Олена Пчілка: мати українського націоналізму й феміністка, яка обожнювала вишиванки

Олена Пчілка зуміла блискуче зіграти на театрі життя так багато ролей, що її долю й діяльність дуже важко вловити якимось одним визначенням.

Аристократка української літератури. Велика мати українського націоналізму. Емансипантка, феміністка й організаторка жіночого руху.

Мати Лесі Українки. Чільна постать київської Старої Громади. Журналістка, видавчиня, політична діячка. А ще - красуня, законодавиця мод (нинішньою популярністю вишиванок, знанням про розмаїття орнаментів і фасонів ми великою мірою завдячуємо якраз їй), королева балів і невтомна збирачка пісень, узорів, зразків ужиткової народної культури.

До згаданих характеристик можна додати ще багато: енергія й спрага самореалізації неймовірної жінки гідна хіба захопленого й шанобливого подиву. Аристократкою була і походженням, і стилем життя, і письменницькими творчими настановами.

Зразкова українська родина

Ольга Драгоманова народилася 170 років тому в сім'ї, де з покоління в покоління передавалося творче обдарування. Її дядько зостався в пам'яті нащадків як поет-декабрист. А Ольжин старший брат Михайло став одним із найвидатніших інтелектуалів своєї доби, ліберальним мислителем, що надовго визначив розвиток української політичної думки.

Вона закінчила Київський зразковий пансіонат шляхетних дівчат, одразу долучилася до братового товариства, до кола Громади і до праці задля розвитку української національної ідеології.

косач

Вийшла заміж за університетського приятеля Михайла Драгоманова Петра Косача. Про побут Драгоманових-Косачів можемо сьогодні скласти уявлення за численними фотографіями, мемуарами, листами, зрештою, збереженими садибами в Колодяжному і в Києві.

На світлинах молода жінка однаково чарівлива і у видзіґорних фешенебельних сукнях з буфами, бантами та мереживами, і в народних строях, якими захоплювалася. Коли на салонних зображеннях складна пишна зачіска з буклями й старанно викладеними пасмами, то в другому випадку коси прикрашає пишний вінок.

Мода на вишиванки

Моду на народні українські строї власне Ольга Драгоманова-Косач великою мірою й усталила. Оселившись із чоловіком на Волині, у Звягелі (нині Новоград-Волинський), вона почала ентузіастично збирати фольклор. Видала 1876 року книжку "Український народний орнамент". Працю вважала однією з головних життєвих засад, і діалектне "пчілка" обрала як псевдонім, що нагадував про дбайливий невпинний труд.

ольга косач

Послідовна у своїй відданості українству, Ольга Петрівна зважилася на неймовірний, як на ті часи, педагогічний експеримент. Вона не хотіла, щоб дітей русифікували в офіційних школах, тож син й доньки до певного часу вчилися удома.

Петро Антонович поділяв погляди дружини. Його недарма якось назвали першим українським татом, що пішов у декретну відпустку. Після народження Лесі молода мати поїхала лікувати "нерви" (у сучасній термінології це б назвали, мабуть, післяпологовою депресією) на водах, а батько взяв відпустку на службі й фактично виходив хворобливе немовля.

Матір націоналізму

Цю жінку охоче називають матір'ю українського націоналізму. Чи не першим віддав їй таку честь Дмитро Донцов, суддя суворий і принциповий.

Як публіцистка, белетристка, вона наголошувала конечну необхідність виходу за вузькі рамки народницької ідеології, намагалася представити різні верстви, різні сфери суспільного буття.

В обстоюванні національної ідеї Ольга Косач була послідовною. Входила у керівні органи створюваних громадівцями українських інституцій, підписувала петиції й вимоги до чинної влади.

пчілка

За потреби зважувалася на зовсім уже протиправні акції. Так трапилося, скажімо, на святкуванні роковин Шевченка, коли вона огорнула погруддя поета жовто-блакитним прапором, викликавши обурення присутнього можновладця й шалену підтримку залу.

1903 на відкритті пам'ятника Котляревському в Полтаві заборонили говорити українською. Звичайно ж, Олена Пчілка виголосила промову рідною мовою, не надто зважаючи на присутність поліції.

З початком революції 1905 року з'явилися сподівання на лібералізацію. Громадівці роблять усе можливе, аби добитися скасування Емського указу 1876 року, який забороняв українське книговидання.

Врешті до Петербурга споряджують делегацію, що мала вимагати у прем'єр-міністра Вітте повернення відібраних свобод. Вести складні переговори поїхала й Олена Пчілка.

Утім, навіть і попри царську заборону, українські книжки в другій половині ХІХ століття продовжували виходити. Налагодилися тісні контакти з Галичиною, де цензура була непорівнянно толерантнішою.

Створилася видавнича база, з'явилися канали напівлегального чи навіть нелегального розповсюдження.

косач

А ще ж допоміг і вручений українцями головному цензорові імперії хабар - натоді дуже певний спосіб вирішувати проблеми з владою.

"Палка" модернізатора мови

Серед іншого, Емський указ суворо забороняв переклади українською. А якраз тоді українські культуртреґери розгорнули амбітний перекладацький проєкт. Для інтерпретації світової класики катастрофічно бракувало мовних засобів, адже впродовж кількох десятиліть наша література вимушено зосереджувалася на селянській тематиці.

Перечулені селянські правдошукачі у певний момент цілковито застаріли, модернізм прокламував урбанізм і заглиблення у складну психологію інтелігентних персонажів.

