15:12, 7 травня 2020 р.
Ветеран війни розповів про визволення Новограда від німецько-фашистських загарбників
9 травня 1945 року - День великої Перемоги, день всенародної гордості і всенародної скорботи. День закінчення страшної, безмірно жорстокої війни.
У 75-у річницю перемоги над нацизмом у Другій світовій війні наші найперші привітання - нашим дорогим захисникам і ветеранам, яких, на жаль, з кожним роком залишається серед нас все менше і менше. Час і вік беруть своє …
Напередодні свята хочеться розповісти про життєвий шлях одного із героїв тих страшних часів - учасника боїв за визволення нашого міста від нацистських загарбників, почесного громадянина міста Новограда-Волинського, полковника у відставці Івана Федоровича Нечаєва, який 9 червня 2019 року на 97 році життя пішов у Вічність.
Народився Іван Федорович 16 листопада 1922 року в Торопецькому районі Тверської області. В останні передвоєнні дні Іван успішно закінчив школу, а вже 6 липня 1941 року був мобілізований у ряди Червоної Армії. На розподільному пункті Івана Нечаєва направили в запасний зенітно-артилерійський полк для оволодіння військовою спеціальністю - радист. У січні 1942 року його відрядили в 276-й зенітно-артилерійський дивізіон, який був направлений у Сталінград для захисту міста від нальотів ворожої авіації.
У кінці червня 1942 року рядовий Іван Нечаєв стає курсантом Севастопольського училища зенітної артилерії. Після закінчення навчання його направляють командувати вогневим взводом 37-міліметрових гармат в 1702-й зенітно-артилерійський полк, який згодом увійшов до складу 25-го танкового корпусу.
У листопаді 1943 року 25-й танковий корпус отримав завдання не дати можливості гітлерівським військам прорвати лінію фронту на Житомирському напрямку в районі станції Чоповичі (нині село Пристанційне). Після важких боїв у районі станції Чоповичі 25-й танковий корпус, розвиваючи наступ, оволодів підступами до Новограда-Волинського - важливого опорного пункту ворога.
Про цю сторінку свого фронтового життя сам Іван Федорович у своїх спогадах розповідає так: « У період ведення бойових дій по визволенню міста Новоград-Волинський, передбачався надійний захист від нальотів німецької авіації. Для виконання цього завдання були задіяні 16 гармат калібру 37 міліметрів і 16 крупнокаліберних кулеметів для боротьби з літаками. Чому так закарбувалося у пам’яті визволення Новограда-Волинського, хоча це лише одне із міст, яке довелося визволяти? У селі Чижівка в перших числах січня 1944 року був збитий німецький літак «Фокке-Вульф - 198» (як його називали солдати «рама»). Збитий літак упав за 150 метрів від мосту через річку Случ. Такого типу літаків у фашистів було мало, і застосовували їх для розвідки на особливо важливих стратегічних напрямках. Цей тип літаків володів хорошими льотними якостями маневру, швидкістю, висотою і курсом. Літак збив перший гарматний розрахунок 3-ої батареї 1702-го зенітно-артилерійського полку. Командир гармати - старший сержант Вавулін, командир вогневого взводу - лейтенант Іван Нечаєв, командир батареї - старший лейтенант Олексій Тур. Усього за період Великої Вітчизняної війни полк збив 85 літаків і тільки один літак «Фокке-Вульф - 198».
28 серпня 1944 року в боях під містом Кросно (Польща) Іван Нечаєв зазнав поранення. Пройшовши курс лікування у госпіталі, повернувся у свій підрозділ і брав участь у штурмі Берліна й визволенні Праги.
Після війни ще на два десятиліття залишався Іван Нечаєв кадровим військовим. Його служба проходила в Угорщині, Німеччині, м. Києві та м. Мукачеві. У 1964 році, звільнившись із лав Радянської армії, Іван Нечаєв переїздить з родиною до Києва, де починає працювати старшим інженером на Київському радіозаводі, що випускав обладнання для космічних кораблів і ракетобудування.
За багаторічну сумлінну працю і активну громадську позицію Івану Федоровичу Нечаєву присвоєно звання «Почесний працівник космічної галузі України», «Заслужений ветеран космічної галузі України», «Почесний ветеран міста-героя Києва». Іменем «Іван Нечаєв» названа зірка, що палахкотить в просторах Всесвіту.
За виявлені мужність і героїзм на фронтах Другої світової війни І.Ф.Нечаєва відзначено двома орденами Великої Вітчизняної війни першого ступеня, орденом Вітчизняної війни другого ступеня, двома орденами Червоної Зірки, орденом Богдана Хмельницького третього ступеня, медалями «За відвагу», «За бойові заслуги», «За взяття Праги» та багатьма іншими медалями.
Нещодавно донька Івана Федоровича Тетяна передала у дар Новоград-Волинському краєзнавчому музею сімейну реліквію: формений кітель з нагородами І.Ф. Нечаєва. Ця пам’ятка увійде в постійну експозицію, присвячену подвигу солдатів у Другій світовій війні.
Іван Федорович Нечаєв, на жаль, пішов з життя, але спогади про нього і досі наповнюють наші серця приємним теплом, а це значить, що Іван Федорович живий, адже людина жива доти, доки її пам’ятають!
Адміністрація краєзнавчого музею
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
18:01
3 грудня
ТОП новини
Оголошення
13:25, 1 грудня
13:35, 1 грудня
13:19, 1 грудня
17
live comments feed...