Миротворець - той, хто творить мир посеред війни

"Блаженні миротворці, бо вони будуть наречені синами Божими" – сказано в Святому Письмі. А ще коли миротворцями виступають діючі священники, коли вони лишають сім'ї і їдуть за край світу, аби примирити людей одне з одним і з Богом – це дорогого варте!

Капітан Петро Паєвський говорить, що ніколи не думав ставати капеланом. Взагалі з військом справ не мав аж до того часу, як йому, успішному священнику одного з численних уманських храмів, сину високого чиновника, запропонували поїхати в Косово в якості полкового священника. 

"На той час капеланство в українському війську лише народжувалось, мало хто знав, що з ним робити. Я теж не знав, – розповідає Петро Петрович. – Першим ділом, як годиться, облаштуав капличку: вона вже була там, я лиш дооформив. Розвішав привезені з дому ікони, лампадки, поклав молитовники і став чекати. За день до каплички зазирнули пару солдатів та й усе. Гріх скаржитись: на службу люди приходили, хоч і небагато. Свічки ставили. Молилися стиха. Але ні до сповіді, ні за порадою не зверталися. Так наче храм був сам по собі, а я – так, щось на кшталт ключника: відкрив двері, закрив двері... А я ж бачив, що у бійців душа болить, і виговоритись хочеться, і запитати... Та скільки не намагався завести розмову – відвертості не було, наче стіна між нами. Бійці кудись ходили, щось робили; поверталися засмучені або стурбовані, іноді раділи, частіше виглядали заклопотаними. У них було своє життя, до якого мене не допускали. Казали: "Ви свята людина, вам не треба то знати".

Десь за кілька тижнів мені вже так набридло сидіти самому, що я попросився з хлопцями на виїзд. Бійці здивовано перезирнулися, сказали, що запитають командира. Командир довго бесідував зі мною, наче не я його, а він мене сповідав: чого я хочу поїхати, навіщо, що очікую там побачити... Нарешті дозволив. Ми повантажились на УАЗик і помчали на перше в моєму житті патрулювання!

Сказати по правді, нічого такого в той день не сталося. Просто їздили, пильнували, щоб не було провокацій та проявів агресії. І наступного дня так само. І знов... Серби з албанцями не миряться, налаштовані одне до одного вороже – але наша присутність не давала їм можливості для якихось взаємних ескапад. Тоді й прийшло розуміння, хто такі насправді миротворці, і в чому їх головна функція: не стріляти, а припиняти стрільбу; не підтримувати одну із сторін, а зупиняти ворожнечу.

Та найголовніше – після першого ж мого виїзду на патрулювання хлопці почали відкриватися. Потягнулися до мене, почали розповідати про себе, дружин і дітей; про те, що привело їх сюди і тримає на чужині. Нічого несподіваного: в миротворчих силах служать такі самі люди, що й "на гражданці", їх хвилюють абсолютно ті самі проблеми, що й усіх.

Мабуть, я ще ніколи так не молився і не читав так багато Святого Письма, як в ці півроку! Бійці чекали поради і розради – а я не хотів "умнічати", бо скільки у мене того досвіду? Питав поради у Бога і відповідав людям те, що Господь відкривав мені.

Згодом і цивільні почали навідуватись, і бійці миротворчого контингенту з інших країн. Особливо після того, як ми здійснили кілька екскурсій по храмам: і серби, і албанці дуже набожні, країна всіяна великою кількістю старовинних храмів з багатющою історією. Так само старався не від себе говорити, а роз'яснювати їм Божий погляд на їх проблеми: що про це говорить Писання, як ці ж питання розв'язував Ісус... Зрештою, мене там стали вважати якщо не святим, то людиною Божою точно.

Повернувся з Косово в ході ротації саме напередодні війни. Довго не всидів дома: моя країна потребувала зцілення, бійці і цивільні були змучені пекучими нерозв'язними питаннями, що ставила перед ними війна. Чи можна брати в руки зброю, якщо захищаєш своїх? Хто захистить твою сім'ю, якщо ти будеш тільки молитися і не діяти? Як розуміти тексти: "Всяка влада від Бога" і "Коріться вищим властям" – то що, Януковича не можна було чіпати? Сказано: "Не протився злому, і хто хоче забрати у тебе сорочку, віддай йому і спіднє" – це що ж виходить, нападникам опиратися не можна і Крим з Донбасом треба віддати окупантам???

