• Головна
  • 19 січня - Хрещення Господнє, свято Водохреща
09:10, 19 січня 2022 р.

19 січня - Хрещення Господнє, свято Водохреща

19 січня - Хрещення Господнє, свято Водохреща

19 січня християни східного обряду святкують велике церковне свято – Хрещення Господнє або Богоявлення. Це третє найбільше й завершальне свято різдвяно-новорічного циклу. У народі воно має декілька назв: Водохреще, Водохреща, Водохрестя, Водощі, Йордан, Ордань.

Богоявлення – це тридення. Його, як і на Різдво, розпочинає пісна кутя на Святвечір; далі – день самого Водохреща – Йордан і наступний день – Іоанна Хрестителя. Цього свята згадується і прославляється Євангельська подія хрещення Ісуса Христа у річці Йордан святим Іоанном Хрестителем. У Святому Письмі сказано, що під час хрещення на Ісуса із неба у вигляді голуба зійшов Святий Дух, і пролунав голос Божий, тому свято і називається Богоявленням.

У всіх храмах на Хрещення служиться Святкова Літургія, яка завершується великим освяченням води за таким же чином, як і освячення її напередодні, у Водохресний Святвечір.

Обряд освячення води виник ще з перших часів християнства за прикладом Ісуса Христа, який освятив води Йордана. Вважається, що вода, освячена 18 і 19 січня, називається Богоявленською або Йорданською і має однакову силу і застосування: нею освячують храми і домівки, дають пити тяжкохворим, зберігають вдома протягом року до наступного Водохреща. Одна з традицій цього свята – хресна хода до водохресної ополонки, яку називають Йордань, і масове купання в ній.

Водохресною водою наші предки окропляли себе, будинок і худобу. За народними повір'ями, така вода знімає запаморочення, судоми і оніміння ніг. Водою кропили новонароджених, щоб вони росли здоровими. 

Водохресні купання у наших предків не практикувалися. Це недавня традиція. Але до ополонки часто приганяли худобу і окропляли святою водою. 

Хрещення Господнє для наших предків було одним з найважливіших зимових свят. До хрещення ретельно прибиралися в будинку, вимивали вікна і виносили сміття. Увечері обов'язково йшли до церкви і освячували воду, або набирали святу воду з ополонки.

Що не можна робити 19 січня:

З цього дня протягом тижня не можна прати одяг на річці.

Не можна надягати старі і брудні речі.

Заборонено заздрити і бажати зла іншій людині.

Займатися рукоділлям, шити і в'язати сьогодні - до біди.

Стригти волосся і нігті - до проблем.

Прикмети погоди 19 січня:

Заметіль сьогодні означає, що квітень буде вітряним.

Хороша і ясна погода на Водохреща - до сухого літа.

Ясний день обіцяє поганий урожай.

Повний місяць сьогодні - до сильного повноводдя навесні.

Іменини: Роман, Андрій, Лідія, Домініка, Лаврентій, Марта, Іван, Михей, Марія

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Останні новини
Оголошення
live comments feed...