14:13, 14 квітня 2021 р.
Надійне джерело

Хто такий Йоганн Гутенберг?

Йоганн Гутенберг

Йоганн Гутенберг

Йоганн Гутенберг - першодрукар з Німеччини. У лютому 1450 року Гутенберг приступив до підготовки праці свого життя - Біблії, яка назавжди залишиться пам'ятником типографського мистецтва.

Свідоцтва про життя Гутенберга мають уривчастий характер, про деякі етапи його життя можна лише здогадуватися. Внесок, який першодрукар вніс в розвиток культури Німеччини та Європи, переоцінити неможливо.

Дитинство і юність Гутенберга

Йоганн Гутенберг народився між 1393 і 1403 роком. Вчені умовно вважають роком його народження 1400 рік. Сім'я винахідника належала до старовинного дворянського роду і жила в одному з найбільших і найбагатших рейнських міст - Майнці. У батьків Гутенберга Фріле Генсфлейша і Ельзи Віріх було четверо дітей. Сім'я Генсфлейша-Гутенберга належала до числа міських патриціїв. У самих ранніх документах Йоганн Гутенберг іменується як Хенне Генсфлейш або Хенне цур Ладен.

Про дитинство і юність Гутенберга відомо небагато. Молодший серед кількох братів і сестер, хлопчик, мабуть, навчався в церковній школі. Про це свідчать великі пізнання Гутенберга в латині, які знадобилися йому для його подальшої видавничої діяльності.

Страсбург навчив Гуттенберга заробляти

1434 року Гутенберг оселився в Страсбурзі. Це місто відкривало заповзятливим людям широкі можливості заробити. Ділова активність Гутенберга дозволяє говорити про те, що він мав неабиякі здібності в справі залучення капіталу і кваліфікованих співробітників для своїх проектів.

З 1437 року Гутенберг займався навчанням заможних городян полірування дорогоцінних каменів. Деякий час по тому Гутенберг заснував невелике виробництво з виготовлення дзеркал для паломників, яке виробляло олов'яні рамки, до яких дужками прикріплялися невеликі опуклі дзеркала. Паломники пришпилюють ці пристосування до головних уборів, сподіваючись з їх допомогою вловити витікаючу від святих реліквій благодатний і цілющу енергію і забрати частину її з собою для рідних і близьких. Втім, швидше за все, малися на увазі не справжні дзеркала, а користувалися в той час величезною популярністю ілюстровані книжки повчального характеру під назвою "Зерцало".

Але Гутенберга спіткала невдача: паломництво відбулося кількома роками пізніше, ніж було заплановано, і вкладений капітал довгий час залишався без руху. Більший дохід принесло йому інший винахід. Гутенберг вигравірував штемпель, яким друкувалися індульгенції.

Винахід друкарського верстата

В кінці 40-х років 15 століття Гутенберг знову поселяється в Майнці. Тут пройшов найважливіший період життя Йоганна Гутенберга - саме в Майнці він винайшов спосіб друкарства за допомогою рухомих літер. Завдяки своєму родичу Гутенберг отримав позику в 150 гульденів (що приблизно відповідало заробітку середнього селянина за п'ять років) і використовував ці гроші для облаштування майстерні.

Першими книгами, що вийшли з-під преса Гутенберга, стали підручники латинської граматики. Пізніше Гуттенберг запланував підготувати трудомістке видання Біблії і взяв на ці цілі в борг у великого підприємця Йоганна Фуста величезну на ті часи суму.

Втрата друкарні

Коли друкування Біблії вже було фактично завершено, між Гутенбергом і Фустом виникли розбіжності. Фуст звинуватив свого партнера в розтраті коштів і зажадав повернення боргу з відсотками - всього понад дві тисячі гульденів. На ці гроші в Майнці можна було забудувати кам'яними будинками цілу вулицю. Гутенбергу довелося віддати майстерню разом з винаходом і половиною віддрукованих примірників Біблії.

Фуст заволодів видавниством і успішно продовжив розпочату винахідником справу. За Гутенбергом залишилася інша майстерня, менша за розміром і з меншими технічними можливостями. З тих пір Йоганн Гутенберг брався лише за невеликі замовлення, які ні технічно, ні естетично не могли зрівнятися з першим виданням Біблії.

Після втрати майстерні змінилося ставлення Гутенберга до свого винаходу. Якщо раніше він всіляко приховував технологію від сторонніх, не бажаючи ділити з ким-небудь вигоду, то після втрати майстерні Гутенберг став брати участь в різних видавничих проектах. Наприклад, допомагав у виданні Біблії в Бамберзі.

Останні роки життя

Бурхливі політичні події в Майнці 1460-х років, боротьба між старим і новим архієпископами міста привели до того, що Йоганн Гуттенберг, який підтримував старого архієпископа, з приходом нового був вигнаний з рідного міста.

Винахідник книгодрукування оселився в Ельтвіле, де перший час жив в нужді. Але в 1465 році новий архієпископ Майнца, вирішивши відновити справедливість, призначив Гутенберга своїм придворним і дарував йому довічну ренту. Винахідник отримував придворне плаття, плюс 2180 літрів хлібної горілки і 2000 літрів вина, а також звільнявся від сплати податків.

Через три роки, в кінці січня 1468 року Йоганн Гутенберг помер і був похований в церкві святого Франциска. Пізніше ця церква була зруйнована, і з того часу місце поховання першодрукаря невідомо.

Хто такий Йоганн Гутенберг?, фото-1
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Йоганн Гутенберг
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...