пчілка

І Олена Пчілка, Михайло Старицький, Іван Франко, Леся Українка взялися до реформування літературної мови. Воно тоді дістало назву "кування", тобто виковування, витворення слів. Може видатися дивним, що загальновживані нині лексеми з'явилися "з примхи" відважних авторів. Так, Старицькому ми завдячуємо словами "мрія" та "майбутнє", Олені Пчілці - прикметниками "палкий" і "променистий".

Мовні війни у нас назагал популярні - старше покоління і тоді новацій не приймало. Марко Вовчок і Нечуй-Левицький, до прикладу, обурювалися, що молоді псують пречудову народну мову. Чим не паралель до сьогоднішніх правописних суперечок…

Українська феміністка

Серед видань, ініційованих і підтриманих Оленою Пчілкою, варто вирізнити феміністський альманах "Перший вінок". Це була заявка на право жінок говорити власним голосом.

Олена Пчілка вміщує в "Першому вінку" прегарну повість "Товаришки", окреслює галерею нових жінок, студенток Цюрихського університету.

Після національної революції Олена Пчілка почала самовіддано працювати в царині етнографії, стала першою жінкою-академіком.

Пчілка

Радянській же владі уся її багатолітня діяльність видавалася злочинною. Врешті 1930-го чекісти прийшли з ордером на арешт.

Вісімдесятилітня жінка вже не могла самостійно ходити, і розгублені візитери таки вирішили залишити її вдома. Матір'ю опікувалися доньки, проте невдовзі й вони зазнали переслідувань.

Все ж пильно бережений архів Ольга Косач-Кривинюк таки вивозить у роки війни за кордон. І тим рятує унікальний пласт нашої національної пам'яті.

Віра Агеєва
Професорка Києво-Могилянської академії
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Суспільство
Батьківська субота перед Трійцею 2020 зветься Вселенська батьківська субота. Її ще називають Троїцька батьківська субота 2020 на честь самого свята. В цей день відбувається поминання всіх вірних померлих, тому що саме свято Трійця – Зішестя Святого Духа – знаменує собою спасіння всіх людей, у тому числі і тих, хто вже відійшов в інший світ. Адже у Бога, як кажуть священики, всі живі. Трійця – свято з незакріпленою, плаваючою, датою. А, відтак, і дата Троїц...
Суспільство
Шановні мешканці міста В зв'язку з аварією на міському центральному збірному каналізаційному колекторі d 600 міліметрів, припинено водопостачання міста. Просимо вибачення за тимчасові незручності. Адміністрація КП НВМР ВУВКГ
Екологія
Житомирський лабораторний центр 15-25 травня у місцях масового відпочинку населення на Новоград-Волинщині провів дослідження. Як завжди, вода в водоймах в межах Новограда-Волинського віднесена до групи найбільш забруднених на Житомирщині та не відповідають нормам. Про це повідомив  Житомирський лабораторний центр та навів у таблиці результати проб води. За результатами проведених досліджень було виявлено відхилення від нормативних значень за мікробіологічн...
Пригоди
3 червня група піротехнічних робіт Управління ДСНС Житомирщини знищили два вибухонебезпечні предмети часів минулих війн, знайдені у Новоргад-Волинському районі. Про це повідомило У ДСНС України у Житомирській області. Зокрема, один із боєприпасів виявлений у самому райцентрі. Під час прогулянки із собакою неподалік залізничних колій, хлопчик, орієнтовно 10-річного віку, помітив у смітті чеку гранати. Дитина розповіла про знахідку родичам, які й викликали р...
Суспільство
Державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Поліського округу спільно із працівниками поліції, продовжують проводити роз’яснювальну роботу серед населення, які безпосередньо здійснюють збір та реалізацію червонокнижних та раньоквітучих рослин, зокрема проводяться посилені заходи державного нагляду (контролю) щодо збереження ранньоквітучих об’єктів рослинного світу. За результатами роботи загалом складено 42 адміністративних протоколи....
Суспільство
З 3 червня 2020 року Нацбанк вводить в обіг монети номіналом 10 грн, які поступово замінять відповідні банкноти, і на цьому завершиться оновлення банкнотно-монетного ряду гривні, яке триває з 2014 року. 10-гривнева монета більша у діаметрі за монети номіналом 1, 2 та 5 грн. Вона важча і товща, має крупне рифлення на гурті (третя сторона монети), тому її буде легко відрізнити. Основні характеристики: діаметр – 23,5 мм; вага – 6,4 г; виготовлена із цинкового...
Спорт
До Міжнародного дня захисту дітей управлінням у справах сім’ї, молоді, фізичної культури та спорту міської ради і міським Центром фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» на сторінках «Facebook» та «Instagram» було оголошено онлайн-конкурси «BestKids2020» та «Мій улюблений вид спорту у Новограді». 2 червня заступник міського голови Оксана Гвозденко, начальник управління у справах сім’ї, молоді, фізичної культури та спорту міської ради Ярослав Циба, йо...
Суспільство
На засіданні оргкомітету Міжнародного свята літератури і мистецтв «Лесині джерела» обговорювали формат проведення свята Ситуація із поширенням у світі захворюваності на коронавірусну інфекцію змушує вносити корективи у звичний плин життя на невизначений термін у всьому світі. Так, у Німеччині відмінено відомий фестиваль «OktoberFesf», що традиційно відбувається щороку в жовтні. В містах-побратимах Новограда-Волинського польських містах Белхатув та Ломжа ві...
Суспільство
В зв'язку з ремонтними роботами на водопровідній мережі по вулиці Гордєєва. З 09.00 години 04.06.2020 року тимчасово буде припинено водопостачання вищевказаних районів. Водопостачання орієнтовно буде відновлено 04.06.2020 року до 17-00 години. Перепрошуємо за тимчасові незручності. З повагою, адміністрація КП НВМР "ВУВКГ".