• Головна
  • Що можна і чого не можна робити на Трійцю: Традиції, обряди, прикмети
12:29, 15 червня 2019 р.

Що можна і чого не можна робити на Трійцю: Традиції, обряди, прикмети

Трійця

Трійця

День Святої Трійці (П'ятидесятниця) в 2019 році припадає на 16 червня. Трійця - третє за важністю після Різдва та Великодня церковне свято. Щороку, в залежності від дати Великодня, Трійця припадає на різні дні, її святкують на 50-й день після Великодня, звідси і її друга назва - П'ятидесятниця.

На Трійцю будинок прикрашають зеленню, квітами, які є символами життя і весни.

Прийнято на Трійцю ходити на богослужіння, а напередодні Трійці, в батьківську суботу, обов'язково ходять на кладовища, поминають покійних.

Трійцю з давніх часів на Русі відзначали весело і шумно. Після служби в храмах влаштовували гуляння, хороводи з іграми і веселими жартами.

На Трійцю обов'язково печуть паляниці, а на святковий обід заведено скликати всіх друзів, близьких і знайомих, обмінюючись один з одним подарунками.

Перед Трійцею господині завжди ретельно прибирали будинок і готували святковий стіл, за яким збиралася вся родина. Свято любили зустрічати на вулиці, молодь водила хороводи навколо дерев, хлопці вибирали собі наречених. Парубок підходив до вподобаної дівчини і пропонував руку і серце. Якщо красуня погоджувалася, можна було засилати сватів.

Але весілля на Трійцю грати не можна. Вважається, що це принесе молодим нещастя в сімейному житті.

Дівчата в цей день плели вінки і пускали їх плисти по річці. Якщо вінок пливе рівно, то сімейне життя буде благополучним, якщо почав кружляти - то чекай розладу в сім'ї. Якщо вінок прибився до берега, то швидкого заміжжя чекати не варто.

Трійця - велике церковне свято, тому працювати в цей день не можна. Не варто в цей день допускати недобрих думок, лихослів'я і заздрості. Потрібно примиритися з усіма, з ким ви в сварці.

Наші предки ніколи не купалися на Трійцю в водоймах. Вважалося, що в цей день русалки поводяться активно і можуть потягти купальника під воду.

За переказами, в цей день відбулося зішестя Святого Духа на апостолів. Учні Ісуса зібралися тоді всі разом. Раптово пролунав шум з неба, ніби від сильного вітру. З'явилися в цей момент мови і зійшли на кожного з учнів. І почали говорити вони на різних мовах. 

Ворожіння на Трійцю

Для церкви ворожіння категорично не прийнятні, але ось вже так повелося що дівчата чекали свята Трійці для того щоб дізнатися що їх чекає в майбутньому. Гадали переважно на долю, на судженого.

Обряди на Трійцю

Трійця - один з найважливіших свят у східних слов'ян, особливо улюблений дівчатами. У слов'янських народів свято Святої Трійці також тісно пов'язане з проводами весни і зустріччю літа. У суботу напередодні дня Святої Трійці у слов'ян один з головних поминальних днів. Цей день часто називають «батьківською суботою» або батьківським днем.

З давніх-давен вважалося доброю прикметою свататися на Трійцю. Весілля грали восени, на свято Покрови Богородиці. Багато хто до цих пір вважають, що це допомагає сімейному життю: посватати на Трійцю, мовляв, будуть жити в любові, радості і багатство.

Що не можна робити на Трійцю - народні повір'я

З Тройцею в народі був пов'язаний цілий цикл повір'їв і заборон, порушувати які було суворо заборонено під загрозою нещасть: на Трійцю не можна було робити мітли; протягом тижня заборонялося городити паркан або ремонтувати борони, щоб «не народжувалися домашні тварини потворного вигляду»; категорично заборонялася працювати і в перші три дні Трійці - однак готувати частування можна, а також запрошувати на святкову трапезу гостей; не можна було ходити протягом тижня в ліс, купатися - купатися в Трійця небажано, оскільки, як вважали наші предки, що день Трійці належить русалкам - викупатися, вірили стародавні слов'яни, підеш на дно. Починаючи з «Зелених Святок» і до Петрова дня (12 липня) русалки виходять з вирів, ховаються в лісах, на деревах, своїм сміхом заманюючи подорожніх.

Прикмети на Трійцю

Є й інші повір'я і традиції на Трійцю. Давайте тепер дізнаємося, які в день Трійці є прикмети. Якщо на Трійцю піде дощ, значить, чекай врожаю грибів. Квіти і лікувальні трави, зібрані в такий день вважаються цілющими і здатні вилікувати будь-яку недугу. Вважається, що з понеділка - дня Святого Духа заморозків вже не буде, наступають теплі дні. У день Святого Духа прийнято роздавати весь дріб'язок жебракам, тим самим захищаючи себе від негараздів і хвороб. Існувало і таке повір'я, чесна людина мігла знайти скарб, як би почувши його заклик з глибин землі. Існувало повір'я про те, що рослини на Трійцю наділяються особливою магічною силою, що відбилося в звичаї збирати в ніч на Трійцю лікарські трави.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Трійця #вихідний #свято
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...