• Головна
  • Зберігалося в Новограді-Волинському: Пересопницькому Євангеліє виповнилося 458 років
14:56, 30 травня 2019 р.

Зберігалося в Новограді-Волинському: Пересопницькому Євангеліє виповнилося 458 років

Зберігалося в Новограді-Волинському: Пересопницькому Євангеліє виповнилося 458 років

Її не виставляють на загальний огляд і торкатися цієї книги можна тільки в рукавичках. Цього року Пересопницькому Євангеліє - першої Біблії українською мовою - виповнюється 458 років.

А Ви знали, що ця унікальна книга для українців у середні віки зберігалася в Новограді-Волинському (Звягелі)?

Таємниці пергаменту, на якому вона написана, до сих пір не розкрив жоден історик світу. Як її вдалося зберігати 5 століть майже неушкодженою?

Євангеліє зберігається в скрині, яка була зроблена ще в 1948 році, і до сих пір воно так і зберігається. Непримітна зовні дерев'яна скриня - всередині зберігає справжню українську реліквію.

"Це хронологічно перше Євангеліє, яке дійшло до нас і переклад українською мовою, простою мовою і в цьому його цінність", - говорить Ольга Степченко, в.о. директора Інституту рукопису.

Створювати релігійну книгу почали ще в 16 столітті в місті Пересопниця на Рівненщині. Тепер там культурно-археологічний центр "Пересопниця". Там розповідають - за п'ять років, які писалася книга, над нею працював не один автор. І за півтисячоліття помандрувала по світу. "Вона потрапила спочатку потрапила в Клевань в 1630 році, є згадки, що звідти в Житомир, Новоград-Волинський, а через 100 років її гетьман Іван Мазепа подарує її собору в Переяславі, коли його будував", - розповідає Іван Солодуха, директор культурно-археологічного центру "Пересопниця".

У музеї кажуть, пережила книга і революції, і пожежі, і війни, однак добре збереглася до наших днів. Ймовірно, була написана особливими чорнилом, але їх секрету до сих пір ніхто не розгадав.

"Унікальний рукопис, дійсно унікальна, тому що написана на пергаменті. Вага 9,300, 482 листа. Ці всі мініатюри написані і прикрашені золотом в оригіналі", - говорить експерт.

Після Уфи, куди Євангеліє привезли в роки війни, книга знову повернулася в Україну. І зберігається в Національній бібліотеці імені Вернадського. Щоб малюнки не зіпсувалися - між сторінками вкладають спеціальні вкладення з натуральних матеріалів. Реставрації Пересопницького Євангеліє за 470 років не відбувалося жодного разу. Лагодили лише обкладинку і то частково. Тепер, щоб працювати з книгою, видають спеціальні рукавички. Це робиться для того, щоб не пошкодити сторінки.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Новоград
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...