Питання, питання... Доводилось нагадувати, як мужі Божі відважно ставали на захист свого життя і своїх близьких. Як Господь прямо сказав: "Протистаньте дияволу – і втече від вас". Що Той же Господь, який казав: "тому, хто вдарив тебе по лівій щоці, підстав і праву" – Той самий сказав: "Хто про своїх, а особливо про домашніх, не піклується, той відрікся від віри і гірший невірного". І ще: "Немає більшої любові, як віддасть хто душу свою за друзів своїх", – вірш, який ми зараз завжди читаємо на похоронах Героїв, і який сказаний Самим Господом Ісусом Христом, що віддав Себе за нас! І ще: "Рятуй взятих на смерть, і хіба відмовишся від приречених на вбивство?" Найбільший гріх – то байдужість до людських страждань; а де найбільше страждають люди, як не на війні?

Багато розповідав. Ще більше показував власним прикладом. Бо що б ти не говорив, один твій негідний поступок моментально вщент зруйнує все, що ти будував роками. Саме тут, на фронті, де нерви оголені до межі і де ти можеш прикидатися лиш до першого обстрілу – ти маєш бути кришталево чистим перед людьми і Богом. Не скажу, що це мені завжди вдавалося: іноді стомлювався, зривався на крик, доводилось і фізично зупиняти розпалених взаємною ненавистю людей – але я старався.

Вирішував і побутові питання, надавав допомогу в оформленні документів та багато іншого. Посада моя називалася "заступник командира дивізіону з морально-психологічного забезпеченні": по старому – замполіт, а по-справжньому – капелан. Бо священники колишніми не бувають, ви ж розумієте. Неможливо сховати вогонь під сорочкою, навіть під каммуфляжем. Мабуть, найбільшою винагородою для мене є те, що мої фронтові побратими, і "косівські", і "донбасівські", завжди радо вітаються зі мною, дякують, питають поради і благословіння.

З кумедного – якось на Пасху, коли ми об'їжджали підрозділи з Пасхальним благословінням і службою, один боєць стиха запитав у друзів, що допомагали мені: "Скажіть, а якого патріархату ваш замполіт?" Довго сміялися з того. Іншим разом на одному з блокпостів вартові довго прискіпливо оглядали мене і мою машину; не знайшовши нічого – доскіпалися: "Чого у вас патрони в воєннік не записані?" Тоді навіть командир бригади за мене заступився, нагримав на них: не чіпайте, мовляв, людину Божу!

Ще був випадок – під час найбільших і найкривавіших боїв січня-лютого 2017 року під Авдіївкою в поданнях на нагородження і рапортах про загибель виникла якась плутанина. Я заходжу в стройову – а мій боєць кидається до мене ледь не зі слізьми:

- Петро Петровичу, а чого вони кажуть, що я загинув???

- Як загинув? Та ось же ти!

- А вони кажуть – в документах написано, що я загинув...

- Та що за їрунда? Ану, дай мені ті документи!

Я аж розсердився. Схопив документи, гортаю… Справді, хтось, надрукувавши, переплутав сторінки і другу сторінку не туди підколов, вставив від іншого рапорту. Але третя – вже нормальна, все як слід. Я так і сказав хлопцеві:

- Та не переймайся ти так, он на третій сторінці ти знову воскресаєш!

Хлопець глянув на мене з вдячністю і захватом, як на не знаю кого, і каже:

- Петровичу... Дякую вам!!!! Я знав, що ви свята людина, но щоб аж настільки...

Звісно, реготали всі. І досі згадуємо ту пригоду, як зустрінемось.

Що я вам скажу? Найцінніше для людини – то життя. Своє чи чуже, неважливо. Рятуйте життя, несіть людям мир, говоріть їм правду – і матимете подяку від людей і похвалу від Бога. Миротворці справді є блаженними, це справедливо сказано, – між народами ти тримаєш мир чи між людьми. Але мир без справедливості неможливий. Тому і сказано: "Милість і істина стрінуться, правда і мир поцілуються; правда з землі виростає, істина з небес визирає. Господь дасть добро, і земля наша дасть плід свій…», а результатом буде – перемога добра. Але над кожним плодом попрацювати треба, картопля і та сама не росте: сапати від бур’янів треба, жуків труїти, поливати, удобрювати. Оце і є робота миротворця: творити мир і берегти життя.

