Як новоград-волинцям самостійно перевірити кандидата в депутати: лайфхаки

Як новоград-волинцям самостійно перевірити кандидата в депутати: лайфхаки, Олександр Сукач

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Громадяни голосуватимуть за новими правилами і використавши нового бюлетеня. Новий виборчий кодекс, який набув чинності 22 липня, не лише надає ширші можливості для вибору кандидатів, а й вимагає більшої відповідальності.

Сайт «Суспільного» підготував цікаві лайфхаки, які дозволяють самостійно перевірити того чи іншого кандидата на місцевих виборах, а також оцінити роботу впродовж попередніх років, якщо кандидат наразі є депутатом і планує стати ним знову.

Перевірка декларації

Перший сайт, на який варто зайти, – це Єдиний державний реєстр декларацій за посиланням public.nazk.gov.ua. У деклараціях можна переглянути інформацію про коштовні речі у власності кандидата, нерухомість, транспортні засоби, кошти як готівкою, так і на рахунках банків.

Щоб отримати інформацію, достатньо ввести прізвище, ім’я та по батькові кандидата. Якщо кандидат подавав декларацію, вона з’явиться у списку. Головне – звертати увагу на посаду, аби не переплутати двох людей. Якщо ж порівнюєте декларації за різний період теж звертайте увагу на посаду або список родичів.

Якщо є можливість порівняти кілька декларацій за різні періоди – скористайтеся нею. Часто після вступу на посаду декларація суттєво «худне», а частина активів переписуються на близьких родичів.

OpenData Bot

Якщо пройшовши попередній пункт, ви побачили, що декларація за рік істотно зменшилася, можете дізнатися, кому саме кандидат продав ті чи інші активи. Для цього достатньо скопіювати з декларації код компанії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, вставити його після адреси opendatabot.ua/с/ і перейти на сайт.

Там ви побачите інформацію про власників компанії та останні зміни щодо прав власності. Нового керівника можна перевірити за допомогою публічних реєстрів або ж просто переглянути, чи присутня людина в декларації у списку родичів (інколи вистачає й цього).

Реєстр «публічних осіб»

PEP (Politically exposed person), або ж «політично значущі особи» – це люди, які наділені або ж були наділені значними публічними функціями в певній державі. Такий список допоможе перевірити важливі факти з кар’єри того чи іншого депутата, а також перевірити його зв’язки з людьми та компаніями.

У законодавстві деяких країн особи категорії PEP розглядаються як люди, що представляють підвищений ризик потенційної участі у хабарництві та корупції користуючись своїм становищем і впливом, який вони можуть надавати. В Україні ж до їх числа згідно з законом, належать, зокрема:

• фізичні особи, які виконують або виконували протягом останніх 3 років визначені публічні функції в Україні (Президент, міністри, члени Кабміну, нардепи тощо);

• державні службовці, віднесені до категорії «А» (вищий корпус державної служби);

Дані про публічних діячів України доступні на сайті pep.org.ua. Окрім загальнодержавних осіб, можна знайти інформацію і про мерів великих міст та голів обласних і районних державних адміністрацій.

Для пошуку достатньо ввести прізвище, ім’я та по батькові кандидата. Далі ви зможете прочитати досьє, переглянути дані про кар’єру, дізнатися про зв’язки з людьми й компаніями, банківські рахунки, доходи та витрати, нерухомість і транспортні засоби.

Серпом по рейтингу

Ще один проєкт «Центру протидії корупції» фіксує «зашквари» і розповідає про них виборцям політика чи політичної сили через кампанії у Facebook. Список скандалів

пов’язаних з політиками можна

знайти на сайті.

Джерело: Суспільне

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі