборотися за київські святині, якщо переключиться від протидії Томосу до збереження статусу прихожан, парафій та монастирів, які виявлять бажання залишитися в УПЦ МП. За його словами, кращий варіант для Москви - передати останні лояльні до Москви українські парафії в РПЦ.

Новоград-Волинський церква
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Кримінал
У середу, 3 червня у сервісному центрі МВС № 1844 перереєстрація авто закінчилася викликом правоохоронців. Про це повідомяє прес-служба  регіонального сервісного центру МВС в Житомирській області До ТСЦ МВС № 1844 звернувся 45-річний мешканець Новограда-Волинського з наміром зареєструвати автомобіль Mercedes-Benz 2010 року випуску. Однак під час перевірки документів, що стали підставою для проведення операції, співробітники сервісного центру МВС спільно з...
Суспільство
Щодо стану захворюваності на коронавірус в Новоград-Волинській міській ОТГ (04.06.2020) Протягом доби за результатами лабораторного дослідження підтверджено 2 випадки захворювання на COVID-19 у жителів міста: - чоловік 45 років, який працює у місті Коростень. Наразі він перебуває на стаціонарному лікуванні у КНП «Новоград-Волинське міськрай ТМО»; - жінка 59 років, яка вранці 2 червня поступила у вкрай важкому стані до відділення анестезіології та інтенсивн...
Суспільство
Степанов анонсував додаткові карантинні заходи В Україні за добу виявлено 588 нових випадків зараження коронавірусом В Україні фіксується зростання кількість хворих коронавіром, в зв'язку з чим Міністерство охорони здоров'я розглядає можливість рекомендувати введення додаткових карантинних заходів. Про це заявив міністр охорони здоров'я Максим Степанов на брифінгу 4 червня. На сьогодні 4 червня в Україні лабораторно підтверджено 25 411 випадків коронавірус...
Суспільство
За минулу добу (3 червня) на Житомирщині лабораторним шляхом підтвердили 53 нові випадки захворювання на коронавірус, , повідомляє Житомирська ОДА. Хворобу виявили у жителів м. Житомира, Коростишівського, Любарського, Брусилівського, Ружинського, Бердичівського, Романівського, Житомирського, Новоград-Волинського, Черняхівського та Радомишльського районів.   Нові випадки 3 червня встановлено у:   м. Житомирі – 15 (жінка, 27 років; жінка, 31 рік; чоловік, 38...
Суспільство
Батьківська субота перед Трійцею 2020 зветься Вселенська батьківська субота. Її ще називають Троїцька батьківська субота 2020 на честь самого свята. В цей день відбувається поминання всіх вірних померлих, тому що саме свято Трійця – Зішестя Святого Духа – знаменує собою спасіння всіх людей, у тому числі і тих, хто вже відійшов в інший світ. Адже у Бога, як кажуть священики, всі живі. Трійця – свято з незакріпленою, плаваючою, датою. А, відтак, і дата Троїц...
Суспільство
Шановні мешканці міста В зв'язку з аварією на міському центральному збірному каналізаційному колекторі d 600 міліметрів, припинено водопостачання міста. Просимо вибачення за тимчасові незручності. Адміністрація КП НВМР ВУВКГ
Екологія
Житомирський лабораторний центр 15-25 травня у місцях масового відпочинку населення на Новоград-Волинщині провів дослідження. Як завжди, вода в водоймах в межах Новограда-Волинського віднесена до групи найбільш забруднених на Житомирщині та не відповідають нормам. Про це повідомив  Житомирський лабораторний центр та навів у таблиці результати проб води. За результатами проведених досліджень було виявлено відхилення від нормативних значень за мікробіологічн...
Пригоди
3 червня група піротехнічних робіт Управління ДСНС Житомирщини знищили два вибухонебезпечні предмети часів минулих війн, знайдені у Новоргад-Волинському районі. Про це повідомило У ДСНС України у Житомирській області. Зокрема, один із боєприпасів виявлений у самому райцентрі. Під час прогулянки із собакою неподалік залізничних колій, хлопчик, орієнтовно 10-річного віку, помітив у смітті чеку гранати. Дитина розповіла про знахідку родичам, які й викликали р...
Суспільство
Державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Поліського округу спільно із працівниками поліції, продовжують проводити роз’яснювальну роботу серед населення, які безпосередньо здійснюють збір та реалізацію червонокнижних та раньоквітучих рослин, зокрема проводяться посилені заходи державного нагляду (контролю) щодо збереження ранньоквітучих об’єктів рослинного світу. За результатами роботи загалом складено 42 адміністративних протоколи....