pivnich.org.ua
Миротворець священник капелан військовий
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Виклад
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Оголошення
Передати показники лічильників холодної води за ЧЕРВЕНЬ 2019 року Шановні споживачі! Просимо передавати показники лічильників холодної води ЗА ЧЕРВЕНЬ з 18-го числа по останній робочий день за поточний місяць!!!! Із першого по п`яте число – показники не приймаються у зв’язку із закриттям минулого місяця і проведенням нарахувань.  Пам’ятайте, у водоканалі  не має відомостей про те, чи користуєтеся Ви послугою централізованого водопостачання. Отже, єдиний сп...
Спорт
Футбольний клуб "Звягель» з Новограда-Волинського і «Полісся» з селища Городниця Новоград-Волинського району вийшли до фіналу Кубку Житомирської області з футболу 2019 року. Новоград-волинці на виїзді розправилися з командою з Бердичева, а команда з Городниці у серії післяматчевих пенальті перемогла Ставки. Кубок Житомирської області з футболу. 1/2 фіналу. Матчі-відповіді ФК «Бердичів» – «Звягель» (Новоград-Волинський) – 2:5 «Полісся» (Ставки) – «Полісся»...
Влада
Новоград-Волинською місцевою прокуратурою в інтересах держави заявлено позов про визнання недійсним договір виробництва сільгосппродукції, укладений між Новочорторийським державним аграрним технікумом і суб’єктом господарювання та повернення неправомірно ним зайнятих земельних ділянок загальною площею 68 га, що в Баранівському районі. Установлено, що у січні 2019 року між Новочорторийським державним аграрним технікумом та фізичною особою-підприємцем укладе...
Суспільство
19 червня 2019 року відбулась сесія Брониківської сільської ради на якій депутати одноголосно підтримали рішення про приєднання Несолонської сільської ради. Фахівці Житомирського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного Програмою «U-LEAD з Європою» та Мінрегіоном України,провели інформаційно-роз’яснювальну роботу про стан впровадження реформи децентралізації влади в Житомирській області та переваги стосовно доєднання територіальних громад до вж...
Суспільство
21 червня у Житомирському Центрі розвитку місцевого самоврядування, створеному Програмою "U-LEAD з Європою" та Мінрегіоном України, відбудеться презентація кращих практик громад Житомирщини. Фахівці об'єднаних громад презентуватимуть успішні проекти, які були реалізовані в ОТГ. Зокрема, фахівці Коростишівської ОТГ розкажуть про освітній проект "Школа місцевого самоврядування" та його вплив на формування активного молодіжного простору в громаді. "Минулого р...
Суспільство
19 червня у Житомирському Центрі розвитку місцевого самоврядування, створеного Програмою "U-LEAD з Європою" та Мінрегіоном України, відбувся тренінг "Просторове vs стратегічне планування розвитку громади». На заході експерти спільно з фахівцями громад здійснили комплексний професійний аналіз містобудівної та стратегічної документації ОТГ, дослідили потенціал і перешкоди для просторового розвитку поселень в межах ОТГ в контексті району та області. "Ми маємо...
Культура
19 червня 2019 року в місті Новограді-Волинському у великій залі міського палацу культури ім. Лесі Українки відбувся конкурс краси "Принцеси Звягеля". Для юних учасниць це свято краси було звітним, оскільки виступу передували місяці підготовки та тренувань в дитячій модельній школі «Art talent studio». За цей час у модельній школі дівчата опановували основи дефіле, хореографії, акторської майстерності. Загалом на сцені учасниці поставили чотири номери: пре...
Суспільство
У Житомирській області продовжується розпочатий Кібінетом Міністрів у лютому минулого року процес передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад. Новоград-Волинська ОТГ отримала землю у комунальну власність, про це повідомляє Житомирська ОДА. Підписання акту приймання-передачі земельних ділянок із державної у комунальну власність об’єднаних територіальних громад, які були утвор...
Суспільство
19 червня 2019 року на базі Новоград-Волинського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, спільно з міським центром зайнятості, Новоград-Волинським міськрайонним відділом філії ДУ «Центр пробації» у Житомирській області для молодих людей, які перебувають у конфлікті із законом, проведена бесіда на тему «Запобігання торгівлі людьми». Зустріч запланована з метою підвищення обізнаності населення про всі негативні наслідки неофіційного прац...
Новини по темі
Новоградський водоканал просить передати показники лічильників води за червень
Депутати Брониківської ОТГ одноголосно проголосували приєднання Несолонської сільської ради
Громади презентуватимуть свої кращі практики
Стратегія розвитку громади має відображатись у просторовому плануванні
Новоград-Волинська ОТГ отримала у комунальну власність землі
Людина - не товар: У Новограді-Волинському проводяться профілактичні заходи
Родина з Новоград-Волинщини надаватиме послуги «професійних батьків»
Гроші є: Як новоград-волинцю отримати "теплий кредит"
Знайомтеся, це Анна з Новограду - майстриня, яка створює неймовірні фруктові букети
Теорія розбитих вікон: Або як вберегти Новоград від хаосу