• Головна
  • Вселенська батьківська субота: Як правильно поминати покійних, що можна та заборонено робити цього дня
12:07, 6 березня 2021 р.

Вселенська батьківська субота: Як правильно поминати покійних, що можна та заборонено робити цього дня

Вселенська батьківська субота: Як правильно поминати покійних, що можна та заборонено робити цього дня

Сьогодні, 6 березня, – день поминання покійних. У церковному календарі цей день має назву Вселенська батьківська субота. Яка історія її встановлення і сенс в житті Православної Церкви? Відповіді тут!

У Вселенську батьківську суботу проводять вселенські панахиди - в церквах моляться про відпущення гріхів усім покійним і дарування їм вічного життя

Вселенська поминальна субота, в 2021 році випадає на 6 березня - православна церква в цей день поминає всіх померлих - від прародителя роду людського Адама до наших днів.

Вселенську батьківську суботу православна церква відзначає за тиждень до початку Великого посту - в 2021 році найтриваліший і строгий пост почнеться 15 березня.

Вселенська поминальна субота - перша в році, коли в храмах особливо поминають покійних християн. 

Вселенська батьківська субота - одна з найстаріших. Вона згадується в V столітті, хоча є підтвердження і більш раннього відзначення.

Субота не випадково обрана днем ​​поминання - неділя, яка наступає після неї, присвячена нагадуванню про Страшний суд. Страшний суд відбудеться над усіма людьми при другому пришесті Христа і визначить вічну долю кожного.

Притчу про Страшний суд живих і мертвих згадують під час богослужіння в Вселенську м'ясопусного суботу, щоб люди пам'ятали, що доведеться відповісти за вчинені гріхи.

У Вселенську батьківську суботу моляться особливо за тих, хто раптово помер на чужині - загинув під час стихійних лих, в море, в горах, в битві, від голоду або інфекційних хвороб, хто не встиг перед смертю покаятися, і над ким не вчиняли похоронного обряду.

Тому Церква, щоб ніхто після смерті не позбувся її молитов, встановила здійснювати загальне, вселенське поминання і тим самим дає шанс кожному на порятунок душі.

Традиції поминання

У п'ятницю, напередодні Вселенської суботи, в православних храмах служать велику панахиду "парастас". У суботу вранці проводять заупокійну Божественну літургію, а після неї - загальну панахиду.

За традицією у Вселенську суботу поминають і покійних батьків. Віряни подають священнослужителям записочки з іменами померлих і моляться за упокій їх душ в потойбічному світі.

Парафіяни за старою церковною традицією приносять в храм вино і пісні продукти, які освячують під час служби і потім роздають всім охочим.

У Вселенську батьківську суботу, за звичаєм, подають милостиню, з проханням помолитися за померлих. Після храму люди відвідують кладовище і упорядковують могили покійних родичів. Помолитися за померлих можна і вдома, якщо з якої-небудь причини не вдалося відвідати храм і цвинтар.

Що можна і не можна робити

В батьківську суботу не можна робити важку роботу по дому. В такий день потрібно відстояти службу в храмі і помолитися за померлих, а потім організувати сімейний поминальний обід.

Можна також сходити на цвинтар, запалити свічки і помолитися за померлих. У Вселенську батьківську суботу не можна залишати на могилі алкоголь і сигарети. Також не можна йдучи говорити покійному "до побачення" - це погана прикмета, яка вказує, що живий сам може відправитися до небіжчика найближчим часом.

Не можна в батьківську суботу піднімати з землі на кладовищі загублену річ.

Також не можна в батьківську суботу відмовляти нужденним в милостині.

В батьківську суботу не можна вінчатися, влаштовувати гучні застілля і напиватися. Не можна до Вселенської батьківської суботи сваритися, лаятися, ображати оточуючих, злословити і пліткувати.

За прикметами до Вселенської батьківської суботи не можна прибирати зі столу після вечері і мити посуд - за старих часів люди вірили, що померлі родичі вночі прийдуть поїсти.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...